film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy problemom jakim jest rak piersi i rak szyjki macicy.

Film: Pora na Seniora. Rak piersi i rak szyjki macicy.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Rak piersi i rak szyjki macicy.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo zmierzyć się z problemem jakim jest rak piersi i rak szyjki macicy. Program przybliży Państwo temat jakim jest rekonstrukcja piersi oraz profilaktyka.

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badających się seniorów]: Każdego roku w Polsce wykrywa się prawie 15 tysięcy nowych przypadków zachorowania na raka piersi. Szczyt zachorowań przypada na piata i szóstą dekadę życia. Tylko połowa chorych kobiet ma szansę przeżyć ponad 5 lat. Przyczyna tego zjawiska jest prozaiczna. Zbyt późne zgłoszenie się na leczenie. Mastektomia, usunięcie piersi to dla wielu kobiet źródło utraty poczucia kobiecości i może doprowadzić do depresji. Rekonstrukcja piersi może być odbierana jako zwycięstwo nad rakiem i powrót do normalności.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia Rzecznik NFZ: NFZ finansuje rekonstrukcje piersi. Nie tylko rekonstrukcje piersi są wykonywane w krótszym bądź dłuższym czasie po wykonaniu operacji piersi, ale także radykalne rekonstrukcje piersi natychmiast po operacji mastektomii. Oznacza to, że można mieć zoperowaną pierś i jednocześnie mieć rekonstrukcję piersi. Takich zabiegów wykonano w ubiegłym roku w naszym województwie, w Łodzi 20. Fundusz sfinansował to do kwoty blisko 180 tysięcy zł. Zabiegi są dostępne, nie ma żadnego limitu wieku pacjentek, a o tym czy taki zabieg u pacjentki jest możliwy czyli mastektomia z równoczesną rekonstrukcją decyduje wyłącznie lekarz onkolog, ze względu na to jak będzie przebiegało dalsze leczenie chorego.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przeprowadzany zabieg operacyjny]: Każda kobieta, która utraciła pierś, albo jej część ma prawo do zabiegu rekonstrukcyjnego finansowanego przez NFZ. Korzysta z tej możliwości zaledwie 10 % uprawnionych.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Piotr Pluta Klinika Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Kopernika: Decyzja pacjentek, które poddają się temu zabiegowi nie wynika z próżności. Przede wszystkim chodzi o to, żeby pacjentki wracały do pełnego zdrowia, a zdrowie to nie tylko brak choroby, czy wyleczenie z choroby nowotworowej, ale także powrót do dobrego funkcjonowania i do komfortu życia. To ma na celu przynieść rekonstrukcja piersi.  

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na implanty piersi]: O wyborze sposobu odtworzenia piersi decyduje kobieta wspólnie z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Piotr Pluta Klinika Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Kopernika: To nigdy nie będzie ta pierś, która była przed zabiegiem, mimo naszych starań, naszych umiejętności, ale wyniosłość piersiową jesteśmy w stanie odbudować i myślę, że o to chodzi w tych zabiegach i to rozumieją nasze pacjentki. Bardzo dokładnie tę kwestię tłumaczymy. Ta pierś może być trochę inna w dotyku, może troszkę inaczej wyglądać, ale wyniosłość piersiową jesteśmy w stanie odbudować.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badanie mammograficzne pacjentki]: Przeciwwskazań do zabiegu jest niewiele.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Piotr Pluta Klinika Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. Kopernika: Rzadko przeciwwskazaniem jest choroba nowotworowa. Faktycznie u niektórych kobiet, gdzie ten przebieg jest bardzo agresywny raczej rekonstrukcje piersi wykonujemy w późniejszym czasie, po zakończeniu leczenia. Bardziej zwracamy tak naprawdę uwagę nie na wiek lecz na stan ogólny chorej. Jeżeli chora może być znieczulona, może przejść zabieg operacyjny, czasami kilkugodzinny to znaczy, ze może mieć wykonana również rekonstrukcję piersi.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na konsultujące się pacjentki]: Seniorki, które nie są objęte programami profilaktycznymi nadal mają prawo do bezpłatnych badań.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder Narodowy Fundusz Zdrowia Rzecznik NFZ: Nawet jeśli maja dziewięćdziesiąt parę lat też maja prawo do bezpłatnych badań takich jak mammografia, USG piersi – w ich przypadku zdecydowanie lepsza mammografia. Są to badania, które może zlecić każdy lekarz ginekolog i o takich badaniach warto porozmawiać z lekarzem. Ponadto te panie również mogą korzystać z rekonstrukcji piersi, nie ma żadnej granicy wiekowej. Rekonstrukcje piersi nie tylko młodym kobietom są refundowane. Każda z pań może skorzystać z rekonstrukcji. Rekonstrukcje są możliwe i warto w każdym wieku z nich skorzystać, a przede wszystkim w każdym wieku korzystać z profilaktyki.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na laboratorium, widok na gabinet ginekologiczny]: Lekarze alarmują. Zbyt mało kobiet wykonuje cytologię, która może ratować przed śmiercią z powodu raka szyjki macicy.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Wojciech Ordon Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Cytologiczny: Po to się wykonuje cytologię, żeby wykryć zmiany na etapie początkowym, przednowotworowym, kiedy jeszcze nie ma raka. Taka sytuacja może się zarówno zdarzyć w życiu dwudziestokilkulatki, trzydziestolatki i siedemdziesięciolatki. Jeżeli będziemy wykonywać regularnie takie badanie wtedy zakres zabiegu jaki trzeba wykonać na zmianie przednowotworowej jest dużo mniejszy. Cytologia jest to badanie, które wykonujemy prawie przez całe życie. Proszę pamiętać, ze jest to jedyne badanie profilaktyczne, które rozpoczynamy jako młoda kobieta, a więc młode mieszkanki województwa łódzkiego już w wieku 25 lat zostają objęte programem badań cytologicznych i ten program trwa aż do 59. Roku życia. Przez większość dekad życia jesteśmy objęci tym programem i warto z niego skorzystać i wykonywać sobie badanie regularnie co 3 lata.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.