film z tłumaczem migowymW pierwszym odcinku programu Pora na Seniora przypominamy o prawach kombatantów. Naszymi gośćmi są wyjątkowi Seniorzy Kombatanci oraz lekarz z Centralnego Szpitala Weteranów - placówki, w której prawa kombatantów są respektowane i która w sposób szczególny stara się otaczać ich opieką.

Film: Pora na Seniora. Prawa weteranów i kombatantów wojennych.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora

W pierwszym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przypominamy o prawach kombatantów. Naszymi gośćmi są wyjątkowi Seniorzy Kombatanci oraz lekarz z Centralnego Szpitala Weteranów - placówki, w której prawa kombatantów są respektowane i która w sposób szczególny stara się otaczać ich opieką.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów – seniorów]: Witamy w programie Pora na seniora. W dzisiejszym odcinku Narodowy Fundusz Zdrowia przypomni Państwu o prawach z jakich mogą korzystać weterani i inwalidzi wojenni, a także o tym, jak reagować jeśli takie prawa nie są przestrzegane. Zaprosimy tez Państwa na drugie Senioralia.

Redaktor[głos z offu; widok na kombatantów w mundurach]: Żołnierze walczący na froncie podczas II Wojny Światowej mają dziś ponad 80 lat. Oprócz dolegliwości związanych z wiekiem borykają się ze skutkami doświadczeń sprzed lat.

Wypowiedzi kombatantów i weteranów

Tadeusz Pieróg weteran II Wojny Światowej: Przeszedłem cały szlak bojowy, spod Lenino do Bramy Brandenburskiej, gdzie tylko pułk i dywizja brały udział na każdym polu bitewnym brałem czynny udział. Na to mam dokumenty, podziękowania i tak dalej.

Stanisław Pasikowski weteran II Wojny Światowej: Pytanie brzmi – czy warto było przelać tyle krwi? Ja w swoim imieniu i w imieniu kolegów oświadczam całemu światu i Polsce, że warto było bo tak trzeba było.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na rejestrację dla weteranów i inwalidów wojennych]: W całej Polsce weterani i kombatanci mają szczególne prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia: Oznacza to, że leczenie u lekarza specjalisty, leczenie w poradni rehabilitacyjnej, korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych oraz maja prawo do leczenia w szpitalu w dniu zgłoszenia. Jeżeli takie prawo nie może być respektowane ponieważ jest kolejka oczekujących lub tez w danym dniu jest bardzo dużo osób zapisanych na wizytę, to wówczas na przykład wizyta w przychodni specjalistycznej musi się odbyć w ciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia się takie szczególnie uprawnionej osoby, czyli kombatanta lub inwalidy wojennego.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na Centralny Szpital Weteranów USK im. WAM, widok na pacjentów na oddziale szpitalnym]: W Łodzi placówką szczególnie intensywnie zajmującą się weteranami i kombatantami jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM. To jedyny taki szpital w Polsce.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Pietruszyński kardiolog, Szpital im. WAM: Kombatanci korzystają w naszym szpitalu ze wszystkich uprawnień jakie gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia, ale jest specjalna ścieżka, która ułatwia dostęp do porady specjalistycznej lub do hospitalizacji poza kolejką.

Jerzy Smyczek prezes Związku Inwalidów Wojennych Łódź – Śródmieście: Jestem tutaj koordynatorem szpitala między dyrekcją szpitala, a naszymi kolegami weteranami, gdzie opiekujemy się ich stanem zdrowia.

Wypowiedzi kombatantów i weteranów

Stanisław Pasikowski weteran II Wojny Światowej: Lekarze, pielęgniarki i cały personel troszczy się, jak się dowie. Nawet zapytuje i prosi o opowiedzenie przeżyć.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Pietruszyński kardiolog, Szpital im. WAM: Jest taka potrzeba otoczeniem ich specjalną opieką. Tego nikt nie kwestionuje, a szczególnie my o tym wiemy jako byli żołnierze.

Anna Leder rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia: Mamy niestety sygnały, że to ważne prawo takiej dużej grupy przede wszystkim seniorów często nie jest respektowane. Dlatego prosimy wszystkich Państwa, tych dla których takie prawo leczenia poza kolejnością jest łamane żebyście Państwo sygnalizowali przypadki takiego łamania, tak ważnego dla Państwa prawa. Będziemy wówczas interweniować. Będziemy pouczać naszych świadczeniodawców i mamy nadzieje, ze przyniesie to dobry i trwały skutek.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor[głos z offu; widok na plakat informujący o Senioraliach, widok na publikacje dla pacjentów, widok na spotkania szczęśliwych seniorów]: Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ zaprasza seniorów na drugie Senioralia. To ponad trzysta wydarzeń. Będzie można dowiedzieć się o swoich prawach jako pacjenta, emeryta, rencisty, a także o ofercie edukacyjnej, sportowej i rozrywkowej.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia: Serdecznie Państwa zapraszam na nasze stoisko i na inne wydarzenia, które dla Państwa przygotowaliśmy. Zapraszamy szczególnie na targi Zdrowego i Aktywnego Seniora. Na tych targach będą Państwo mogli założyć sobie konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta, spotkać innych seniorów, innych wystawców, dowiedzieć się gdzie i jak się leczyć bezpłatnie.

Katarzyna Jarosińska Zespół ds. Seniorów UMŁ: Skupiamy się przede wszystkim na tym, żeby ludziom dostarczyć informacji gdzie oni mogą w ogóle cokolwiek zrobić ciekawego w Łodzi, wskazać te miejsca, zachęcić do ich odwiedzenia i kontynuowania tych zajęć. Głównym celem jest wyciągnięcie seniorów z domu i pokazanie gdzie oni mogą na co dzień realizować swoje pasje lub po prostu wyjść i żyć aktywnie.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.