Email: Katarzyna

Subject: Zamiana terminu badania

Message: Witam, Mam pytanie dotyczące zamiany terminu badania z inną osobą. W kwietniu mam wyznaczony termin badania rezonansem magnetycznym niestety nie będę mogła go wykonać ponieważ jestem w ciąży i lekarz odradził mi je zrobić. Moja ciocia po wizycie u neurolog również dostała skierowanie na RM i ma wyznaczony termin na wrzesień w tej samej placówce. Czy jest możliwość abyśmy zamieniły się terminami na wykonanie badania. Osoba pracująca w rejestracji powiedziała mi że na NFZ nie ma takiej możliwości że tylko badania prywatne można zmieniać czy to prawda jeżeli tak to proszę o wyjaśnienie. A jeżeli istnieje taka możliwość to bardzo proszę o podstawę prawną. Na badanie RM jest długi czas oczekiwania jeżeli nie będzie można zamienić terminów badania mój termin przepadnie.Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję i pozdrawiam

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa  świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są według kolejności zgłoszenia, w dniach i godzinach ich udzielania przez świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z NFZ o ich udzielanie. Kolejność realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, a tym samym ich termin, ustalany jest przez placówki medyczne.

Świadczeniodawca ustalając kolejność realizacji świadczenia i umieszczając pacjenta na liście oczekujących zobowiązany jest uwzględnić stan zdrowia pacjenta . Lekarz dokonując kwalifikacji, ocenia sytuację zdrowotną pacjenta jako „przypadek pilny” albo jako „przypadek stabilny”. Pacjenci ocenieni jako „przypadek pilny” umieszczani są na liście oczekujących przed pacjentami o statusie „przypadek stabilny”.

W przypadku braku możliwości dotrzymania terminu realizacji świadczenia ze strony pacjenta (np., gdy nie może on się stawić u świadczeniodawcy w ustalonym terminie lub gdy zrezygnował ze świadczeń opieki zdrowotnej) ustawa nakłada obowiązek niezwłocznego powiadomienia o tym świadczeniodawcy, który wówczas w jego miejsce przyjmuje kolejną osobę figurującą na liście oczekujących lub - uwzględniając ww. kryteria medyczne - pacjenta wymagającego leczenia w trybie pilnym.

  art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2016.1793)