Email: Wojtek

Subject: Zwrot kosztów za leczenie

Message: Witam serdecznie
prosze o informacje na temat zwrotu kosztów za leczenie bez EKUZ.

Mój tata miał wypadek w Niemczech, nie miał ekuz, przebywał turystycznie. Placówka wystawiła rachunek na 9350 Euro. Na państwa stronie wyczytaliśmy, że rachunek trzeba opłacić. Czy jest inna możliwość? Ta kwota jest ogromna. Wypadek miał miejsce trzy miesiące temu, rachunek przyszedł dziś.


Wydział Współpracy Międzynarodowej ŁOW NFZ w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informuje, iż można podjąć próbę rozliczenia rachunku na podstawie Certyfikatu Zastępującego EKUZ (informacje nt. uzyskania Certyfikatu uzyska Pan pod nr telefonu : 042 275  48 60/64 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).W tym celu Certyfikat, wydany na okres udzielonej pomocy, wraz z kopią otrzymanego rachunku należy niezwłocznie przesłać na adres niemieckiej placówki, która udzieliła świadczeń.  Dodatkowo, w celu przyśpieszenia toku sprawy kopię dokumentów można przesłać na adres e-mail lub nr faksu, jeżeli jest podany na rachunku. Informujemy, iż niezbędny jest późniejszy kontakt z niemiecką placówką w celu uzyskania informacji, czy dokument dotarł i czy na jego podstawie zostanie rozliczona kwota wskazana na fakturze. Jest to konieczne w celu ewentualnego uniknięcia opłacania odsetek, jeżeli Certyfikat nie dotarłby do niemieckiej placówki.
Jeżeli natomiast niemiecka placówka nie podejmie rozliczenia kosztów udzielonych świadczeń na podstawie Certyfikatu, po opłaceniu rachunku pacjent ma prawo złożyć wniosek o zwrot poniesionych kosztów leczenia do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zgodnie z instrukcją zamieszoną na stronie internetowej https://www.ekuz.nfz.gov.pl/zwrot_kosztow/strona-glowna.

Ponadto informujemy, iż zgodnie z informacjami zawartymi w naszej ulotce informacyjnej na  temat systemu opieki zdrowotnej w Niemczech obowiązują dopłaty do leczenia, tzw. wkład własny pacjenta (10 € za każdy dzień pobytu w szpitalu). Jest to część kosztów, która nie jest finansowana w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia w Niemczech, w związku  z czym nie podlega również refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia (rozliczeniu na podstawie Certyfikatu EKUZ). Jeżeli natomiast w okresie zdarzenia Pana ojciec posiadał dodatkowe (komercyjne) ubezpieczenie zdrowotne ma prawo zwrócić się do właściwego zakładu ubezpieczeniowego z zapytaniem o możliwość pokrycia kosztów w ramach odpowiedzialności ubezpieczyciela.