film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek to temat opieki nad obłożnie chorym.

Film: Pora na Seniora. Opieka nad obłożnie chorym

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Opieka nad obłożnie chorym.

W kolejnym odcinku programu ŁOW NFZ Pora na Seniora przybliżymy Państwu temat opieki nad osobą obłożnie chorą.

Billboard: Program powstaje przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Domowa opieka nad osobą obłożnie chora to wyzwanie dla całej rodziny wymagające przeorganizowania życia, a także przemeblowania mieszkania. Taka opieka może trwać dni, tygodnie, ale i lata. Każdy chory nadal pozostaje pod opieka lekarza pierwszego kontaktu i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Możliwa jest tez pomoc pielęgniarki opieki długoterminowej.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: To jest pielęgniarka, która przychodzi na specjalne zlecenie lekarza pierwszego kontaktu, albo lekarza specjalisty. Ona powinna pojawić się w domu pacjenta co najmniej 4 razy w tygodniu. W uzasadnionych przypadkach, może również przyjść w sobotę, niedzielę albo inne dni wolne od pracy. To jest pielęgniarka, która nie tylko ma pomóc w codziennej opiece nad chory, ale także podłącza kroplówki, opiekuje się odleżynami. Przede wszystkim jednak, na to chciałabym zwrócić uwagę, taka pielęgniarka ma nauczyć rodzinę w jaki sposób ma samodzielnie pielęgnować chorego.

Dr hab. Ewa Borowiak, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego: najważniejsza częścią zespołu terapeutycznego jest rodzina. To jest ta część, której oczekują sami Seniorzy, bo wola opiekę własnych bliskich osób, znajomych niż obcych. Jednak Ci opiekunowie nie mogą być pozostawieni sami sobie. Muszą mieć i wiedzę, i umiejętności jak sprawować opiekę.

Dr Jolanta Glińska, kierownik Katedry Nauczania Pielęgniarstwa: Powinniśmy przemeblować mieszkanie przede wszystkim po to, żeby dostarczyć właściwe łóżko, takie, które zapewni dostęp z czterech stron. Ponieważ bardzo ważne przy ścieleniu takiego łóżka jest naciągnięcie dolnych warstw, które nie mogą być pofałdowane, ponieważ w ten sposób doprowadzają do powstawania odleżyn.

Mgr Renata Miller, Zakład Teorii Pielęgniarstwa i Umiejętności w Pielęgniarstwie UM [pokazuje, jak poprawić pościel osobie obłożnie chorej leżącej w łóżku]: wykonuję narożniki [zaginając rogi kołdry w kierunku klatki piersiowej chorej] i pomagam usiąść pacjentce [podpierając dłońmi plecy chorej]. Proszę podeprzeć się dłońmi [mgr Miller zwraca się do pacjentki]... i odkładam poduszkę. Pomagam pacjentce położyć się [podtrzymując dłońmi ramiona]. Wykonuje tzw. łódkę [podniesienie środkowej części kołdry do góry] i proszę pacjentkę o położenie się na lewym boku. Kołdrę odkładam i zwalniam prześcieradło po wolnej stronie łóżka, wymiatam dokładnie okruchy z prześcieradła. Roluję prześcieradło i wymiatam okruchy z materaca. Rozwijam prześcieradło od dołu. Wykonuję mocowanie, tzw. narożnik kopertowy, następnie mocuję prześcieradło po środku i w nogach łózka.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu, widok na opiekuna poprawiającego pościel choremu ]: W opiece nad chorymi niezbędny jest sprzęt, którego nie trzeba finansować z własnej kieszeni.

Wypowiedzi ekspertów

Dr hab. Ewa Borowiak, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego: myślę, że wiele osób nie wie o tym, że dla swoich bliskich może skorzystać chociażby z dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego. Do takiego sprzętu należy również łóżko rehabilitacyjne, które nie tylko poprawia wygodę pacjenta osłabionego, który musi leżeć w łóżku, ale także ułatwia prace opiekunom, gdyż jest odpowiedniej wysokości, jak również ułatwia zmianę pozycji samym pacjentom. W celu uzyskania takiej refundacji należy wypełnić wniosek albo w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, albo w miejskim czy gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej.

Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi: Materace przeciwodleżynowe, ale też wózek, kule inwalidzkie, balkonik, pampersy, cewniki, worki stomijne, to są wszystko przedmioty finansowane przez NFZ. I tutaj przewodnikiem powinien być lekarz pierwszego kontaktu. On powinien udzielić informacji co jest dostępne, co jest refundowane, a za co będą musieli Państwo zapłacić z własnej kieszeni. Warto pamiętać, że są także wypożyczalnie sprzętu, np. łóżek. Być może okres opieki nad chorym będzie krótki, chory wydobrzeje i takie łóżko będzie można oddać do wypożyczalni.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.