film z tłumaczem migowym

Kolejny odcinek programu Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta wyemitowany na antenie TVP Łódź poświęcony jest wirusowemu zapaleniu wątroby. Pacjenci będą mogli się dowiedzieć kiedy może dojść do zarażenia, jak go uniknąć a także co zrobić kiedy podejrzewamy, że możemy być chorzy. Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!.

Film: ABC pacjenta - wirusowe zapalenie wątroby.

Przyciski odtwarzacza:


Skróty klawiszowe do zarządzania odtwarzaczem:

  • klawisz space funkcja: play/pauza

  • klawisz P funkcja: play/pauza

  • klawisz S funkcja: stop

  • klawisz F funkcja: pełny ekran

  • klawisz left funkcja: 5 sekund wstecz

  • klawisz right funkcja: 5 sekund w przód

  • klawisz up funkcja: podgłośnianie

  • klawisz down funkcja: przyciszanie

  • klawisz + funkcja: podgłośnienie

  • klawisz - funkcja: wyciszanie


Tekst alternatywny audycji

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta poświęcony wirusowemu zapaleniu wątroby. Pacjenci będą mogli się dowiedzieć kiedy może dojść do zarażenia, jak go uniknąć a także co zrobić kiedy podejrzewamy, że możemy być chorzy.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Co to jest za choroba WZW.

Starsza kobieta: WZW? Nie wiem.

Starsze małżeństwo: WZW? Czy to nie jest związane z wątrobą czyli żółtaczka?

Starszy mężczyzna: WZW? Nie wie.

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: WZW czyli wirusowe zapalenie wątroby niepoprawnie zwane żółtaczką zakaźną, ponieważ żółtaczka to jest tylko i wyłącznie objaw chorobowy.

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi [głos z offu; widok na obrazy komputerowe wirusów, następnie widok na przechodniów na ulicach oraz na pacjentów leżących na oddziale szpitalnym]: Jest to choroba wywołana przez wirusy hepatotropowe, które namnażają się w komórce wątrobowej. Niektóre uszkadzają tę komórkę wątrobową, a w niektórych przypadkach taka komórka uszkadzana jest przez układ immunologiczny. Mamy 5 wirusów pierwotnie hepatotropowych: A, B, C, D i E. Najbardziej znany i najbardziej niebezpieczny jest wirus zapalenia wątroby typu C, który jest bardzo obecnie rozprzestrzeniony na świecie. Mamy około 180 mln osób zakażonych. W Polsce wykrywalne przeciwciała Anty HPC u 730 tys., a zakażonych osób, kandydatów do leczenia jest około 200 tys. Objawy występują tylko w 30% przypadków. Tym najważniejszym objawem jest na pewno zażółcenie powłok skórnych, a więc żółtaczka. Następne objawy to jest zmęczenie czy objawy paragrypowe, gorączka, bóle mięśniowe, bóle stawowe, które są odpowiedzią na wyrzut naszego endogennego interferonu, który walczy z tą infekcją. Może być, że pacjent nie zdaje sobie sprawy, nie ma żadnych objawów, a zgłasza się do nas wtedy kiedy objawy występują, tzn. zażółcenie powłok skórnych, kiedy bardzo często mamy już pacjenta z rozwiniętą ciężką chorobą wątroby. Z reguły już z marskością.

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Jeżeli ktoś podejrzewa, że może być zakażony wirusem C, bo na przykład odczuwa nadmierne zmęczenie powinien zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Lekarz POZ może zlecić badania: poziomu bilirubiny, poziomu cholesterolu, poziomu trójglicerydów, poziomu amylazy, poziomu aminotransferazy ALAT/ASPAT, USG brzucha.

Wypowiedzi ekspertów

Lek. Katarzyna Szklennik – Berkowicz lekarz w Przychodni Miejskiej Dąbrowa w Łodzi: Jeżeli w badaniu USG wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości to pacjent jest kierowany do dalszej diagnostyki w poradniach specjalistycznych.

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Pacjent powinien mieć oznaczone przeciwciała anty HCV. Niestety to badanie jest nierefundowane i bardzo rzadko przez to wykonywane stąd różnego rodzaju akcje, które jakby zwiększają liczbę pacjentów, którzy mogą mieć bezpłatnie oznaczane te przeciwciała.

Lek. Katarzyna Szklennik – Berkowicz lekarz w Przychodni Miejskiej Dąbrowa w Łodzi [głos z offu; widok na dokumentację medyczna pacjentów, wyniki badań, widok na pobieranie krwi u pacjenta]: Program ma na celu wczesne wykrycie obecności wirusa typu C u pacjentów w wieku od 18 do 45 lat. Pacjenci zgłaszają się na badania do gabinetu zabiegowego, gdzie pacjent wypełnia ankietę, a potem kierowany jest do gabinetu zabiegowego na pobranie krwi. Wynik badania jest dołączany do ankiety i jeżeli pacjent ma wynik pozytywny czyli wykryto u niego przeciwciała przeciwko wirusowi typu C jest kierowany w ramach już NFZ do poradni specjalistycznej, czyli poradni chorób zakaźnych.

