film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy problemom gruczołu krokowego.

Film: Pora na Seniora. Prostata.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Prostata.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przybliżymy Państwu temat chorób prostaty.

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na spacerujących seniorów, następnie na planszę z rysunkiem lokalizującym prostatę w ciele mężczyzny]: Prostata to niewielki gruczoł umiejscowiony pod pęcherzem moczowym mężczyzny. W dojrzałym wieku bywa powodem dolegliwości, będących skutkiem ich przerostu. Objawy problemów z prostatą to przede wszystkim problemy przy oddawaniu moczu.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Robert Błaszczak, geriatra, Oddział Geriatrii Szpitala Klinicznego im. WAM: Bardzo często jest tak, że Senior nie zdaje sobie sprawy, że ma problemy z prostatą, ponieważ częstsze oddawanie moczu nie koniecznie musi być związane z zaburzeniami typowo urologicznymi. Czasami jest to kładzione na karb chorób kardiologicznych. Często pacjent zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, kiedy dochodzi do zatrzymania moczu. To już jest sygnał, że gruczoł krokowy jest już bardzo przerośnięty i należy coś z tym zrobić.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na planszę obrazującą badanie prostaty]: Nowotwory prostaty wysuwają się na drugie miejsce wśród najczęstszych nowotworów i przyczyn zgonu starszych mężczyzn. Świadomość potrzeby badań profilaktycznych powoli rośnie. Profilaktycznie przebadać się powinni wszyscy mężczyźni powyżej 50. roku życia.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, Klinika Urologii UM WSS im. Kopernika: Mężczyźni, u których występuje częstomocz nocny, wstają w nocy dwa, trzy, cztery razy i w dzień nie są w stanie wytrzymać godziny od jednego oddania moczu do drugiego, to maja podstawowe objawy. Czy dodatkowo pieczenia, szczypania podczas oddawania moczu, to są główne objawy, na które mężczyzna po 50. roku życia powinien zwrócić uwagę. Wtedy powinien udać się na pewno do urologa celem wykonania badań, czy to PSA czy badania per rectum lub badania ultrasonograficznego.

Dr n.med. Robert Błaszczak, geriatra, Oddział Geriatrii Szpitala Klinicznego im. WAM: jeżeli pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, coraz częstsze oddawanie moczu w ciągu nocy, ale także w ciągu dnia, bądź też ten strumień jest coraz słabszy, dochodzi do zaburzeń ze strony układu endokrynologicznego, problemy z potencją bądź pojawiają się zaburzenia depresyjne, to nie musi być związane z innymi chorobami, tylko mogą to być objawy ze strony układu moczowego mężczyzny, czyli prostaty.

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, Klinika Urologii UM WSS im. Kopernika: W tej chwili coraz więcej mężczyzn zaczyna się badać. Widać nieznaczny postęp, że przychodzą częściej do urologa, żeby zrobić badania, zdiagnozować się czy nie ma raka prostaty, bo przede wszystkim o tym myślą. Może nawet nie oni, ile ich partnerki, które namawiają ich, żeby poszli do urologa i żeby zrobić badania, np. PSA, o którym wszyscy wiemy. Żeby zobaczyć, czy jest podejrzenie choroby nowotworowej czy nie.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na wykonywany zabieg chirurgiczny ]: PSA jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć jego stężenie, co ułatwia wykrycie wczesnego raka prostaty.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, Klinika Urologii UM WSS im. Kopernika: Jeżeli pacjent przeoczy ten moment i wtedy ten nowotwór będzie już tak duży, tak rozległy i PSA bardzo wysokie, że nie będzie mógł być poddany leczeniu operacyjnemu, czyli radykalnemu leczeniu, to wtedy zostaje nam tylko leczenie zachowawcze w postaci brania tabletek, zastrzyków, co oczywiście skraca życie i objawy uboczne po tych tabletkach czy zastrzykach są dosyć duże.

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Zachęcam do porozmawiania z lekarzem pierwszego kontaktu o pierwszych problemach związanych z prostatą, które się pojawiają czy tez problemach, które państwo nie identyfikują jako związane z prostatą, są to tylko problemy z oddawaniem moczu czy problemy zdarzające się w życiu erotycznym. Warto wtedy porozmawiać ze lekarzem pierwszego kontaktu i on wtedy może zlecić m.in. takie badania, jak badanie PSA, badanie ogólne moczu, ale również zlecić badanie USG brzucha ze wstępna oceną gruczołu krokowego. To są takie wstępne badania, które pozwolą lekarzowi bądź wykluczyć chorobę, bądź nabrać podejrzeń i skierować Państwa na wizytę do lekarza urologa, czy też do lekarza onkologa, lekarza chirurga [w tle plansza z definicją TRUS – to przezodbytnicze badanie USG służące do diagnostyki chorób gruczołu krokowego, głównie do wykonania biopsji gruczołu krokowego. Oczywiście lekarz pierwszego kontaktu, jeśli będzie miał podejrzenie, że chorują Państwo na nowotwór prostaty może także wydać Zieloną Kartę, czyli kartę Szybkiej Terapii Onkologicznej (STO). Kartę, z którą Państwa diagnostyka będzie przebiegała bardzo szybko w ciągu dwóch tygodni w ośrodkach, które zajmują się STO, diagnostyką gruczołu krokowego pod kątem nowotworu.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.