film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy nietrzymaniu moczu.

Film: Pora na Seniora. Nietrzymanie moczu.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Prostata.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przybliżymy Państwu temat nietrzymania moczu.

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na planszę z rysunkiem układu moczowego, następnie na trwający zabieg chirurgiczny]: Nietrzymanie moczu to problem zdrowotny bagatelizowany, a silnie wpływający na komfort życia pacjenta. Utrudnia życie zawodowe, rodzinne, towarzyskie. Jest jednym z powikłań po operacjach nowotworowych. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wielu potrzebującym można pomóc zabiegami chirurgicznymi

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, urolog, Klinika Urologii w Szpitalu im. Kopernika: Te nowotwory i u kobiet, i u mężczyzn, które wykryto w bardzo wczesnym stadium rozwoju i w młodym wieku,  dają tym ludziom szanse przeżycia po wyleczeniu te 15-20 lat i chcieliby na pewno żyć w komforcie. Ta jakość życia jest bardzo ważna dla nich, żeby normalne życie prowadzić   

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na planszę ze schematem diagnostyczno-terapeutycznym o nietrzymaniu moczu]: u kobiet po zabiegach ginekologicznych lub naświetlaniach pojawia się problem nietrzymania moczu z powodu parć naglących.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, urolog, Klinika Urologii w Szpitalu im. Kopernika: Polega to na tym, że kobieta wstaje 4-5 razy w nocy, a w dzień zanim wyjdzie np. do miasta na zakupy, to ma cała mapę toalet, gdzie w danym mieście się znajdują, bo ona musi chodzić do toalety co pół godziny. I tu też możemy pomóc kobietom stosując wstrzyknięcia z toksyny botulinowej do ściany pęcherza.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów ]: 40% kobiet po menopauzie cierpi na problem nietrzymania moczu związany ze starzeniem się organizmu.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n. med. Dariusz Blewniewski, urolog, Klinika Urologii w Szpitalu im. Kopernika: Tym kobietom też jesteśmy w stanie pomóc zakładając taśmy podcewkowe, tu skuteczność jest w granicach 85%, czy wstrzykując toksynę botulinową, gdzie jest to zabieg powtarzalny, powtarza się to co 6-9 miesięcy, w zależności po jakim czasie te objawy wracają.

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Narodowy Fundusz Zdrowia, jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, refunduje przede wszystkim diagnostykę, to są m.in. badania moczu, badania jamy brzusznej, usg jamy brzusznej, które może zlecić chociażby lekarz pierwszego kontaktu. Także badania ginekologiczne dostępne u ginekologa. Badania urodynamiczne, czyli specjalistyczne badania pęcherza moczowego, które także może zlecić lekarz specjalista. Oprócz tego finansujemy szereg operacji związanych z nietrzymaniem moczu. Warto pamiętać, że te operacje mogą być wykonane nie tylko w trybie planowym, czyli wtedy kiedy pacjent kładzie się na kilka dni do szpitala, ale także w trybie jednodniowym, czyli wtedy, kiedy przebywa w szpitalu tylko jedną dobę. Proszę pamiętać, że do żadnej z tych operacji Państwo nie dopłacają, czyli niedopuszczalne jest pobieranie dopłat za np. lepszą siatkę, taśmę, czy jakieś inne produkty zastosowane podczas operacji. Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego co jest finansowane jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, a za co musicie zapłacić z własnej kieszeni, warto zanim zapłacicie, skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia, żeby potwierdzić, czy na pewno ten przedmiot, ten lek nie jest finansowany przez NFZ.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na ćwiczącą ]: Bardzo ważna rolę w poprawie komfortu życia odgrywają ćwiczenia.

Wypowiedzi ekspertów

Aleksandra Listkowska, magister wychowania fizycznego: Te ćwiczenia możemy zacząć w każdym wieku. Formę tych ćwiczeń dobierzemy to swoich możliwości fizycznych i zdrowotnych. Ćwiczenia wizualnie wyglądają bardzo prosto. Cały problem polega na tym, że trzeba zrozumieć je i nauczyć się napinani odpowiednich mięśni. To nie są ćwiczenia tylko zawiadujące mikcją, defekacja i całą sferą życia seksualnego, ale również mają kolosalny wpływ na postawę, na sylwetkę. My zapominamy o tych mięśniach, a one naprawdę mają duże znaczenie.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na ćwiczącą]: Ćwiczenia mogą pomóc także mężczyznom.

Wypowiedzi ekspertów

Aleksandra Listkowska, magister wychowania fizycznego: W przypadku nietrzymania moczu związanego z przerostem gruczołu krokowego, po różnego rodzaju zabiegach urologicznych, panowie jak najbardziej. Niestety panowie się jakoś nie garna do tych ćwiczeń. Przypuszczam, że z powodu wstydu jest ich mniej.
Istotną rzeczą jest eliminowanie zachowań w życiu codziennym, które destrukcyjnie wpływają na mięśnie dla miednicy. Tego się uczymy na naszych zajęciach. To jest bardzo istotne. Jak siadać. Jak wstawać. W jakiej pozycji kichać. W jaki sposób dźwigać. Więc to są bardzo istotne elementy profilaktyki i leczenia. Ja namawiam wszystkie, szczególnie młode dziewczyny, nauczcie się wzmacniać mięśnie dla miednicy. To nie jest żaden wstyd.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.