Dr hab. Ewa Majda – Stanisławska kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym wł. Biegańskiego w Łodzi [głos z offu; widok na noworodki, dzieci na oddziałach szpitalnych]: U dzieci do wykrycia zapalenia wątroby typu C dochodzi najczęściej przypadkowo. Dzieci nie mają zazwyczaj żadnych objawów, a większość z nich zakaża się od matki jeszcze w trakcie trwania ciąży. Jeżeli kobieta ciężarna ma wykonane testy przesiewowe Łącznie z wirusem HCV wtedy z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, czy jej dziecko może być zakażone nie. Takie dzieci są kierowane do kliniki chorób zakaźnych praktycznie od urodzenia ponieważ wymagają obserwacji co najmniej przez 3 – 4 lata życia, kiedy to może dojść do samoistnego pozbycia się wirusa. Jest jednak spora grupa dzieci, które przez te pierwsze 4 lata życia pozostają zakażone i wtedy jakiekolwiek działania możemy podjąć po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia. Uczuliłabym, zarówno lekarzy jak i rodziców na wykrywanie podwyższonych prób wątrobowych, czyli nieprawidłowe wyniki aktywności ALAT, bo o tym przede wszystkim mówimy. Nigdy nie powinny zostać odłożone i zapomniane. Powinno się te badania powtarzać, żeby być pewnym, że one wróciły do normy. Należy szukać pomocy lekarza, zgłosić się do specjalisty.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Jak się można zakazić wirusowym zapaleniem wątroby typu C?

Starsza kobieta: Jeżeli jest to wirus bardzo często jest w powietrzu albo od kogoś.

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: A w jaki sposób od kogoś?

Starsza kobieta: Pocałunkiem, korzystanie z tego samego garnuszka, źle domyty talerz.

Starsza kobieta: Nieświeże posiłki, bądź nieczyste naczynia.

Starsze małżeństwo: Jeżeli lekarze nie zachowają higieny to choroba może się przenieść z jednej osoby na drugą.

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Zakazić wirusem typu C, ponieważ przenosi się drogą krwi, możemy wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z krwią, a więc bardzo często niestety w placówkach ochrony zdrowia. Możemy zakazić się u kosmetyczki i u fryzjera, robiąc sobie tatuaż czy też zabiegi upiększające, np. kolczykowanie się. Numer jeden to na pewno są narkomani dożylni, którzy z reguły używają jednej strzykawki, jednej igły jako rytuału i w tej grupie jest bardzo dużo osób, które są nosicielami wirusa C.

Dr hab. prof. Bogusław Antoszewski kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Łodzi: W Polsce nie ma uwarunkowań ani regulacji prawnych. W związku z powyższym powstają jak grzyby po deszczu zakłady trudniące się tym tatuażem i piercingiem i są to zakłady nieprofesjonalne.

Dr hab. prof. Bogusław Antoszewski kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej w Łodzi [głos z offu; widok na wykonane tatuaże]: W takich nieprofesjonalnych zakładach, gdzie nie używa się sprzętu jednorazowego użytku, gdzie nie używa się na przykład atestowanych barwników do wykonania tatuażu. Istnieje duże niebezpieczeństwo tego typu powikłań. Niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem się typu C wyliczono na 1,8 raz większa niż w normalnej populacji.

Małgorzata Michalak kosmetyczka: Wszystkie tak naprawdę zabiegi, które mogą naruszyć ciągłość naszego naskórka, czyli nawet wycinanie skórek u kosmetyczki prze zrobieniem manicure powinny zostać wykonane przy użyciu wysterylizowanych narzędzi.

Małgorzata Michalak kosmetyczka [głos z offu; widok na przeprowadzany manicure, pakiet narzędzi wyjętych ze sterylizatora]: Narzędzia wysterylizowane są w takich pakietach, plastikowo – papierowe torebeczki , z których kosmetyczka wyjmuje narzędzia. Mamy wtedy pewność, że są one wysterylizowane.

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Jeżeli chodzi o zapalenie wątroby typu A, to jest typowe zakażenie przenoszone drogą pokarmową i to jest zanieczyszczony pokarm. Krótko mówiąc jest to choroba brudnych rąk. Natomiast zapalenie wątroby typu B należy do tej samej grupy co wirus zapalenia wątroby typu C i przenoszony jest drogą krwi, tak samo jak wirus C. Dodatkowo może być przenoszony drogą kontaktów płciowych plus jest bardzo duże przekazywanie wirusa podczas porodu matki, która jest HBS dodatnia noworodkowi. W Polsce dzięki temu, że mamy szczepionkę nie mamy tego problemu.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Czy przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C są szczepienia?

