film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego.

Film: Pora na Seniora. Święta i dolegliwości przewodu pokarmowego.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Dolegliwości przewodu pokarmowego.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się o sposobach odżywiania się.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok świąteczny stół zastawiony jedzeniem]: Jesteś tym co jesz, twierdzi popularne powiedzenie, które okazuje się szczególnie słuszne w przypadku seniorów. Sposób odżywiania się ma bardzo duży wpływ na zdrowie starszych osób. Tym czasem wiele z nich jest niedożywionych. I co gorsza pije za mało płynów. Z kolei zbliżające się święta bywają pretekstem do nadmiernego folgowania apetytowi. Jak zapobiec dolegliwościom gastrycznym w tym czasie? Warto zadbać o przygotowanie lżej strawnych wersji świątecznych potraw. Co robić, gdy starszy człowiek odczuje jednak dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego właśnie w czasie świąt?

Wypowiedzi ekspertów

Agnieszka Bocian, Wojewódzki Ośrodek Diabetologii i Chorób Metabolicznych: Generalnie prace pokazują rzeczywiście osoby bardzo dojrzałe są niedożywione, czyli seniorzy właśnie są niedożywieni. Tutaj pojawia się niebezpieczny element, że pojawia się rodzina, pojawia się smaczne jedzenie i wtedy może nastąpić przepełnienie przewodu pokarmowego.

Dr n.med Robert Błaszczak, Klinika Geriatrii USK-WAM: Statystyczny senior wiadomo, że nie objada się tak bardzo przez cały rok. Te diety są, biorąc pod uwagę fundusze, które seniorzy posiadają oraz schorzenia, które u nich współwystępują, bardzo skąpe. Musimy brać pod uwagę to, że jeżeli święta się zbliżają, stoły się uginają od nadmiaru jedzenia, to żeby nasz senior nie przesadził, żeby nie jadł wszystkiego, żeby nie jadł każdej potrawy. Nasz przewód pokarmowy zużywa się w miarę upływu lat. Trzustka zaczyna niedomagać. Przewód pokarmowy nie pracuje już na pełnych obrotach. Bardzo często zdarza się tak, że pojawiają się wszelkiego rodzaju niestrawności. I seniorzy trafiają wtedy na pomoc doraźną, ewentualnie na izbę przyjęć.

Agnieszka Bocian, Wojewódzki Ośrodek Diabetologii i Chorób Metabolicznych: myślę, że w ogóle seniorzy są spragnieni towarzystwa, a wtedy [w święta – przyp. red.] towarzystwo rodzinne się pojawia i wtedy jest to też sprzyjający czas na to, że zawsze w gronie znajomych lepiej się je. W gronie najbliższych też lepiej się je i bardziej smakuje. W związku z tym, być może, po takiej kolacji czy obiedzie warto wybrać się po prostu na spacer. To też będzie dobry sposób na odciążenie przewodu pokarmowego.  

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na zjeżdżających narciarzy]: Jak zapobiec dolegliwościom gastrycznym w tym czasie?

Wypowiedzi ekspertów

Agnieszka Bocian, Wojewódzki Ośrodek Diabetologii i Chorób Metabolicznych: Albo możemy zrobić mniejsze porcje, albo możemy zmniejszyć talerze, tak żeby objętościowo na talerzu wyglądało, że jakiegoś produktu jest zdecydowanie więcej.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na potrawy]: Warto zadbać o przygotowania lżej strawnych wersji świątecznych potraw.

Wypowiedzi ekspertów

Agnieszka Bocian, Wojewódzki Ośrodek Diabetologii i Chorób Metabolicznych: Zamienić karpia albo inaczej go przygotować. Niekoniecznie w panierce, a może zapieczemy go w piekarniku. Tak możemy zmienić podejście do żywienia.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na ulice Piotrkowską nocą ozdobioną świątecznymi lampkami]: Co robić, gdy starszy człowiek odczuje jednak dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego właśnie w czasie świąt?

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder, rzecznik NFZ Łódź: pamiętajmy, że w razie nagłego zachorowania w święta, czyli w tym długim czasie, kiedy pozostajemy pod opieka poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nie warto szukać pomocy, kiedy jest to banalne przejedzenie, w izbach przyjęć i szpitalnych oddziałach ratunkowych. To są miejsca, gdzie powinni trafić pacjenci, którzy są w stanie zagrożenia życia. Przede wszystkim skontaktujmy się z nasza poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Taka poradnia w Łodzi jest w każdej dzielnicy miasta, a jeżeli chodzi o powiaty, to w każdej stolicy powiatu. Powinniśmy wiedzieć, gdzie taka poradnia jest. Taka informacja jest u naszego lekarza pierwszego kontaktu. Czyli przede wszystkim kontaktujemy się z lekarzem bądź pielęgniarką, czy też dyspozytorem, który odbierze telefon i pytamy, opisujemy nasze dolegliwości. Powinien zostać przeprowadzony taki wywiad medyczny, trochę podobny do takiego wywiadu, który się przeprowadza na przykład dzwoniąc do pogotowia ratunkowego. Na podstawie tego wywiadu lekarz albo nam doradzi co możemy zrobić pozostając w domu, albo powie nam czy mamy przyjść do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czy sam przyjedzie do nas na wizytę, czy tez skieruje nas do szpitalnego oddziału ratunkowego lub każe wezwać pogotowie ratunkowe.

Czyli nie zaczynamy od izby przyjęć i szpitalnego oddziału ratunkowego, bo tam będą z pewnością tłumy pacjentów, tylko dzwonimy do naszej poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, po to aby uzyskać poradę, co mamy w takiej sytuacji zrobić i gdzie się w takiej sytuacji zgłosić.

Redaktor [głos z offu; widok na świąteczny stół]: Najlepszym sposobem dbania o samopoczucie okazuje się w tym przypadku umiar. Co dotyczy także młodszych członków rodziny.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Program z grudnia 2016 r.