Drukuj

W związku z otrzymanym zgłoszeniem, które dotyczyło próby nieuprawnionego pozyskania danych w postaci numeru telefonu do kierownika placówki udzielającej świadczeń przez anonimową osobę podająca się za pracownika Narodowego Funduszu Zdrowia, Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Funduszu i informuje o zasadach prowadzenia służbowych rozmów telefonicznych przez pracowników NFZ.

Uprzejmie informujemy, że pracownicy ŁOW NFZ podczas przeprowadzania służbowych połączeń telefonicznych:

 1. telefonują z numerów identyfikowalnych,
 2. zawsze rozpoczynają rozmowy od przedstawienia się rozmówcy imieniem i nazwiskiem oraz nazwą instytucji,
 3. przekazują konkretne informacje służbowe, z zastrzeżeniem, iż pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia nie przetwarzają danych osobowych przez telefon, w tym nie proszą o podanie numeru PESEL, adresu zamieszkania czy numeru dokumentu tożsamości.

Przypominamy, że numer telefonu może być daną osobową podlegającą ochronie przewidzianej w ustawie o ochronie danych osobowych oraz w art. 159 i 169 ust. 1 i 3 Prawa telekomunikacyjnego.

Apelujemy o szczególną czujność i ostrożność w razie odebrania telefonu z próbą wyłudzenia danych osobowych od osoby podającej się za pracownika Narodowego Funduszu Zdrowia.

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ z tytułu obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych na mocy ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych informuje, iż:

 1. naruszenia praw w zakresie ochrony danych osobowych zgłasza się poprzez:
  • przesłanie pisemnej skargi do Biura GIODO drogą pocztową na adres: Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00 - 193 Warszawa,
  • osobiste złożenie pisemnej skargi w Biurze GIODO - adres j.w.,
  • złożenie skargi drogą elektroniczną przy wykorzystaniu elektronicznej skrzynki podawczej dostępnej na stronie internetowej GIODO - www.giodo.gov.pl, w zakładce "Elektroniczna skrzynka podawcza",
 2. pracownicy Departamentu Orzecznictwa, Legislacyjnego i Skarg GIODO udzielają porad i podstawowych informacji z zakresu ochrony danych osobowych pod numerami telefonów: 22 531 03 45 lub 22 531 03 46 - w godzinach od 8.00 do 16.00,
 3. przypadki otrzymania podejrzanego telefonu z NFZ z próbą wyłudzenia danych osobowych można zgłaszać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..