film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowany na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy problemom z pamięcią.

Film: Pora na Seniora. Problemy z pamięcią.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. problemy z pamięcią.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora sygnalizujemy na co zwracać szczególną uwagę gdy senior ma problemy z pamięcią. Serdecznie zapraszamy!

Poczatek programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących seniorów]: Problemy z pamięcią wydają się typową przypadłością wieku podeszłego, a pamięta się to co było kiedyś. Umykają wydarzenia niedawne. Niepokoją się tym nawet czterdziestolatkowie. Zagonieni, niewyspani, przemęczeni, ale gdy w starszym wieku kłopoty z pamięcią powodują poważne utrudnienia warto poszukać pomocy. Jakie są sygnały alarmowe?

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM: Pierwszą rzeczą, na która zwraca uwagę przede wszystkim rodzina jest to, że albo senior nie rozpoznaje osób bliskich. Kiedy przykładowo wnuczek, wnuczka odwiedzają dziadka a jemu to imię gdzieś ucieka i nasz bliski przestaje nas poznawać. Inna niepokojąca sytuacja jest, gdy senior przestaje być zaradny w życiu codziennym, tzn. nie umie odpowiednio gospodarować pieniędzmi, idzie do sklepu i zapomina co ma kupić.

Dr n. med. Radosław Magierski Klinika Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych: Może również dochodzić do zaburzeń w poszukiwaniu słów, czyli osoba chce nam opowiedzieć jakąś historię, natomiast zauważamy, że  zamiast konkretnych słów, precyzyjnych nazw czy przedmiotów codziennych, zaczyna wstawiać takie określenia, które właściwie nie niosą treści, a są dopełniaczami np. „ten”, „tego”, „tamten”, „no wiesz”, „pamiętasz”.

Dr n. med. Piotr Wierzbiński psychiatra Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi: Pacjent może halucynować, może widzieć osoby, których nie ma, może rozmawiać z ludźmi, których nie ma, może wydawać się, że ktoś chce go okraść. Często tacy pacjenci mają poczucie bycia okradanymi, że ktoś ich śledzi i obserwuje. Z tego powodu często dochodzi do takich sytuacji, że zabarykadowują się, w domu nie chcą otwierać mieszkań. W takich przypadkach psychoz niezbędna jest konsultacja psychiatryczna.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na nalewaną wodę do szklanki]: Pewne zaburzenia mogą mieć banalne przyczyny. Gdy senior za mało pije, a zalecana przez geriatrów porcja na dobę to półtora, dwa litry wody.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Robert Błaszczak Zastępca Ordynatora Oddziału Geriatrii Szpitala im. WAM:  Wśród społeczeństwa istnieje taki niepokój, czy tez obawa przed chorobą alzheimera. Nie każde zaburzenia pamięci są spowodowane choroba alzheimera. Może to być tak, że u naszych seniorów pojawia się na przykład nadczynność bądź też niedoczynność tarczycy. Może to być również niedobór witaminy B12. Mogą to być również niewielki objawy depresyjne, które wpływają na stan pamięci.

Dr n. med. Radosław Magierski Klinika Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych:  Może się tez okazać, że tak naprawdę problem, który jest u pacjenta to działanie niekorzystne leków, które pacjent bierze na własną rękę. Lub jest ich dużo przepisywanych przez lekarzy różnych specjalności bądź leków kupowanych bez recepty.

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia: Każda osoba, która ma zaburzenia pamięci może się przede wszystkim zwrócić do swojego lekarza pierwszego kontaktu. To jest lekarz, który zazwyczaj zna nas od wielu lat i on może ocenić wspólnie z rodziną, czy też z samym pacjentem czy te zaburzenia pamięci rzeczywiście są, czy się pogłębiają, nasilają. Może państwu udzielić konsultacji, albo skierować do lekarza psychiatry. Przypomnę, że do lekarza psychiatry nie trzeba skierowania.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na chorych w szpitalu]: Hospitalizację należy rozważyć przy znacznym pogorszeniu stanu zdrowia, albo gdy pacjenci są agresywni i zagrażają bezpieczeństwo swojemu i innych. Opiekę nad seniorami najlepiej jak najdłużej sprawować w domu. To dla nich lepsze i bezpieczniejsze.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Piotr Wierzbiński psychiatra Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi:  Zawsze hospitalizując pacjenta musimy mieć na uwadze to, że stan może się pogorszyć. Z uwagi na fakt, że pacjent ma zaburzenia pamięci po wejściu do nowego środowiska po prostu nie będzie wiedział co się dzieje. Po wyjściu ze szpitala, po powrocie do domu pacjenci również mogą być w gorszym stanie, ponieważ dom będzie tez dla nich nowym miejscem.

Dr n. med. Radosław Magierski Klinika Psychiatrii Wieku Podeszłego i Zaburzeń Psychotycznych:  Na pewno na wstępnym etapie zapominanie zdolności poznawczych pacjent będzie opierał się przed interwencją. Oczywiście rodzina może spróbować zwrócić na to uwagę, może zacząć od kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, może spróbować złagodzić ten negatywny wydźwięk wizyty u psychiatry. To jest wizyta u specjalisty od zaburzeń pamięci, czym de facto zajmują się psychiatrzy we współpracy z psychologami. Natomiast nie każda wizyta u psychiatry musi oznaczać, że dostaniemy rozpoznanie choroby psychicznej i że będziemy umieszczeni w szpitalu psychiatrycznym.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badania tomografii komputerowej głowy ]: Czy można za młodu zapobiegać późniejszym problemom? Aktywny tryb życia, kontrolowanie stanu zdrowia i ćwiczenie umysłu w każdym wieku to zalecenia specjalistów.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.