Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu Akademia Zdrowia. Program wemitowano na antenie TVP3, tematem odcinka są udary.

Film: Akademia zdrowia - udary

Przyciski odtwarzacza:

Skróty klawiszowe do zarządzania odtwarzaczem:

  • klawisz space funkcja: play/pauza
  • klawisz P funkcja: play/pauza
  • klawisz S funkcja: stop
  • klawisz F funkcja: pełny ekran
  • klawisz left funkcja: 5 sekund wstecz
  • klawisz right funkcja: 5 sekund w przód
  • klawisz up funkcja: podgłośnianie
  • klawisz down funkcja: przyciszanie
  • klawisz + funkcja: podgłośnienie
  • klawisz - funkcja: wyciszanie

Tekst aletrantywny programu telewizyjnego Akademia zdrowia - udary

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Akademia Zdrowia wyemitowany na antenie TVP Łódź.

Naszymi gośćmi zgodzili się być między innymi pan prof. Andrzej Głąbiński – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii, Dr Alina Mochecka-Thoelke z Kliniki Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi, Dr hab. Prof. Maciej Banach kierownik Zakładu Nadciśnienia Tętniczego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi oraz wielu innych specjalistów w tej dziedzinie.

Serdecznie zapraszamy!

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na obraz tomografii komputerowej głowy, widok na przechodniów na ulicy]: Nie przez przypadek neurolodzy mówią, że mózg to czas, a czas to mózg. Czas jest najistotniejszy w leczeniu udaru. Rocznie zapada na niego 80 tysięcy Polaków czyli tylu, ilu mieszkańców liczy średniej wielkości miasto. Co 8 minut ktoś z nas doznaje udaru.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr hab. Andrzej Głąbiński Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii w Województwie Łódzkim [głos z offu; widok na przekrój mózgu, widok na różne wyniki badań mózgu]: Możemy porównać mózg do komputera, który steruje wszystkimi funkcjami organizmu. To sterowanie odbywa się na różnych poziomach. Człowiek może na przykład biegać, pływać, tańczyć, wykonywać różne skomplikowane ruchy. W mózgu zlokalizowane są również ośrodki związane z tak zwanymi wyższymi funkcjami mózgowymi takimi jak myslenie, inteligencja, pamięć, dzięki którym człowiek mógł zbudować cywilizację.

Prof. Dr hab. Andrzej Głąbiński Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii w Województwie Łódzkim: Średnio w ciągu roku w Łodzi i w województwie łódzkim łącznie występuje około 8 tysięcy udarów.

Dr Alina Mochecka – Thoelke Klinika Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi: Udar mózgu to jest organiczne jego uszkodzenie i jego przyczyna jest jednoznacznie naczyniowa. Materiał zatorowy zamyka, zatyka naczynie dając tym samym w konsekwencji martwicę mózgu. Żeby nie doszło do tej martwicy mózgu, żeby nie doszło do utraty neuronów to bardzo istotne jest wdrożenie takiego leczenia, które udrożni nam to naczynie.

Dr Alina Mochecka – Thoelke Klinika Neurologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. N. Barlickiego w Łodzi [głos z offu; widok na pacjentów na oddziale szpitalnym]: Spowoduje to, że ukrwienie poprawi się natychmiast, a walka idzie o każdy jeden neuron.

Jolanta Kręcka dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: Udar jest jednym z najcięższych chorób, obarczonych największym współczynnikiem umieralności, ale również niestety największym współczynnikiem w zakresie niepełnosprawności. Prawie 70% pacjentów po udarach jest trwale niesprawna do końca życia i to jest największy problem.

