film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek to temat rak pęcherza.

Film: Pora na Seniora. Rak pęcherza.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Rak pęcherza.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przybliżymy Państwu temat raka pęcherza.

Początek programu

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Rak pęcherza jest jednym z częściej występujących nowotworów u osób starszych. Taka diagnozę usłyszy siedmiu mężczyzn na stu. Kobiet rak pęcherza moczowego dotyczy rzadziej. Jednak mieszkańcy regionu łódzkiego muszą się liczyć z większym prawdopodobieństwem tego typu nowotworu ze względu na działający tu przez dziesięciolecia przemysł włókienniczy i produkcję barwników.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr n.med. Waldemar Różański, kierownik Kliniki Urologii UM w szpitalu im. Kopernika: Pierwszym objawem, ze mamy do czynienia z rakiem pęcherza moczowego jest praktycznie bezbolesny krwiomocz. Chory, który zakrwawił, powinien bardzo szybko zgłosić się do urologa, nie po to, żeby go od razu położyć do szpitala, ale po to, żeby wykonać podstawowe badania, które można szybko wykonać u chorego. Praktycznie ambulatoryjnie możemy wykonać ultrasonografię przezpowłokową pęcherza. Możemy zrobić tomografię komputerową, żeby wykluczyć, czy nie krwawi z górnych dróg moczowych, czyli z nerek. Chory powinien być bardzo szybko zakwalifikowany do wykonania cystoskopii w celu obejrzenia światła pęcherza.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na palącego mężczyznę]: Czynnikiem dodatkowo sprzyjającym rakowi pęcherza jest palenie papierosów.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr n.med. Waldemar Różański, kierownik Kliniki Urologii UM w szpitalu im. Kopernika: Zdarzają się tacy chorzy, którym mówimy: „Proszę Pana, jeśli pan nie przestanie palić papierosów, to pan umrze z powodu raka pęcherza”. To jest tylko ta grupa chorych, którzy się decydują na usunięcie pęcherza. I ci chorzy z dnia na dzień potrafią rzucić palenie. Natomiast większość chorych, którym to mówimy, to są chorzy, którzy nie podporządkowują się, nie rzucają palenia i z tymi chorymi mamy problemy.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przeprowadzany zabieg chirurgiczny ]:Chorzy, którzy przechodzą przez postać naciekającą, wymagają usunięcia pęcherza moczowego i zastosowania nowego odprowadzenia moczu.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Dr n.med. Waldemar Różański, kierownik Kliniki Urologii UM w szpitalu im. Kopernika: Najdłużej stosowanym sposobem, to było wszczepienie moczowodu do powłok skóry. W tej chwili jest tendencja do tego, żeby wytwarzać pęcherz z jelita bądź szczelny zbiornik jelitowy lub odprowadzać mocz też przez powłoki brzuszne, ale przez wszelkiego rodzaju wstawki jelitowe, bądź z jelita grubego, bądź z jelita cienkiego. Warunek jest jeden, chory musi być odpowiednio wcześniej zoperowany, dlatego że wytworzenie pęcherza jelitowego wymaga chorego z nowotworem, który nie wyszedł jeszcze poza obręb okolicznej tkanki pęcherza moczowego, nie ma zmian w węzłach chłonnych, nie ma komórek w tkance tłuszczowej otaczającej pęcherz moczowy, kiedy ten rak nie nacieka cewki sterczowej trójkąta pęcherza. To jest rak, który powinien być bardzo precyzyjnie, dokładnie zdiagnozowany i taki chory powinien być zakwalifikowany do takie zabiegu.

W Polsce pokutuje opinia, że chorzy starają się za wszelka cenę zachować swój pęcherz maksymalnie długo. I wtedy kiedy my im proponujemy wykonanie zabiegu rekonstrukcyjnego po usunięciu pęcherza (robi się to jednoczasowo), tacy chorzy często nie zgadzają się na takie leczenie. Natomiast przychodzą po trzech czterech latach, czy po dwóch latach i mówią, ze teraz to oni zgodziliby się na takie leczenie, tylko ten stopień zaawansowania tego nowotworu jest zdecydowanie większy niż w okresie wyjściowym i wtedy niestety my musimy podjąć decyzję, ze musimy w inny sposób odprowadzić mocz niż za pomocą pęcherza jelitowego.

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Lekarz urolog jest lekarzem, do którego możemy zostać przyjęci wtedy, kiedy mamy skierowanie. Takie skierowanie może nam wystawić lekarz pierwszego kontaktu, lekarz specjalista innej dziedziny czy w poradni przyszpitalnej lub po leczeniu szpitalnym.

Lekarz urolog przyjmuje w poradni urologicznej. Takich poradni jest kilkadziesiąt w naszym województwie i to te poradnie m.in. zajmują się i diagnostyką i leczeniem raka pęcherza. Również na podstawie Zielonej Karty, czyli karty diagnostyki leczenia onkologicznego w ramach pakietu onkologicznego. Wówczas tacy pacjenci są przyjmowani do poradni w ciągu kilku dni i diagnostyka nie powinna przekraczać dwóch tygodni.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu czyta planszę ]: NFZ przypomina, jeśli jesteś zapisany do lekarza, ale wizyta w umówionym terminie nie jest możliwa – odwołaj ją.

Wypowiedź eksperta

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Odwołana wizyta umożliwi innemu pacjentowi szybsze skorzystanie z porady lekarza. W naszym województwie bywa, że prawie 20% wizyt, również do tych poradni obleganych przez pacjentów, czyli do poradni endokrynologicznych, kardiologicznych, jest nieodwoływana. Bardzo serdecznie prosimy, odwołujcie Państwo wszystkie wizyty, z których nie możecie skorzystać.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.