Drukuj

W zeszłym roku w Łódzkiem lekarze przeprowadzili ponad 700 zabiegów mastektomii - w wielu przypadkach można było uniknąć bólu i strachu związanego z tą operacją, gdyby Panie regularnie korzystały z bezpłatnych badań diagnostycznych.  Największą  zaletą regularnych badań jest możliwość wykrycia zmian nowotworowych we wczesnym stadium, kiedy możliwe jest jeszcze wyleczenie.

Zadbaj o piersi dla siebie i swoich bliskich!

Mammografia

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.ródło: Polska Unia Onkologii)

Rak piersi w Łódzkiem i w Polsce

Rak piersi  to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (np. płuc, wątroby, kości i mózgu). Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14% zgonów z tego powodu. 

W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niestety, w 80% przypadków diagnoza jest zbyt późna (wg Polskiej Unii Onkologii).

W Łódzkiem z badań w ramach programu profilaktyki raka piersi skorzystało (wg stanu na 1 października 2018 r.) 42% pań, co sytuuje nasze województwo na 7. miejscu w Polsce.


Najmniej kobiet zbadało się w powiecie radomszczańskim: 30%. W Łodzi z badań skorzystało 41% pań, w Skierniewicach 35,5 %, w powiecie zgierskim 47%. Najchętniej badają się mieszkanki powiatu bełchatowskiego, z mammografii skorzystała niemal połowa pań w wieku 50-69 lat.

1 stycznia 2015 r. Ministerstwo Zdrowia i NFZ wprowadziły pakiet onkologiczny.

Pakiet onkologiczny to potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu onkologicznego powstała odrębna kategoria pacjentów oczekujących na udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Zmiany wprowadzone przez pakiet zapewniają pacjentom z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby.

Szybka terapia onkologiczna poprawiła dostępność diagnostyki i leczenia nowotworów złośliwych i usystematyzować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Jest o możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielonej karty) oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia. Zniesienie limitów na diagnostykę i leczenie nowotworów ma usprawnić ten proces.

Przeczytaj o zasadach leczenia także nowotworów piersi w ramach pakietu onkologicznego

USG piersi i mammografia - bezpłatne badania dla każdej kobiety, w każdym wieku

NFZ finansuje nie tylko program profilaktyki raka piersi dla pań w wieku 50-69 lat. USG piersi i mammografia to badania, które może zlecić każdy lekarz specjalista, szczególnie lekarz ginekolog i onkolog. W wielu poradniach ginekologicznych (w Łódzkiem jest ich prawie 200!) jest aparat do badań USG, a każda poradnia ginekologiczna ma obowiązek zapewnić pacjentkom dostęp do diagnostyki ultrasonograficznej. Lekarz może takie badania zlecić kobiecie w każdym wieku, tak często jak ze względu na wskazania medyczne jest to konieczne. O wyborze badania decyduje lekarz.

Każdy lekarz może zbadać Twoje piersi!

Uprawnienia i umiejętności wymagane do prawidłowego przeprowadzenia badania gruczołów piersiowych mają wszyscy lekarze.
Niezbędną wiedzę zdobywają w czasie zajęć klinicznych na studiach medycznych, w czasie stażu podyplomowego (¼ stażu odbywana jest na oddziałach ginekologiczno-położniczych) oraz na niektórych stażach cząstkowych w trakcie kilkuletniego szkolenia specjalistycznego (źródło: MP Onkologia).

Najczęściej piersi badają ginekolodzy, onkolodzy, chirurdzy. Jeśli pacjentka nie chce, aby lekarz zbadał jej piersi - może odmówić. Lekarz odnotuje to wówczas w dokumentacji medycznej pacjenta.

w górę

SAMOBADANIE PIERSI - NIEDOCENIONE BADANIE

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

jak się badać...

Stojąc PRZED LUSTREM ze swobodnie opuszczonymi ramionami, obejrzyj swoje piersi.

Sprawdź, czy nie zauważasz zmian kształtu, położenia, wielkości, czy nie dostrzegasz zmian koloru, wciągnięć?

To samo wykonaj najpierw z obiema rękoma uniesionymi do góry, potem z obiema rękoma opartymi na biodrach.

Ściskając brodawkę, zaobserwuj, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina.

POD PRYSZNICEM załóż lewą rękę za głowę, a prawą zbadaj lewą pierś całymi palcami.

Zataczaj małe kółka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przesuwając dłoń w kierunku brodawki.

Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka! 

