film z tłumaczem migowymW dzisiejszym odcinku programu łódzki NFZ przypomni o prawach pacjentów do zakupu tańszych odpowiedników leków refundowanych. Do programu udało nam się zaprosić ekspertów: prof. dr. hab. n. med. Jarosława Dróżdża, kierownika Kliniki Kardiologii UM w Łodzi; dr. n. med. Roberta Błaszczaka, zastępcę ordynatora oddziału geriatrii Szpitala im. WAM oraz mgr Marię Sakulską, farmaceutkę.

Film: Pora na Seniora. Tanie leki dla seniorów.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Tanie leki dla seniorów

W dzisiejszym odcinku programu łódzki NFZ przypomni o prawach pacjentów do zakupu tańszych odpowiedników leków refundowanych. Do programu udało nam się zaprosić ekspertów: prof. dr. hab. n. med. Jarosława Dróżdża, kierownika Kliniki Kardiologii UM w Łodzi; dr. n. med. Roberta Błaszczaka, zastępcę ordynatora oddziału geriatrii Szpitala im. WAM oraz mgr Marię Sakulską, farmaceutkę.

Początek programu

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Łodzi.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na pacjentów w aptece]: W dzisiejszym odcinku programu Narodowy Fundusz Zdrowia przypomni o prawach pacjentów do zakupu tańszych odpowiedników leków refundowanych. Prawo nakłada na farmaceutów obowiązek informowania pacjentów o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku refundowanego przez NFZ, jeżeli lekarz nie zaznaczył na recepcie, że nie można go zamienić na inny.

Wypowiedzi ekspertów

Mgr Maria Sakulska, farmaceutka: Oznacza to, że proponujemy pacjentom leki biorównoważne, które są oczywiście w tej samej dawce, w tej samej postaci i o takim samym działaniu, jak leki zapisane na recepcie przez lekarza.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na receptę i leki]: Ponieważ wydatki na leki w budżecie seniora często stanowią ważny punkt, to oszczędność rzędu 40%, a nawet 70%, jest odczuwana w sposób istotny.

Wypowiedzi przechodniów

Kobieta: Powiedziałabym 30-40% płacę taniej w aptece, w której mi proponują [zamienniki – przyp. red.], z tym że chodzę do apteki, która nagminnie proponuje mi to i nich zawsze kupuję.

Starsza Pani: Ja bardzo dużo wydaję. Ja mam 85 lat, a wydaję…o teraz wyszłam z apteki, gdzie wydałam 250zł.

Kobieta: Wiadomo, że zależy. Na jednym leku zyska się 4 zł, na drugim 2,50 zł. …ale są zamienniki i można skorzystać. 


Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia: Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię dla wszystkich tych z Państwa, którzy  mają bardzo wiele leków, płacą bardzo duże rachunki za leki. Możecie Państwo zatelefonować codziennie. Od godziny 8 do 20 farmaceuci czekają na Wasze telefony. Pod numerem telefonu infolinii możecie Państwo przekazać farmaceutom listę leków, które bierzecie, a oni wskażą Państwu jakie bezpieczne zamienniki, które nie wchodzą w interakcję z innymi lekami, które bierzecie, możecie dostać w każdej aptece.

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Dróżdż, kierownik Kliniki Kardiologii UM w Łodzi: Lekarstwa to trucizny, wszystkie! One oczywiście w takich dawkach, które my stosujemy, nie szkodzą, a wydłużają życie. Taka jest na przykład współczesna kardiologia. My bardzo dokładnie wiemy, że statyna na przykład wydłuży to życie o 15 lat, albo w inny sposób bardzo jasno przełoży się na dobrostan pacjenta.

Dr n. med. Robert Błaszczak, zastępca ordynatora oddziału geriatrii Szpitala im. WAM: Przede wszystkim nie kupować wszystkiego co reklamują w telewizji. Prawda jest taka, że każdy suplement, który jest kupiony – czy to będzie lek na przeziębienie, czy lek przeciwbólowy, który jest dostępny bez recepty – wchodzi w interakcje z lekami, które już przyjmujemy i przyjmować musimy. Bardzo często jest potem tak, że pojawiają się objawy uboczne: albo nie trzymanie moczu, albo zaburzone ciśnienie tętnicze, jest zła tolerancja leków. Idziemy potem do lekarza i mówimy, że się źle czujemy, a lekarz przepisuje kolejny lek i jest taka kaskada.

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Dróżdż, kierownik Kliniki Kardiologii UM w Łodzi: Suplementy diety i witaminy, one wszystkie są postrzegane negatywnie przez świadomych lekarzy. W wielu badania wyszło, że skracają życie. Na pewno działają niekorzystnie na zdrowie i w związku z tym wszystkim pacjentom ODRADZAM przyjmowanie jakiegokolwiek suplementu. Nie znam, pomimo 25 lat ciężkiej pracy w medycynie i czytania wielu źródeł informacji, nie znam ani jednej substancji, która by w tej grupie wydłużała życie czy poprawiała jego jakość, czy działała na zwiększenie aktywności ruchowej, czy samopoczucia, czy na żołądek, czy na wątrobę, czy na cokolwiek. Wszystkie działają negatywnie.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na ludzi wsiadających do tramwaju]: od 1 stycznia pojawiły się nowe korzystne przepisy dotyczące wypisywania recept.

Wypowiedź rzeczniak ŁOW NFZ

Anna Leder, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia: już teraz nie musicie Państwo często chodzić do lekarza po to, żeby tylko wypisać receptę, ponieważ lekarz może wypisać receptę nawet na 360 dni stosowania danego leku. Czyli jeśli wiedzą państwo, że będziecie Państwo brali jakiś lek przez najbliższy rok, przez 360 dni, możecie poprosić lekarza, żeby wypisał Wam recepty właśnie na taki długi czas stosowania. Lekarz może wypisać receptę jedną, maksymalnie na 120 dni stosowania danego leku i może wypisać kolejne recepty, na kolejne okresy stosowania leku, które będziecie później Państwo realizowali w aptece.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na receptę; widok na hospitalizowanego pacjenta podczas rozmowy z lekarzem]: lekarz może też wypisać tak zwaną 'receptę zaoczną', wyłącznie na podstawie dokumentacji medycznej, bez przeprowadzania badań i osobistego spotkania z pacjentem.

Koniec programu

Billboard: PORA NA SENIORA. Realizacja: Ewa Tyszko. Zdjęcia: Grzegorz Mamońko. Produkcja TV TOYA .2015
Program powstał przy współpracy z narodowym Funduszem Zdrowia w Łodzi.