Email: Edyta Z.

Subject: E 104

Message: Witam. Mieszkam w Niemczech i staram sie o ubezpieczenie państwowe. AOKA wysłalo do państwa pismo z prośbą o wysłanie druku  E 104. Chciałabym sie dowiedzieć jaki jest czas oczekiwania na odpowiedz ? Dziekuje i POzdrawiam.


Dokument E 104 DE, potwierdza przebyte i zakończone okresy ubezpieczenia w Polsce. To instytucja niemiecka powinna wystawić formularz E 104 DE dla Pani i wysłać do NFZ, dalej właściwy Oddział potwierdza formularz w części. B i odsyła do zagranicznej instytucji (odbywa się to między instytucjami).


Na dzień dzisiejszy Wydział Współpracy Międzynarodowej nie odnotował wpływu formularza E 104 na Pani nazwisko.


Formularz ten powinien zostać wysłany do właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, ze względu na adres zamieszkania. Prosimy o skontaktowanie się z niemiecka instytucją AOK i dopytanie do jakiego Oddziału został wysłany formularz E 104 DE. Jeżeli zamieszkuje Pani w województwie łódzkim, można poprosić AOK aby przesłała formularz drogą elektroniczna na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


W razie pytań, prosimy o kontakt z Wydziałem Współpracy Międzynarodowej

  • (42) 275-40-14;
  • (42) 275-49-76;
  • (42) 275-40-26.