LEŻĄC, wsuń poduszkę pod prawy bark a prawą rękę pod głowę.

Palcami lewej ręki zbadaj prawą pierś, tak jak pod prysznicem.

Tak samo zbadaj lewą pierś.

Leżąc na wznak, połóż prawą rękę wzdłuż tułowia, zbadaj prawą pachę.

Sprawdź, czy węzły chłonne nie są powiększone.

W analogiczny sposób zbadaj lewą pachę.

RAK PIERSI WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY! SKORZYSTAJ Z BEZPŁATNEJ MAMMOGRAFII!

Samobadanie piersi

 

Obejrzyj audycję TVP o profilaktyce raka piersi

Zapraszamy do obejrzenia odcinka programu ABC pacjenta, poświęconemu profilaktyce nowotworowej, w której o leczeniu raka piersi mówią lekarze, którzy na co dzień opiekują się kobietami chorymi na raka.

Dodatek do Dziennika Łódzkiego

Zapraszamy do lektury specjalnego dodatku poświęconego leczeniu i profilaktyce raka piersi, wśród naszych gości będa lekarze onkolodzy, chemioterapeuci i radioterapeuci. Dodatek ukaże się w sobotę 13 października. Zapraszamy do lektury!

Zachęcamy do lektury ubiegłorocznego dodatku

w górę

REKONSTRUKCJA PIERSI - ZABIEG FINANSOWANY PRZEZ NFZ

NFZ finansuje w całości zabieg rekonstrukcji piersi wszystkim Paniom po mastektomii. Pobieranie dopłat lub opłat za ten zabieg jest niezgodne z prawem. W ramach NFZ mogą być rozliczane następujące procedury, które składają się na zabieg rekonstrukcji:

Kod proceduryNazwa procedury
85.55
Wymiana ekspandera na endoprotezę piersiową
85.95
Wprowadzenie ekspandera do piersi
85.97
Wszczepienie ekspanderoprotezy piersiowej

W katalogu świadczeń szpitalnych znajduje się także grupa - J01 Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją, co oznacza, że przeprowadzenie jednoczasowo zabiegu np. radykalnej mastektomii wraz z wskazanymi wyżej procedurami jest rozliczane przez NFZ w ramach zawartej umowy ze szpitalem.

BRA DAY

Bra DAY to dzień poświęcony informowaniu o rekonstrukcjach piersi. Ma służyć edukacji i wspierać pacjentki, które są w trakcie leczenia onkologicznego lub po mastektomii. Lekarze, Amazonki i sympatycy informują pacjentki o zaletach rekonstrukcji piersi, starają się rozwiać ich obawy.

Organizowany przez Szpital im. M. Kopernika w Łodzi od 5 lat BRA DAY jest od początku wspierany przez Łódzki OW NFZ. Dzięki BRA DAY i zaangażowaniu wielu osób w Breast Cancer Unit w Szpitalu im. M. Kopernika w Łodzi 60% operowanych pacjentek po operacji budzi się z nową, zrekonstruowaną piersią, coraz więcej pań  korzysta z rekonstrukcji piersi także w innych ośrodkach onkologicznych.

Łodź Young Fashion 2018, Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, ASP w Łodzi oraz Łódzki OW NFZ zapraszają na uroczystą Galę BRA Day 19 października 2018 r. w  Centrum Promocji Mody ASP w Łodzi. Zapraszamy!

Przeczytaj więcej o BRA DAY

Gdzie skorzystać z rekonstrukcji piersi?

Zabieg rekonstrukcji piersi przeprowadzany jest na oddziale szpitalnym, na podstawie skierowania od lekarza specjalisty. Takie skierowanie może wystawić także lekarz, u którego leczymy się prywatnie. Z zabiegu można skorzystać na oddziałach chirurgii onkologicznej lub chirurgii plastycznej.

Oddziały chirurgii onkologicznej:

w górę

dr n. med. Piotr Pluta - chirurg onkolog

OBUDZIĆ SIĘ Z NOWĄ PIERSIĄ. WYWIAD Z CHIRURGIEM ONKOLOGIEM DR. N. MED. PIOTREM PLUTĄ

Dr n. med Piotr Pluta, chirurg onkolog, pomysłodawca BRA DAY POLSKA. Przeprowadził  około 200 rekonstrukcji piersi. Koordynator pierwszego w Łódzkiem Breast Cancer Unit w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.

