film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy chorobom nerek.

Film: Pora na Seniora. Nerki.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Nerki.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się o chorobach nerek.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na badanie, widok na badanie usg nerek]: Nerki starzeją się razem z człowiekiem, a w organizmie odpowiadają nie tylko za wydalanie moczu i oczyszczanie organizmu. Produkowane są w nich również hormony odpowiedzialne za stopień uwapnienia kości, produkcję czerwonych krwinek. Nerki odgrywają też kluczowa rolę w regulacji wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Piotr Edytko, nefrolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa: Objawy chorób nerek mogą być związane bądź z upośledzeniem wydalania tego moczu i wtedy mogą pojawiać się u pacjenta obrzęki oraz zmiana częstości, rytmu oddawania moczu, ilości oddawania moczu. Mogą pojawiać się problemy niedokrwistości. Mogą się pojawiać problemy, które wyglądają podobnie jak osteoporoza, bądź tę osteoporozę przyspieszać czy być dodatkowym czynnikiem uszkadzającym kości. Wśród pacjentów w podeszłym wieku, seniorów na proces choroby nerek oprócz fizjologicznego starzenia się, mogą się nakładać bądź istniejące wcześniej choroby, bądź też choroby, które dopiero co powstały. Szczególnie czujni powinni być pacjenci chorujący na nadciśnienie i/lub cukrzycę. Pacjenci otyli. Palący papierosy. Wszystkie te stany sprzyjają wystąpieniu przewlekłej choroby nerek.  

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na planszę przedstawiająca układ moczowy]: choroby nerek często przebiegają bezobjawowo.

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Piotr Edytko, nefrolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa: jeśli chodzi o przebieg bezobjawowy, gdzie chcemy wykryć wczesne stadium choroby bądź zapobiec w ogóle rozwojowi, to należy pamiętać, że szczególnie narażeni są chorzy z tych grup ryzyka, o których wspomniałem wcześniej, czyli cukrzycy, osoby chorujące na nadciśnienie, pacjenci z nadwagą. Podstawowym badaniem jest badanie ogólne moczu, które może wykazać szczególnie niepokojące oznaki, szczególnie jeśli wykaże obecność białka. Utrzymująca się w dwóch kolejnych badaniach obecność białka świadczy już o uszkodzeniu  nerek. Oczywiście nie każda ilość białka musi szczególnie niepokoić, ale pojawienie się białka u osoby chorującej na cukrzycę, świadczy o tym, ze choroba najprawdopodobniej doprowadziła do uszkodzenia. Podobnie ma się z osobami chorującymi na nadciśnienie. Drugie kluczowe badanie, to jest stężenie kreatyniny. Jest to badanie, które wykonujemy z krwi. Pacjent nie musi być na czczo do wykonania tego badania. Na podstawie tego wyniku laboratorium w większości sytuacji automatycznie wylicza wskaźnik filtracji kłębuszkowej. Jest to oznaczone na wyniku badania skrótem eGFR.

Anna Leder, rzecznik NFZ Łódź: przede wszystkim zapewniamy całą terapie z leczeniem chorób nerek. Nie tylko te najcięższe zabiegi, takie jak dializoterapie czy przeszczepy nerek. Przede wszystkim finansujemy badania, które są dostępne u lekarza pierwszego kontaktu, czyli wtedy kiedy jest podejrzenie choroby związanej z układem moczowym, choroby nerek. Wówczas wystarczy pójść do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu może pacjenta również skierować na rozmaite badania moczu, zarówno badania podstawowe, jak i badania ilościowe, badania stężenia glukozy w moczu. To są badania, które również mogą być pomocne przy rozpoznaniu chorób nerek. Oczywiście, jeśli lekarz pierwszego kontaktu uzna, że pacjent powinien być skierowany do poradni nefrologicznej, wówczas wyda pacjentowi skierowanie. Takich poradni w Łódzkiem jest kilkanaście i ze skierowaniem można skorzystać z którejś dowolnie wybranej poradni nefrologicznej.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na laborantkę wykonującą badania]: nerki pracują lepiej, jeśli w organizmie jest dostateczna ilość wody. Leki moczopędne stosowane w leczeniu nadciśnienia i chorób kardiologicznych mogą doprowadzić do niedostatecznego nawodnienia organizmu

Wypowiedzi ekspertów

Dr n.med. Piotr Edytko, nefrolog, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Pirogowa: taki pacjent uzyskuje nieco sprzeczne komunikaty ze strony personelu ochrony zdrowia. Kardiolog sugeruje niekiedy ograniczenie przyjmowania płynów, leczenie lekami moczopędnymi, co przejawia się poprawą wydolności krążenia, gdyż przewodnienie jest dla serca niekorzystne. Dokładnie odwrotnie ma się sprawa z nerkami. Dla pacjenta praktyczne i proste do wykonania jest codzienne ważenie się. Jeżeli pacjent z dnia na dzień, czy w ciągu dwóch dni o 1-1,5 kg, to znaczy, że zyskał litr - półtora litra wody bądź też ja stracił. I czasami można stosować leki moczopędne pod kontrola masy ciała, czyli unikać takich sytuacji gdzie jest to lek przyjmowany na sztywno codziennie. Jeśli pacjent traci na masie, bo mało pije, bo ma biegunkę, bo bierze lek moczopędny, niekiedy można na dzień dwa wstrzymać takie tabletki, aby przywrócić prawidłową ilość wody w organizmie.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Program z listopada 2016 r.