Email: Mariusz

Subject: Zwolnienie lekarskie w trakcie leczenia

Message: Jestem leczony przez chirurga w poradni w Centrum Dializa w Łasku . Miałem wykonywane nacięcie skóry w pachwinie. Lekarz wyznacza mi kolejne kontrolne wizyty (były już trzy) i za każdym razem odmawia mi wystawienia druku zwolnienia lekarskiego, po które muszę chodzić do lekarza w rejonie, a ten nie chce mi go wystawić ponieważ twierdzi,że powinien to zrobić chirurg!!! jak jest na prawdę i co powinienem w takiej sytuacji zrobić. Od kilku znajomych słyszałem że problem taki mieli również . Czy nie możecie jakoś na to wpłynąć???

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący pacjenta w poradni specjalistycznej zobowiązany jest do pisemnego informowania lekarza rodzinnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, ich dawkowaniu i czasie stosowania oraz o wyznaczonych wizytach kontrolnych. Lekarz specjalista wystawia pacjentowi zaświadczenie z rozpoznaniem choroby i zalecaną farmakoterapią, na podstawie którego lekarz POZ może wystawiać recepty przez okres wskazany w zaświadczeniu od lekarza specjalisty.

Lekarz specjalista, który prowadzi proces leczenia i uzna, że wymagane jest zwolnienie lekarskie ma obowiązek je wystawić. Odsyłanie do lekarza POZ jest niedopuszczalne. Nalezy jednak pamiętać, że decyzja należy do lekarza prowadzącego.

W opisanej sytuacji można interweniować u kierownika poradni albo złożyć skargę do ŁOW NFZ. Także e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - trzeba podać dane teleadresowe i osobowe.