film z tłumaczem migowym

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta, którego tematem są choroby nerek.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Film: ABC pacjenta - choroby nerek

Przyciski odtwarzacza:

 


Tekst alternatywny audycji

Kolejny odcinek programu ŁOW NFZ dla pacjentów ABC Pacjenta poświeciliśmy chorobom nerek.

Program prowadzi redaktor Anna Łukasik. Serdecznie zapraszamy!

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Nerki jaka role pełnia w organizmie?

Kobieta 1:  Filtra.

Mężczyzna 1: Przede wszystkim są związane z wydalaniem moczu, z trawieniem.

Mężczyzna 2: To jest jeden z organów, który filtruje cały organizm.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr hab. Józef Matych, ordynator Oddziału Urologii i Transplantacji Nerek szpitala im. Pirogowa w Łodzi:  One odpowiadają za oczyszczanie organizmu. To są nasze oczyszczalnie, które pozbawiają organizm wszelkiego rodzaju metabolicznych związków, niekiedy trucizn.

Plansza [głos lektora]: NFZ finansuje: diagnostykę i leczenie nerek, przeszczepy nerek, hemodializy i dializy otrzewnowe, programy lekowe dla chorych z rakiem nerek i niewydolnością nerek.

Prof. dr hab. Michał Nowicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii w województwie łódzkim: Choroby nerek nie powodują objawów charakterystycznych, dlatego też wykrywamy je dość późno. Natomiast to co może zaniepokoić, to przede wszystkim nadciśnienie tętnicze. Jeśli nadciśnienie rozwija się w młodym wieku, to często jest to wyraz właśnie chorób nerek. Może być to osłabienie oczywiście. Może być to zmniejszenie tolerancji wysiłku. Mogą być to wszelakiego rodzaju bóle, również w okolicy nerek. Mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu. Generalnie niestety zaburzenia są niecharakterystyczne.

Nadciśnienie jest leczone głównie farmakoterapią. I to jest terapia na całe życie. Choremu trzeba uświadomić, że nie może przerwać leczenia. Oprócz tego pomagają bardzo metody tzw. niefarmakologiczne, które dzisiaj nazywamy raczej modyfikacją stylu życia.

Jest to ograniczenie soli w diecie. Jest to zmniejszenie masy ciała. Ograniczenie spożycia alkoholu. Zdrowa dieta. Wysiłek fizyczny. To są zasady tak zwanego zdrowego życia.

W przypadku cukrzycy, która jest najczęstszym w tej chwili powodem przewlekłej choroby nerek, właściwie jedynym sposobem jest wyrównywanie glikemii, czyli dokładna kontrola cukrzycy.

Wiele leków może powodować również uszkodzenie nerek. W mechanizmie nadwrażliwości czy toksycznym działaniu, takie leki, np. niesteroidowe przeciwzapalne, czyli wszystkie przeciwbólowe, które są powszechnie dostępne, również nerkom szkodzą i o tym trzeba pamiętać. Wiele antybiotyków nerkom szkodzi. Leki stosowane osłonowo na żołądek, czyli inhibitory pompy protonowej szkodzą nerkom. Także nerkom może wiele zaszkodzić. My dlatego proponujemy badanie nerek dość często, zwłaszcza badanie ogólne moczu. Ono jest najlepszym badaniem przesiewowym w kierunku wykrywania chorób nerek.

Plansza [głos lektora]: Lekarz POZ może zlecić: morfologię krwi, oznaczenie kreatyniny, sodu, potasu w surowicy krwi, ogólne badanie moczu, ilościowe oznaczenie białka, glukozy, wapnia, amylazy, posiew moczu z antybiogramem, USG nerek, moczowodów, pęcherza moczowego.

Anna Leder, rzecznik prasowy  NFZ w Łodzi: Na podstawie wszystkich tych badań lekarz pierwszego kontaktu może skierować pacjenta do lekarza specjalisty nefrologa, urologa, urologa dziecięcego, nefrologa dziecięcego. Te poradnie są w naszym województwie zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zadzwonić pod numer naszej infolinii, aby dowiedzieć się, gdzie jest najkrótszy czas oczekiwania.

Jeżeli chodzi o skierowanie do specjalisty, tutaj rzeczywiście bywają kolejki i może się zdarzyć, że do takiego specjalisty jest kolejka. Wówczas możemy skierowanie zarejestrować albo osobiście, albo telefonicznie, mamy wówczas 14 dni na dostarczenie skierowania do poradni. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas zostaniemy skreśleni z listy oczekujących i będziemy musieli zapisać się do lekarza raz jeszcze.

Plansza [głos lektora]: Skierowanie można dostarczyć POCZTĄ.

