film z tłumaczem migowymProgram Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA. Kolejny odcinek programu poświęcamy osteoporozie.

Film: Pora na Seniora. Osteoporoza.

Tekst alternatywny audycji telewizyjnej  Pora na seniora. Osteoporoza.

Program Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ dla pacjentów Pora na seniora wyemitowanego na antenie TV TOYA.

Z kolejnego odcinka programu ŁOW NFZ Pora na Seniora mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat osteoporozy.

Billboard

Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wstęp redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na model układu kostnego stopy, następnie na pacjentkę chodząca przy pomocy balkonika i mężczyzn siedzących na ławce w parku]: Osteoporoza została uznana przez Światowa Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W jej przebiegu dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w wyniku czego częściej dochodzi do złamań. Postrzegana jest głównie jako choroba kobiet, ale dotyka również mężczyzn.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Anna Rżanek, ordynator oddziału chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii Szpitala im. Jonschera: Statystyki są takie, że w Europie podobno co pół minuty upada jakiś człowiek i łamie się w związku z osteoporozą. Czyli to jest ogromny problem. Najczęściej łamią się szyjki kości udowej oraz kręgi. Oczywiście grupą najbardziej narażoną na te złamania i powikłania po osteoporozie są osoby starsze, które maja najbardziej zaawansowana osteoporozę. Niestety maja także inne choroby, które doprowadzają do ich niepełnosprawności.

Statystyka jest okrutna. Około 50% pacjentów starszych, które ulegną złamaniu czy to kręgosłupa, kręgów, czy szyjki kości udowej, pozostaje w łóżku. Część pacjentów zostaje zoperowana, ale większość pacjentów starszych jest dyskwalifikowana z zabiegów operacyjnych. Pozostanie w łóżku starszej osoby to jest kolejna piramida zdarzeń niepożądanych, czyli zakrzepica, zakrzepowe zapalenia żył, zapalenia płuc. Te osoby niestety w ciągu roku od tego zdarzenia, ok. 30-40% pacjentów umiera

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na seniorów ćwiczących w parku]: Ważna jest profilaktyka, w której najważniejszym elementem jest witamina D3. Może być dostarczana z pokarmem lub syntezowana w skórze pod wpływem słońca. Jednak w Polsce ekspozycja na słońca, zwłaszcza zimą, jest niewielka.  

Wypowiedzi ekspertów

Dr Anna Rżanek, ordynator oddziału chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii Szpitala im. Jonschera: To co pacjenci najczęściej jesienią mówią: „Pani doktor, jestem bardzo słaba”. Ja mam możliwość oznaczania poziomu witaminy D3 w swojej poradni geriatrycznej i tu się okazuje, że poziomy leżą na ziemi! Są dużo poniżej normy. Wtedy włączam suplementacje witaminy D3 i sama jestem zaskoczona, ze po sześciu tygodniach ten poziom zwiększa się dwukrotnie. I pierwszą rzeczą, którą mówią pacjenci po kuracji do mnie przychodząc, jest: „Pani doktor, ja już nie jestem taka słaba jak sześć tygodni temu”.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na seniorów uprawiających nordic walking w parku]: Osteoporozie zapobiega również ruch.

Wypowiedzi ekspertów

Dr Anna Rżanek, ordynator oddziału chorób wewnętrznych, geriatrii i diabetologii Szpitala im. Jonschera: Jest kilka czynników, na które nie mamy wpływu w rozwoju osteoporozy. Pierwszym takim czynnikiem to jest oczywiście wiek. Drugim to jest płeć. I to są czynniki niezależne od naszej działalności. Natomiast kolejnymi czynnikami, które mogą zapobiegać osteoporozie, to jest duża aktywność fizyczna. Bo jeżeli chodzimy, jeżeli się ruszamy, to ćwiczymy mięsnie i w tym momencie wchłania nam się prawidłowo witamina D3, również wapń i budują nam się kości. Oczywiście nie będą nowe, ale zapobiegamy gwałtownemu postępowi osteoporozy.

Proponuję wszystkim starszym pacjentom codziennie spacer, minimum 15 minut, w godzinach między 10. a 15. z ekspozycją własnej skóry na słońce, tzn. wystarczy odsłonić przedramiona, podudzia i pokazać twarz do słońca. Wtedy wchłanianie witaminy D3 może spowodować, że będziemy zapobiegać osteoporozie. Od maja do września.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na wejście do apteki]: Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia diagnozowanie osteoporozy i leczenie lekami refundowanymi.

Wypowiedzi ekspertów

Anna Leder, rzecznik NFZ Łódź: są to również leki, które są na liście Leki 75+, czyli jest kilka leków, które są lekami bezpłatnymi dla seniora. Wśród tych leków jest między innymi Prolia, ale uwaga. To jest lek, który jest dostępny na receptę od lekarza pierwszego kontaktu, jeśli wskaże ten lek lekarz, który leczy pacjentkę na osteoporozę, pod warunkiem, ze osoba, która ma otrzymać ten lek bezpłatnie z listy leków S, jest chora na osteoporozę pomenopauzalną i wcześniejsze leczenie innymi lekami zakończyło się niepowodzeniem.

Są na liście S, czyli liście leków bezpłatnych także leki inne leczące osteoporozę. To są leki z kwasem alendronowym i zawsze o takich lekach decyduje lekarz.

Wypowiedź redaktora prowadzącego program

Redaktor [głos z offu; widok na korytarz szpitalny, po którym spaceruje pacjenta przy pomocy balkonika]: Do poradni leczenia osteoporozy potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.

Koniec programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Program z kwietnia 2017 r.