Kobieta w średnim wieku: Są szczepienia.

Starsza kobieta: To mnie pani zastrzeliła. Są szczepienia.

Starsze małżeństwo: Są takie szczepienia. Kiedyś szłam na operację i musiałam mieć szczepienie przeciwko WZW.

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi: Przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C nie mamy szczepionki, natomiast mamy przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz szczepionkę przeciw WZWZ A, ale to jest jeszcze daleka droga abyśmy mieli szczepionkę przeciw WZWZ C.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Szczepienia przeciw WZW A i WZWZ B dla dorosłych są odpłatne.

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. prof. Maciej Jabłkowski kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Chorób Wątroby w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi [głos z offu; widok na przygotowywanie szczepionki do podania]: szczepienie przeciw WZWZ B to z reguły 3 podania szczepionki: dzisiaj, za miesiąc i za 6 miesięcy. Już od prawie 20 lat wszystkie noworodki są szczepione.

Plansza

Głos lektora czyta informację: Szczepienia przeciw WZW B są bezpłatne dla: noworodków i niemowląt, osób z grupy ryzyka, inwalidów wojennych, ich małżonków oraz wdów lub wdowców po nich, osób represjonowanych, ich małżonków oraz wdów lub wdowców po nich.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi: Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje dwa programy dla pacjentów chorych na WZW typu C. Jest to program leczenia interferonami, a także program leczenia bezinterferonowego. Program leczenia bezinterferonowego jest dostępny dla pacjentów w naszym województwie od 1 października tego roku i będzie kontynuowany do 30 czerwca 2016 r. Na to leczenie przeznaczyliśmy jeszcze w tym roku 9 mln. zł, ponieważ jest to leczenie bardzo kosztowne. Koszt miesięcznej terapii pacjenta wynosi 60 tys. zł., ale w ciągu 3 miesięcy właśnie dzięki terapii bezinterferonowej pacjent ma blisko stuprocentową pewność, że zostanie całkowicie wyleczony z WZW typu C.

Anna Leder NFZ Oddział w Łodzi [głos z offu; widok na dokumentację medyczna pacjentów, wyniki badań]: Wszyscy pacjenci, którzy w programie miejskim zostaną zdiagnozowani jako pacjenci, którzy są nosicielami wirusa WZW typu C powinni zgłosić się do poradni chorób zakaźnych. Skierowanie do takiej poradni wydaje lekarz pierwszego kontaktu. Programy lekowe Narodowego Funduszu Zdrowia są programami bezpłatnymi Narodowego Funduszu Zdrowia dla pacjentów. O tym czy pacjent zostanie zakwalifikowany do któregoś z programów czy tez zostanie zdyskwalifikowany decydują tylko i wyłącznie lekarze na podstawie badań i na podstawie kryteriów medycznych, które są określone w każdym z programów. Takie leczenie jest bezpłatne i jest prowadzone w naszym województwie wyłącznie przez szpital im. Biegańskiego.

Dr hab. Ewa Majda – Stanisławska kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym wł. Biegańskiego w Łodzi [głos z offu, dzieci na oddziałach szpitalnych]: U dzieci nie mamy schematów bezinterferonowego leczenia, czyli każde leczenie na dzień dzisiejszy jest z zastosowaniem interferonu. Podawanie leku traktujemy to jako z ogromną ostrożnością. Nie wszystkie dzieci wymagają leczenia od razu, jako że choroba jest u dzieci w przebiegu łagodniejsza niż u dorosłych. Pierwsze dwie dekady życia to jest okres kiedy możemy poczekać. Możemy, ale nie musimy. Należy to rozpatrywać bardzo indywidualnie. Jest duża szansa, że nawet jeżeli dziecko nadal choruje i nawet jeżeli ten przebieg jest dość ciężki to po przeprowadzeniu pełnej terapii dziecko zostanie wyleczone.

Dr hab. Ewa Majda – Stanisławska kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym wł. Biegańskiego w Łodzi: Wątroba ma tą do siebie specyfikę, że jeżeli nie ma czynnika, który ją w stały sposób uszkadza to ona ulega regeneracji. Zatem trwałe wyleczenie oznacza powrót do zupełnego zdrowia. Wprawdzie to trwa w czasie. Tak jak choroba jest przewlekła, to rekonwalescencja również jest przewlekła i może trać 2, 5, 10 lat, ale jest duża szansa na wyleczenie.

Zakończenie programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.