film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek to temat problemów ze wzrokiem.

Film: Pora na Seniora. Problemy ze wzrokiem.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Problemy ze wzrokiem.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przybliżymy Państwu temat problemów ze wzrokiem.

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Z biegiem lat wzrok przestaje być sokoli. Jednak jego stopniowe pogarszanie się może świadczyć nie o naturalnym procesie, ale o chorobie. Seniorzy jednak często lekceważą problem, uważając, że pogorszenie się widzenia jest naturalne i nie wymaga interwencji. Zbyt rzadko wykonują badania kontrolne. Wiele osób od lat nosi te same okulary korekcyjne, pomimo że już od dawna nie spełniają one swojej funkcji prawidłowo. Wizyty lekarskiej będzie wymagało nagłe i wyraźne pogorszenie się wzroku. Także zaburzenia polegające na pojawieniu się plamek, zaciemnień, zniekształceń czy punktowego zamglenia w polu widzenia. Jakie choroby oczu dotyczą osób starszych? Jaskra, która wiąże się z postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego, a nie leczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Piotr Gozdek, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala św. Jana Bożego: Jaskra jest niestety taką chorobą, a właściwie większość typów jaskry, że przebiega na początku w sposób kompletnie bezobjawowy. Pacjenci nie zdaja sobie sprawy z tego, ze w ogóle ta choroba ich dotyczy.

Trzeba pamiętać o tym, że jaskra dotyczy ok. 2 % społeczeństwa, czyli to jest ok. 700 tyś ludzi, z czego zdecydowana część w ogóle nie ma świadomości, że choruje na jaskrę. Dlatego też, tak jak wcześniej mówiliśmy, nawet taki prosty dobór okularów, gdzie pacjent dobiera sobie okulary do czytania, powinien sprowokować przy okazji do przesiewowego badania jaskry, zaćmy czy innych chorób. Pomiar ciśnienia śródgałkowego jest obowiązkiem przy każdym takim badaniu.

Wystarczy raz na dwa-trzy tygodnie zakryć sobie jedno oko i porównać, jak się widzi jednym okiem i jak się widzi drugim okiem. Można tracić widzenie w jednym oku kompletnie niezauważalnie, ponieważ mamy widzenie obuoczne.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na planszę z opisem widzenia prawidłowego i zaćmy]: Zaćma, zwana też kataraktą, charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka, w całości lub części. Bardzo często rozwija się u osób starszych i nierzadko jest związana z występowaniem u danej osoby innych chorób, np. cukrzycy.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Piotr Gozdek, ordynator Oddziału Okulistyki Szpitala św. Jana Bożego: W przypadku operacji zaćmy poprawa widzenia następuje u większości pacjentów już następnego dnia. Jest to spektakularny efekt, gdzie pacjenci, którzy przed operacja widzieli źle, po operacji widza bardzo dobrze. Zakładając oczywiście, że jedynym schorzeniem była zaćma, a nie inne choroby, np. siatkówki.

W tej chwili taka operacja przebiega zupełnie inaczej niż kiedyś. W tej chwili stosowane są inne metody. Metoda fakoemulsyfikacji, metoda małego cięcia, gdzie soczewki są zwijalne. Traumatyzacja oka jest minimalna i rehabilitacja pacjenta po takiej operacji jest też bardzo szybka. Pozwala na bardzo szybki powrót do normalnego życia, do normalnego funkcjonowania, do pracy.

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Czas oczekiwania w różnych szpitalach bardzo się różni. Chciałabym przede wszystkim zwrócić Państwa uwagę, jeśli zapiszecie się do takiej kolejki z czasem oczekiwania np. 2 lata albo 3 lata, a poczujecie, że stan Waszego wzroku się pogarsza, ze widzicie coraz słabiej, że przestajecie widzieć na to oko, które powinno zostać zoperowane, warto wtedy zgłosić się do tej placówki, do której zapisaliście się na operację i poprosić o ponowna kwalifikację.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu, widok na zabieg chirurgiczny oka ]: Chorobą, która dotyczy niemalże tylko seniorów jest zwyrodnienie plamki żółtej – AMD. Degeneracji ulega plamka żółta znajdująca się na siatkówce oka, która odpowiada za ostrość obrazu w centralnej części pola widzenia.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: NFZ refunduje leczenie wysiękowego zapalenia plamki żółtej, czyli tzw. AMD, specjalne iniekcje doszklistkowe. Do takich iniekcji kwalifikują lekarze, następnie dokumenty pacjenta są przesyłane do specjalnego zespołu koordynującego w Warszawie, który ocenia pacjenta czy kwalifikuje się do tego rodzaju bardzo kosztownego leczenia. Jeśli tak, to pacjent dostaje takie leczenie finansowane przez NFZ, nie dopłaca się do tego leczenia. Później każdorazowo lekarz prowadzący kwalifikuje do podania kolejnego zastrzyku.

Od 1 stycznia 2015 roku do okulisty potrzebne jest skierowanie. Skierowanie wprowadzono po to, żeby ułatwić korzystanie z poradni okulistycznych tym pacjentom, którzy leczą przewlekłe schorzenia, np. jaskrę czy zaćmę.

Jeżeli Państwo już się leczą w poradni okulistycznej i leczycie to samo schorzenie, nie musicie przynosić nowego skierowania.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu, widok na badanie oka ]: W każdym wieku należy dbać o oczy. Dzięki temu jak najdłużej będzie można cieszyć się dobrym wzrokiem.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.