film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.. Kolejny odcinek programu poświęcamy zasadom korzystania z rehabilitacji.

Film: Pora na Seniora. Zasady korzystania z rehabilitacji.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Zasady korzystania z rehabilitacji.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.
W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przypominamy o zasadach korzystania z rehabilitacji. Serdecznie zapraszamy!

Początek programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na chorych – seniorów, na zajęciach rehabilitacyjnych]: Rehabilitacja ma na celu usprawnienie pacjentów, mające poprawić ich jakość życia. W starszym wieku to tez jest możliwe! Wprawdzie pojawiają się dolegliwości bólowe związane z osteoporozą, zwyrodnieniami w obrębie kręgosłupa, przepukliną jądra miażdżystego czy po prostu z mechanicznym zużyciem tkanek.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM: W miarę upływu lat nasze organy się zużywają i następują zmiany związane z wiekiem. Zadaniem rehabilitacji jest, aby stabilny stan zdrowia utrzymać jak najdłużej, a z drugiej strony żeby postarać się, wykonując różnego rodzaju ćwiczenia, żeby powrócić do tego stanu, jaki był przed daną jednostką chorobową.

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia: Najważniejszymi zabiegi są zabiegi fizjoterapeutyczne. Takie zabiegi może zlecić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego chyba, że są one związane z wadami postawy. Wówczas takie zabiegi zleca tylko lekarz rehabilitant, lekarz ortopeda, lekarz neurolog. Lekarz pierwszego kontaktu także może nam zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne i warto o tym pamiętać, dlatego, że wtedy omijamy taka kolejkę do lekarza rehabilitanta.

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia [głos z offu; widok na chorych – seniorów, na zajęciach rehabilitacyjnych, m.in. masażach]: Lekarz może nam zlecić 10 dni zabiegowych, w każdym dniu zabiegowym do pięciu zabiegów. Na takie zabiegi należy się zapisać w jednym z kilkudziesięciu gabinetów fizjoterapeutycznych, które są w województwie łódzkim. Oczywiście zabiegi mogą się odbywać również w domu pacjenta. W domu możemy skorzystać do 80 dni rehabilitacji przyłóżkowej. Wtedy pacjent każdorazowo potwierdza wykonanie takich zabiegów podpisem.

Dr n. med. Maciej Niewodniczy fizjoterapeuta, Szpital im. Barlickiego [w tle rehabilitujący się pacjenci]: Senior powinien się pojawić u specjalisty jeżeli pojawiły się dolegliwości bólowe i samoistnie nie przeszły mniej więcej po trzech, czterech dniach. Jest top sygnał, że coś się dzieje i w związku z tym należy szukać specjalistycznej pomocy.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na chorych – seniorów, na zajęciach rehabilitacyjnych]: Podczas usprawniania starszego pacjenta bardzo ważną role odgrywa rodzina.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Maciej Niewodniczy fizjoterapeuta, Szpital im. Barlickiego [w tle rehabilitujący się pacjenci]:  Rodzina może mobilizować pacjenta do ćwiczenia. Może kontrolować jego codzienne zachowania. Może wpływać na podniesienie jego codziennej aktywności fizycznej. Rodzina mobilizuje do dalszej pracy. Nie może być tak, co się często zdarza, że pacjent zostaje w łóżku. Pojawiają się najpierw odleżyny, później pojawiają się problemy z wydolnością układu oddechowego, która często się źle kończy.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących po parku ludzi]: Powodzenie fizjoterapii w bardzo dużym stopniu zależy od nastawienia pacjenta i jego chęci walki o poprawę jakości życia. W starszym wieku należy ćwiczyć tylko w odpowiednim czasie i z odpowiednim obciążeniem.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM:  Bardzo często osoby starsze nie chcą ćwiczyć, ponieważ uważają, że mają kilka jednostek chorobowych, a kardiolog bądź inny lekarz specjalista zakazał wysiłku. Przed rehabilitacją wykonywane są badania. Następuje ocena układu krążenia, układu oddechowego i jeżeli nie ma przeciwwskazań, które zagrażają naszemu życiu takie ćwiczenia powinny być wykonywane.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących po parku ludzi]: I jak zawsze – lepiej zapobiegać niż leczyć. Czyli dbać od jak najmłodszego wieku o sprawność fizyczną.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM:  Cuda się zdarzają. Może być tak, że naszemu seniorowi, który zacznie ćwiczyć poprawia się jakość życia, ponieważ będzie miał mniejsze obciążenie układu krążenia. Jeżeli będą ćwiczenia wykonywane systematycznie będzie miał większą wydolność. Jeżeli wzmocnimy u seniora układ mięśniowy zmniejszymy ryzyko upadku, zmniejszymy ryzyko postępującej osteoporozy. Senior powinien pamiętać, że jego komfort życia będzie lepszy.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących po parku ludzi]: Poprawa stanu fizycznego pacjenta wpływa na jego kondycję psychiczną, bo w zdrowym ciele zdrowy duch.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM: Są badania, które wykazują, że u osób z otępieniem, czy też ewentualnie z elementami depresyjnymi jeżeli są zastosowane ćwiczenia rehabilitacyjne, usprawniające z jednej strony ciało, poprawiają z drugiej strony stan umysłu. Nie będzie tez tak, ze nagle pacjent duże ubytki poznawcze będzie uzdrowiony po rehabilitacji, ale jego funkcjonowanie w naszym otoczeniu znacznie się poprawi.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.