film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy protezom zębowym.

Film: Pora na Seniora. Protezy zębowe.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Protezy zębowe.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się jakie świadczenia medyczne w ramach leczenia protetycznego są refundowane.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badanie stomatologiczne na fotelu dentystycznym, widok na sztuczną szczękę]: Cztery na dziesięć osób powyżej 65. roku życia nie ma zębów. Tymczasem w Skandynawii sześćdzięsięcio, siedemdziesięciolatkowie z pełnym uzębieniem nie są rzadkością. Powód? Przede wszystkim inny poziom dbałości o higienę jamy ustnej. Na stan uzębienia w starszym wieku wpływa sposób odżywiania i zaniedbania z czasów dzieciństwa.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki: Okres powojenny, brak dostępności do dobrych środków higieny jakie dzisiaj mamy skutkuje tym, że duża część społeczeństwa, a jest to w granicach 5 mln. Polaków, wymaga zabezpieczenia protetycznego. Oczywiście są czynniki genetyczne, dziedziczne które powodują, że mimo higieny pacjenci tracą zęby. Jest to jednak niewielka liczba pacjentów. W innych krajach Europy jest podobnie jak u nas, gdzie niestety starsi pacjenci, a czasem i dużo młodsi wymagają zabezpieczenia protetycznego. Dotyczy to zarówno aparatów ruchomych, jak i stałych uzupełnień protetycznych.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badania stomatologiczne, widok na leżące różne rodzaje protez]: Proteza finansowana przez NFZ przysługuje pacjentom raz na pięć lat.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki: Jeżeli są wskazania do leczenia protetycznego możemy wykonać protezy osiadające w ramach NFZ. Taka proteza przysługuje raz na pięć lat i jest wykonywana przez wszystkie gabinety bądź też przychodnie, które mają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Anna Leder Nrzecznik NFZ Łódź: To jest, przypomnę, proteza całkowita lub proteza częściowa, ale tylko powyżej pięciu zębów. Oznacza to, że nie są finansowane przez NFZ tzw. koronki. Również podścielenie protezy przysługuje raz na dwa lata. Naprawa protezy również obejmuje okres dwóch lat.

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki: Zabezpieczenie jest pełne, nie mamy kolejek oczekujących. Pacjent, który się do nas zgłasza jest najpóźniej w ciągu dwóch tygodni przyjmowany i te uzupełnienia są wykonywane. Natomiast w bardzo trudnych przypadkach klinicznych, gdzie są zaburzenia rozwojowe twarzoczaszki bądź też są deformacje całego układu stomatognatycznego spowodowane choroba nowotworową, wtedy kiedy standardowe protezy osiadające nie mogą być wykonywane wówczas poi konsultacji z konsultantem wojewódzkim w dziedzinie protetyki NFZ podejmuje decyzje o niestandardowych sposobach zabezpieczenia, często opartych o implanty śródkostne.

Prof. Jerzy Sokołowski konsultant wojewódzki w dziedzinie protetyki [głos z offu; widok na proces robienia protezy]: Takie uzupełnienia oczywiście generują zdecydowanie wyższe koszty niż zwykła proteza standardowa, więc tutaj NFZ ogranicza się do finansowania tylko przypadków, które są rzeczywiście niezbędne, jeśli chodzi o tego typu rozwiązania protetyczne.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na wyrabianie masy plastycznej do wykonania protezy]: Protetycy nie mają prawa pobierać opłat za tzw. „lepsze zęby”, „lepszy akryl” czy też „dobór koloru protezy”.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik NFZ Łódź: Protezy są całkowicie bezpłatne, za które nie powinni Państwo dopłacać ani grosza.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na pacjentkę przymierzającą protezę]: Zdarza się, że pacjent nie informuje dentysty o dyskomforcie wywołanym przez protezę, która powinna być niemal nieodczuwalna.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder rzecznik NFZŁódź: Jeżeli będą Państwo chcieli reklamować taką protezę, to znaczy poinformować Narodowy Fundusz Zdrowia o tym, że ta proteza nie spełnia Państwa oczekiwań, jest niewygodna, utrudnia gryzienie, utrudnia noszenie to wówczas musimy wszcząć skomplikowaną procedurę, polegającą m.in. na tym, że musimy zawiadomić i poprosić o pomoc konsultanta wojewódzkiego. Dopiero jego ocena może spowodować, że ta proteza zostanie Państwu wymieniona. Dlatego warto taką protezę dopasować jeszcze na fotelu stomatologicznym u protetyka. Najlepiej nie podpisywać i nie odbierać takiej protezy, która od początku Państwu nie odpowiada, nie pasuje i wiedzą Państwo, że później będą problemy z jej noszeniem. Dlatego, że proces odwoływania się i wymieniania takiej protezy jest bardzo skomplikowany. Warto schodząc z fotela u stomatologa być pewnym, że jest to proteza, którą będą Państwo nosić, że jest ona wygodna i Państwu odpowiada i będą się Państwo nią cieszyli przez następne pięć lat.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.