film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy problemom gastrycznym.

Film: Pora na Seniora. Problemy gastryczne.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Problemy gastryczne.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się gdzie się zgłosić w przypadku dolegliwości gastrycznych.

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących seniorów]: Zaparcia, zgaga, refluks żołądkowo – przełykowy czy wzdęcia to częste dolegliwości wieku podeszłego. Jeśli istnieją krótko i samoistnie ustępują nie są powodem do niepokoju. Jeśli zaś utrzymują się przez dłuższy czas i stają się coraz bardziej nasilone warto udać się do specjalisty.  

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia Rzecznik NFZ: Lekarz pierwszego kontaktu ma kilka badań diagnostycznych, które może zlecić w ramach swoich kompetencji, a które pomogą przede wszystkim sprawdzić co tak naprawdę się dzieje. Jeśli lekarz POZ nie będzie mógł sobie poradzić z diagnostyką wówczas może skierować pacjenta do poradni gastroenterologicznej już na dalsze leczenie specjalistyczne. Lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta na np.: USG brzucha, kolonoskopię, gastroskopię, przy czym kolonoskopia i gastroskopia to są te badania, z których można skorzystać tam, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowę na te badania, bo to Fundusz płaci bezpośrednio za to badanie.

Dr hab. n. med. Alicja Gąsiorowska konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii: Często nasi pacjenci mówią nam o zaparciach, kiedy oddają raz dziennie taki twardy spieczony stolec. Zgodnie z naszą definicją, którą my używamy, pod definicja zaparć rozumiemy poniżej 3 wypróżnień w tygodniu. W związku z powyższym różnica ta jest zasadnicza. Już rozmowa z chorym może wyjaśnić te wątpliwości, że w związku z wiekiem, z procesem starzenia się pacjenta, może dojść do sytuacji w której ten rytm wypróżnień będzie troszkę inny niż był w przeszłości.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na odczyt badania gastroskopowgo na monitorze komputera]: Problemy z układem pokarmowym mogą być związane z przyjmowanymi lekami.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr hab. n. med. Ewa Małecka – Panas kierownik Oddziału Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. N. Barlickiego: U niektórych osób niesterydowe leki przeciwzapalne typu np. Naproxen, Ibuprom czy Aspiryna nie powodują większych zmian w obrębie żołądka czy dalszych odcinków przewodu pokarmowego.

Prof. Dr hab. n. med. Ewa Małecka – Panas kierownik Oddziału Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. N. Barlickiego [głos z offu; widok na przepisywanie recept pacjentowi w gabinecie lekarskim]: U niektórych zwłaszcza starszych osób może to być jednak niebezpieczne i może doprowadzić do nadżerek, owrzodzeń a nawet perforacji, zagrażających życiu powikłań. U tych chorych rzeczywiście musi być jednocześnie stosowany jakiś lek osłaniający mam na myśli leki hamujące wydzielanie kwasów.

Dr hab. n. med. Alicja Gąsiorowska konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii: Czynniki, które sprzyjają wystąpieniu zaparć to także mała aktywność fizyczna, dieta nisko błonnikowa, dieta z dużą ilością węglowodanów prostych. To wszystko sprzyja, iż u ludzi starszych zaparcia są istotnym problemem codziennym. One także częściej występują u kobiet, u pacjentów, którzy maja nadwagę, są otyli.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na zdrowe produkty żywieniowe]: W leczeniu chorób gastrycznych istotną role odgrywa codzienna dieta. Czasem już niewielka zmiana stylu życia pomaga zmniejszyć dolegliwości.  

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. n. med. Alicja Gąsiorowska konsultant wojewódzki w dziedzinie gastroenterologii: Dieta jest bardzo ważna chociaż rozmawiając z pacjentem musimy zebrać także dane z wywiadu dotyczące innych bardziej niepokojących objawów. Należą do nich objawy krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego czyli obecność krwi w stolcu, postępujące chudnięcie, albo stwierdzenie w badaniach dodatkowych niedokrwistości. To są takie objawy określane jako objawy alarmowe i te objawy skłaniają nas do podjęcia szybszej diagnostyki tych dolegliwości, bo mogą wskazywać na to, że przyczyną ich jest choroba organiczna w obszarze jelita grubego. Może to być choroba uchyłkowa, może być niedokrwienne zapalenie jelita grubego, ale może być też choroba nowotworowa.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przeprowadzane badanie chorego na oddziale szpitalnym]: Za pomocą gastroskopii bada się przełyk, żołądek, początkową część dwunastnicy. Do obserwacji i badań dolnego odcinka przewodu pokarmowego służy kolonoskopia. Polega ona na wprowadzeniu wziernika zakończonego specjalna kamerą do odbytu.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia Rzecznik NFZ: Proszę pamiętać, że pacjent nie powinien wymuszać badań na lekarzu. To lekarz pierwszego kontaktu decyduje o tym jakie badania diagnostyczne i kiedy pacjentowi zleci. Badania kolonoskopowe i gastroskopowe to są badania, które nie są obojętne dla zdrowia pacjentów. Być może zamiast zrobienia takich badań ważna jest zmiana diety albo po prostu wizyta w poradni gastroenterologicznej, gdzie gastrolog zadecyduje czy te badania musza być wykonane czy też może w ramach innych badań może zdiagnozować przyczynę złego samopoczucia.

Prof. Dr hab. n. med. Ewa Małecka – Panas kierownik Oddziału Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala im. N. Barlickiego: Nie mnożymy badań jeżeli nie przynoszą one nam konkretnego skutku co do dalszego postepowania.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na zdrową żywność, widok na ćwiczących w parku seniorów]: Także w przypadku układu pokarmowego profilaktyka opiera się na właściwej diecie i odpowiedniej ilości mądrze dobranego ruchu.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.