Anna Leder, rzecznik prasowy  NFZ w Łodzi: Jeśli Państwo leczą się już w poradniach nefrologicznych, urologicznych, to zbliżający się nowy rok nie będzie powodem do tego, żeby żądać od Państwa nowego skierowania. Jeżeli leczy się te samą chorobę, na podstawie jednego skierowania możecie się leczyć do skutku.

Sonda uliczna

Redaktor [głos z offu; widok na przechodniów]: Jak często osoby z niewydolnością nerek są dializowane?

Kobieta 1:  Kilka razy dziennie?

Mężczyzna 1: Codziennie?

Mężczyzna 2: Bynajmniej raz w miesiącu.

Wypowiedzi ekspertów

Prof. dr hab. Michał Nowicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii w województwie łódzkim: Możemy dializować dwoma sposobami. Jedne to są dializy otrzewnowe. Dzisiaj metoda mało popularna, wykorzystująca własną błonę otrzewnej jako błonę dializacyjną. Drugi sposób, to stosować hemodializy. Hemodializy są bardziej popularne. Jest to metoda leczenia polegająca głównie na dializowaniu krwi, czyli oczyszczaniu krwi pozaustrojowym, najczęściej 3 razy w tygodniu po mniej więcej cztery godziny. Czyli dwanaście godzin w tygodniu.

Dializa jest na pewno bardzo uciążliwa dla pacjenta, dlatego że chory musi dojechać. Poza tym,  dzieje się to w krótkim czasie i zastępuje czynność nerek, która jest procesem ciągłym, więc dlatego dializa związana jest ze spadkami ciśnienia tętniczego, ze złym samopoczuciem. Po dializie, przed dializą chorzy się czują na ogół nie najlepiej. W związku z tym jest to metoda leczenia dla chorego bardzo obciążająca.   

Anna Leder, rzecznik prasowy  NFZ w Łodzi: Dializoterapia jest oczywiście refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Również transport, który wchodzi w skład dializoterapii, jest częścią całej opieki nad pacjentem dializowanym, również jest opłacany przez NFZ. I każdy szpital ma obowiązek zapewnić taki transport, żeby pacjenci mogli być dowożeni właśnie na dializy.

Prof. dr hab. Józef Matych, ordynator Oddziału Urologii i Transplantacji Nerek szpitala im. Pirogowa w Łodzi:  Przeszczep nerki to jest dar życia. Pacjenci, którzy wymagają przeszczepienia nerek, to pacjenci u których doszło do krańcowej niewydolności tego narządu. Dzieje się to najczęściej z przyczyn albo wrodzonych, genetycznie umotywowanych, albo w przebiegu chorób nabytych, w przebiegu infekcji, w przebiegu cukrzycy. Ale największa grupę stanowią Ci pacjenci, którzy mają wrodzona torbielowatość nerek.

To są przeszczepy pobrane od dawców ze śmiercią mózgową bądź tak zwane przeszczepy rodzinne, gdzie pobiera się nerki od dawców żywych. Przewaga dawstwa rodzinnego jest olbrzymia, ponieważ takie nerki są z reguły lepszej jakości i ze względu na skrócony czas niedokrwienia w czasie pobrania, jak również takie nerki dłużej pracują w organizmie biorcy niż nerki pobrane od dawców ze śmiercią mózgową.

Najdłuższy okres przeżycia po przeszczepie to jest 28 lat!...ale zakłada się 15 lat i więcej. Liczba przeszczepionych nerek od dawców rodzinnych wynosi zaledwie 5%. W porównaniu na przykład do przeszczepów rodzinnych w krajach skandynawskich, w Portugalii, w Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych, gdzie dawstwo rodzinne pokrywa przeszczepy prawie w 50%. Statystyki mówią, że jest to bardzo bezpieczny proces pobierania nerki. Śmiertelność jest niewielka, zaledwie załóżmy 0,1% .

W tej chwili rozpoczęliśmy w Polsce program przeszczepów nerek tak zwanych krzyżowych i przeszczepów łańcuchowych, gdzie kilka par niekoniecznie między sobą zgodnych, ale zgodnych genetycznie z innymi parami. Także w tym układzie, jeżeli są dwie pary, można te nerki wymieniać, a w przeszczepach łańcuchowych mogą być trzy pary albo więcej.

Dr Piotr Edytko, nefrolog i transplantolog w Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek szpitala im. Pirogowa w Łodzi: Pacjent po udanym zabiegu przeszczepienia nerki tak naprawdę rozpoczyna nowy etap swojej historii choroby. To nie jest tak, że zakończyło się coś, tylko jest to cały czas fragment leczenia nerkozastępczego. Przy udanym przeszczepieniu mamy szanse na pełen powrót do życia zawodowego czy do nauki, jeśli chodzi o ludzi młodszych. Nie wymaga to tak wielu ograniczeń organizacyjnych jak dializoterapia, także co do stosowania diety, przyjmowania płynów, te restrykcje jeśli w ogóle istnieją, są zdecydowanie mniejsze.