Jolanta Kręcka dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia [głos z offu; widok na oddział szpitalny, sprzęt dla niepełnosprawnych, korytarz w szpitalu]: Niestety w Polsce te wskaźniki są niepokojące bo znacznie są wyższe niż w Europie. U nas śmiertelność w udarach wynosi ponad 40% natomiast w Europie nie przekracza 25%. To samo jest z niepełnosprawnością. U nas jest ponad 70% osób trwale niepełnosprawnych, wyłączonych z życia zawodowego i czasem społecznego. Natomiast w Europie nie sięga to 40%. Dlatego tak ważne jest, aby zapobiegać. Jeżeli już występuje udar to wiedzieć jak postępować.

Prof. Dr hab. Andrzej Głąbiński Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii w Województwie Łódzkim [głos z offu; widok na osoby palące papierowy]: Palenie tytoniu, które uważa się, że zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru około dwukrotnie. Nadwaga, otyłość, brak ruchu są to wszystko czynniki, które w pewnym sensie zostało udowodnione, że wpływają niekorzystnie i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia udaru.

Wypowiedzi pacjentów

Adam Jurkowski pacjent na oddziale szpitalnym: Paliłem. I to przez 30 lat. Mimo, że wiedziałem, że jest to szkodliwy nałóg i obrzydliwy, to jakoś nie było motywacji żeby rzucić. Teraz się przekonałem, że to już najwyższa pora. Lepiej późno niż wcale.

Anna Zawisza pacjentka na oddziale szpitalnych[ćwiczy z piłeczkami koordynację ruchów i sprawność ręki]: Kiedyś paliłam i teraz bym powiedziała wielu osobom, żeby naprawdę rzuciły papierochy, bo to nic dobrego, a tylko przeciwnie bo one bardzo szkodzą.

Włodzimierz Ciborek pacjent na oddziale szpitalnym: Cukrzyca, nadciśnienie, otyłość. Jadłem mięso, rosoły tłuste, schabowe.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr hab. Andrzej Głąbiński Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii w Województwie Łódzkim: Podwyższony poziom cholesterolu zdecydowanie jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu wobec tego powinniśmy stosować taką dietę, która jest w stanie zmniejszyć ten poziom cholesterolu.

Prof. Dr hab. Andrzej Głąbiński Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Neurologii w Województwie Łódzkim [głos z offu; widok na owoce warzywa, ludzi jedzących owoce i warzywa]: Powinniśmy stosować dietę śródziemnomorską, gdzie generalnie rzecz biorąc najważniejszymi elementami tego pokarmu są warzywa, owoce, ryby. Natomiast należy zredukować tłuszcze zwierzęce.

Dr hab. Prof. Maciej Banach kierownik Zakładu Nadciśnienia Tętniczego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi: Nadciśnienie tętnicze jest głównym czynnikiem udarów bez względu na wiek. Przepływ krwi przez naczynia wieńcowe, naczynia domózgowe, naczynia mózgowe jest znacznie szybszy. Jeżeli w organizmie w naczyniach wieńcowych istnieją blaszki miażdżycowe w wyniku szybszego bicia serca lub gdy jest częstoskurcz, któraś z tych blaszek może się po prostu urwać, przejść przez dosyć szerokie naczynia dogłowowe i zatrzymać się dopiero na naczyniach mózgowych i spowodować niedokrwienie określonego odcinka mózgu.

Po pierwsze powinniśmy stosować leki, które zapisują nam lekarze, a po drugie powinniśmy regularnie czyli każdego dnia – rano i wieczorem mierzyć sobie ciśnienie tętnicze krwi, tak aby docelowo wyniki pomiarów były niższe niż 140 na 90.

Prof. Dr hab. Andrzej Lubiński kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi: Szacuje się, ze około od 15 do 30% pacjentów , którzy mają udary mózgu to są pacjenci, u których podłożem tego udaru jest migotanie przedsionków.

Prof. Dr hab. Andrzej Lubiński kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi[głos z offu; widok na obrazy z badań serca, widok na salę operacyjną]: Migotanie przedsionków jest z kolei najczęstszą arytmią, a udary, które są wynikiem migotania przedsionków charakteryzują się wyjątkowo ciężkim przebiegiem. Ponieważ ich podłożem są skrzepliny, pierwotnie powstałe w sercu i są stosunkowo duże. Te skrzepliny wędrujące razem z prądem krwi do mózgu zatykają stosunkowo duże naczynia.

Wypowiedzi pacjentów

Karol Nowodworski: Serce mi strasznie waliło i czułem ból w klatce piersiowej. Trało to kilka godzin, osiem, no i potem przechodziło.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr hab. Andrzej Lubiński kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi: Bardzo podstawowym sposobem oceny czy serce pracuje prawidłowo czy nie jest pomiar pulsu. Fale tętna powinniśmy wyczuwać typowo około 70 razy na minutę i powinien być miarowy.

Dr Włodzimierz Dłużyński prezes „Fundacji Udaru Mózgu”: Niestety bardzo często pierwsze objawy, które występują są przez pacjentów pomijane. Bardzo istotne znaczenie ma czas. Czas, od momentu kiedy pojawią się objawy do momentu jak trafi do szpitala. Jeżeli jest to czas krótki 3 - 4,5 godziny według najnowszych standardów wtedy mamy szanse zastosowania nowoczesnych metod leczenia. Natomiast im ten czas staje się dłuższy, tym czas ucieka nam.

Wypowiedzi pacjentów

Marek Adamiec: Wróciłem po pracy koło 19. I w tym momencie mnie złapało. Zataczałem się jak pijany, jąkałem się. Wszedłem do domu, położyłem się i nie pozwoliłem żonie zadzwonić po pogotowie. Na pogotowie zadzwoniła dopiero po dwóch, trzech godzinach, a może czterech nie wiem. Wtedy już było źle, nie mogłem sam się podnieść. Po tym udarze prawa strona jest prawie niewładna.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Włodzimierz Dłużyński prezes „Fundacji Udaru Mózgu” Łodzi[głos z offu; widok na kolejne fragmenty ciała, po których możemy rozpoznać objawy udaru – twarz, ręce nogi]: Objawy udaru mózgu mogą być bardzo różne np. dotyczące wzroku – mamy zawężone pole widzenia, nie widzimy z jednej strony lub z dwóch stron jednocześnie. Możemy mieć wykrzywienie twarzy, czyli np. jak się uśmiechamy to jedna strona jest opadnięta. Nie możemy unieś jednocześnie obu rąk do góry, na tę samą wysokość, a wykonując pewne ruchy jedna kończyna może być mniej sprawna. Również zaburzenia czucia, co dotyczy szczególnie kończyn dolnych, kiedy idziemy nie możemy unieść nogi ponad pewna wysokość też stanowi zagrożenie. Świadczyć może o tym, że są to udary mózgu. Mowa może być również niezrozumiała, pacjent może nie rozumieć tego co do niego mówimy.

Jolanta Kręcka dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: To są objawy, na która mogą być uczulone dyspozytor lub dyspozytorka. To są pacjenci, którzy natychmiast powinni być przewożeni do szpitala. Często jest tak, ze dana osoba nie jest w stanie zadzwonić. Wtedy bardzo proszę prosić najbliższą osobę, która jest w sąsiedztwie, bo czasem niewyraźna bełkotliwa mowa może spowodować, że dyspozytorka też dobrze tego nie rozpozna.

Dr Bożena Adamkiewicz ordynator Oddziału Udarowego z Wczesną Rehabilitacja Neurologiczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi: Kiedy pacjent trafia do ośrodka udarowego natychmiastowo musi mieć wdrożoną diagnostykę i leczenie. Oczywiście pierwszym leczeniem jest leczenie trombolityczne, ograniczeniem są ramy czasowe. Alternatywą, która nie może być zastosowana u wszystkich pacjentów może być udrożnienie naczynia wewnątrz czaszkowego i wiąże się to z leczeniem inwazyjnym, czyli wykonaniem angiografii i podaniem bezpośrednio do niedrożnego naczynia leku rozpuszczającego skrzeplinę. Niektórzy pacjenci, u których stwierdzono zwężenie naczynia domózgowego czy wewnątrz czaszkowego wymagają również leczenia chirurgicznego czy neurochirurgicznego.