Leki przyjmuje pacjent do końca funkcjonowania przeszczepu. Proszę pamiętać, że rośnie populacja, która ma wykonywany drugi, czy nawet trzeci przeszczep. Ci pacjenci na pewno musza być wyczuleni na objawy przewodnienia, na gorączkę, na wahania ciśnienia czy spadki czy wzrosty. Niekiedy niestety problemy mogą być zupełnie bezobjawowe, dlatego Ci chorzy przynajmniej trzy cztery razy do roku musza mieć wykonywane rutynowe badania w dosyć szerokim zakresie.

Osoba, która oddała nerkę podlega ustawowej opiece w ośrodku, który dokonał pobrania. Ta osoba przynajmniej raz na rok powinna zgłaszać się do ośrodka i ma wówczas wykonywane badania z krwi, USG jamy brzusznej.

Dr Ewa Rutkowska-Majewska, nefrolog i transplantolog w Oddziale Urologii i Transplantacji Nerek szpitala im. Pirogowa w Łodzi: Dawcą uznanym za zmarłego kwalifikuje się człowiek między 18 a 65 rokiem życia, który nie ma stwierdzonej choroby nowotworowej, który jest ogólnie uznany za zdrowego, a przyczyna zgonu jest na przykład nagła śmierć mózgowa. Pacjenci, którzy mieli na przykład pęknięty tętniak w ośrodkowym układzie nerwowym, to jest pacjent po urazie mózgowo-czaszkowym, czyli po wypadku na przykład.  

Śmierć mózgowa to jest ustanie pracy pnia mózgu. Pień mózgu jest najważniejszą strukturą ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialną za oddychanie, za krążenie, za pracę serca.

Stwierdzenie śmierci mózgu oznacza jednoznacznie, że człowiek nie żyje.

Śmierć mózgu jest orzekana przez trzech specjalistów. Jest to komisja złożona z anestezjologa, neurochirurga lub neurologa ora lekarza z drugim stopniem specjalizacji. Oczywiście śmierć mózgu powinna być orzeczona jak najszybciej, żeby procedury kwalifikacji do przeszczepu wdrożyć jak najszybciej.

Sprawdzamy również czy w rejestrze sprzeciwów nie było sprzeciwu tego dawcy. Jeśli tego sprzeciwu nie ma, uznajemy dawcę, jako osoba która się zgodziła na przeszczep. Dodatkowo pytamy rodzinę. Zasadniczo nie musimy tego robić, robimy to jako ukłon dla rodziny.

Jeśli człowiek postanowił oddać swoje narządy po śmierci, może wystosować taki akt woli, który wysyła do POLTRANSPLANTu. Jest to plakietka, która jest także możliwa do wydrukowania przez Internet. Oznacza to, że jest w pełni świadomy, że chce oddać swoje narządy po śmierci.

Oddawanie narządów po śmierci powinno być czymś bardzo naturalnym, czymś bardzo oczywistym, takim aktem altruistycznym.

Anna Leder, rzecznik prasowy  NFZ w Łodzi: Często chorzy, którzy chorują na schorzenia związane z układem moczowym potrzebują okresowo cewnikowania. Wówczas takie cewnikowanie może wykonać lekarz albo z poradni POZ, również pielęgniarka. Może to także wykonać lekarz bądź pielęgniarka z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Kiedy jest jakiś problem z cewnikiem, wystarczy zadzwonić do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy do lekarza POZ po to, żeby uzyskać informacje i pomoc w razie problemów właśnie z cewnikiem, wtedy kiedy pacjent jest cewnikowany w domu.

Plansza [głos lektora]: Zlecenie na cewniki i worki na mocz może wypisać: nefrolog, urolog, neurolog, chirurg ogólny, lekarz POZ.

Anna Leder, rzecznik prasowy  NFZ w Łodzi: Leki, które przepisuje lekarz nefrolog czy urolog, czy lekarz, który na przykład opiekował się pacjentem po przeszczepie, na podstawie specjalnej informacji od specjalisty może również zlecać lekarz pierwszego kontaktu. Potrzebne jest tylko wydawane raz do roku zaświadczenie o tym jakie leki pacjent bierze, w jakich dawkach je przyjmuje. Na tej podstawie lekarz POZ może wypisać pacjentowi leki, również leki z listy S, czyli bezpłatne leki dla Seniorów 75+.

Zakończenie programu

Billboard: Na program zaprasza Łódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program z grudnia 2016 r.