Jolanta Kręcka dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia[głos z offu; widok na budynek NFZ przy ul. Kopcińskiego 58]: W województwie łódzkim mamy 16 ośrodków z oddziałami udarowymi, no ale niestety tylko w sześciu jest już wdrożone leczenie trombolityczne. Takim ośrodkiem, w którym naprawdę dużo wykonywanych jest tromboliz jest to ośrodek znajdujący się w Polsce Szpital im. M. Kopernika, ale trombolizy robione są również na WAM-ie, w szpitalu im. Jonschera, w szpitalu przy ul. Okólnej i w szpitalu w Bełchatowie.

Wypowiedzi pacjentów

Piotr Popławski: Byłem całkowicie zaskoczony, bo nic nie wskazywało, nie miałem żadnych symptomów, także dla mnie to był szok. Jak grom z jasnego nieba.

Piotr Popławski [głos z offu; widok na rehabilitującego się pacjenta]: Najpierw straciłem mowę, nie mogłem nic powiedzieć, a później sparaliżowało mi prawa stronę, prawą rękę, prawą nogę. Po prostu upadłem. Całe szczęście, że był ktoś w domu. Po prostu wezwał pogotowie i od razu zostałem zawieziony do szpitala.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Bożena Adamkiewicz ordynator Oddziału Udarowego z Wczesną Rehabilitacja Neurologiczną w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi: Nie tylko ludzie starsi powyżej 60. 65. roku życia mogą cierpieć z powodu udaru, ale dotyczyć to również może ludzi młodych. Trafiają do naszego ośrodka kobiety w okresie połogu. Okres połogu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Trafiają do nas również młode kobiety, które lubią opalać się w solariach, które palą papierosy i mają w wywiadzie zakrzepicę żylną kończyn dolnych, które stosują środki antykoncepcyjne, nie wiedząc o innych czynnikach współistniejących związanych z zakrzepicą wewnątrz czaszkową.

Prof. Dr hab. Andrzej Bieńkiewicz kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim szpitalu specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi [głos z offu; widok na gabinet ginekologiczny]: Doustna antykoncepcja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Natomiast branie tych leków wiąże się z pewnymi ograniczeniami i niebezpieczeństwami. Do takich groźnych dla życia niebezpieczeństw i powikłań, należą powikłania zatorowo – zakrzepowe.

Prof. Dr hab. Andrzej Bieńkiewicz kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim szpitalu specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi: Stąd gorąco zachęcam wszystkie panie do korzystania z porad i pomocy lekarza ginekologa zanim podejmą decyzję o tym, żeby takie leki antykoncepcyjne brać.

Adam Siger wiceprezes „Fundacji Udaru Mózgu”: Przeszło połowa pacjentów po udarze mózgu wymaga dalszej rehabilitacji. Są różne formy rehabilitacji. Najważniejszą jest rehabilitacja ruchowa. Mu potrzebujemy po udarze pacjenta nauczyć chodzić, obracać się, ubierać się, tego czego najbardziej pacjenci potrzebują. Pacjent potrzebuje również kontaktu z neuropsychologiem i logopedą, ponieważ konsekwencją udaru mogą być zaburzenia mowy.

Monika Głogowska Połać neurologopeda kliniczny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi: Ciężka to jest sytuacja zarówno dla chorego jak i dla rodziny. Ponieważ pacjentowi trudno się pogodzić z sytuacją, która zaistniała. W jednym momencie życia traci możliwość porozumiewania się. Najważniejsze jest wsparcie rodziny, terapeuty, fizjoterapeuty, wszystkich najbliższych z otoczenia. Zalecane jest 15 min. do półgodziny intensywnej terapii, właściwie najlepiej codziennie.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.