 

 

Rozpoznanie raka piersi zawsze związane jest z ogromnym stresem dla kobiet, zwłaszcza gdy wiąże się z tak rozległym i okaleczającym zabiegiem, jakim jest mastektomia, czyli chirurgiczne usunięciem całej piersi. Rekonstrukcja piersi jest zabiegiem, który ma na celu utrzymanie dobrego komfortu życia pomimo choroby. Kobiety,  u których konieczna jest mastektomia i u których wykonana zostanie natychmiastowa rekonstrukcja piersi budzą się po zabiegu i ciągle mają zachowane obie piersi.

Z kolei w przypadku pacjentek po mastektomii, u których zakończono leczenie, rekonstrukcja piersi ma na celu poprawę komfortu życia. Według słów operowanych przeze mnie kobiet rekonstrukcja piersi pozwoliła odbudować im pewność siebie i poczucie własnej atrakcyjności. Rekonstrukcje piersi pozwalają również odzyskać swobodę poruszania się i uprawiania sportów bez obawy, że dojdzie do przemieszczenia się protezy zewnętrznej piersi noszonej w miseczce stanika. U kobiet z dużym biustem rekonstrukcja piersi zwłaszcza połączona z zabiegiem pomniejszenia drugiej piersi zmniejsza dolegliwości bólowe związane z niesymetrycznym obciążeniem kręgosłupa.

Biorąc pod uwagę, że rekonstrukcja piersi nie ma negatywnego wpływu na wyniki leczenia choroby nowotworowej, u zdecydowanej większości kobiet chorych na raka piersi zabieg ten może zostać wykonany. Jeżeli chora jest w dobrym stanie ogólnym i pragnie zachować pierś lub w przypadku kobiet po mastektomii - chce mieć pierś zrekonstruowaną, to zabieg ten można wykonać mimo choroby nowotworowej. Wówczas decyzja o rekonstrukcji piersi powinna być przy tym omówiona w gronie specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, tak aby ustalić spójny plan leczenia. Ważny jest również dobór odpowiedniej metody i czasu wykonania rekonstrukcji. Na przykład, u kobiet z rakiem piersi i przerzutami do węzłów chłonnych pachowych, ze względu na duże prawdopodobieństwo zastosowania radioterapii uzupełniającej wykonanie rekonstrukcji natychmiastowej związane jest z większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych, co może negatywnie wpłynąć na efekt kosmetyczny zabiegu. W tych przypadkach dokładnie omawiamy z chorymi korzyści z przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji piersi w trybie odroczonym tj. po zakończeniu leczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że coraz doskonalszy sprzęt do radioterapii i doświadczenie zespołu leczącego znacznie zmniejszają ryzyko możliwych powikłań nawet w tych przypadkach. Dlatego też, w naszej praktyce coraz częściej wykonujemy zabiegi rekonstrukcji piersi już w czasie mastektomii.

Nawet po 20 latach od mastektomii możliwe jest wykonanie rekonstrukcji piersi a głównym wskazaniem do jej wykonania jest wola kobiet. Jeżeli kobieta chce mieć odbudowaną pierś, to znaczy, że jest sens jej wykonania.

Istnieje kilka metod rekonstrukcji piersi i jest to swoistego rodzaju chirurgia „szyta na miarę”. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu materiały syntetyczne: ekspandery rozciągające tkanki i implanty piersi. Coraz częściej stosujemy również specjalne siatki syntetyczne zabezpieczające implanty piersi, które zmniejszają ryzyko powikłań. Wykonujemy również rekonstrukcje piersi z zastosowaniem tkanek własnych, które mają szczególne zastosowanie u kobiet po radioterapii. W celu korekty blizn i poprawy jakości tkanek piersi przeszczepiamy również własną tkankę tłuszczową chorej pobieraną z okolic brzucha i ud.

W przypadku najczęściej wykonywanych rekonstrukcji, w których pierś odbudowuje za pomocą materiałów syntetycznych czas zabiegu rzadko przekracza 90 minut. Wykorzystując tkanki własne należy liczyć się z zabiegiem trwającym ok. 4 godzin. Najdłużej trwają zabiegi, w których tkanki własne pacjenta, którymi odbudowuje się pierś zespalane są za pomocą zespoleń mikrochirurgicznych, wykonywanych pod mikroskopem. Tego typy zabiegi mogą trwać nawet 8 godzin.

Prawidłowa kontrola bólu pooperacyjnego powinna niemal do zera eliminować ból po zabiegu. Ważna jest przy tym dobra współpraca pomiędzy pacjentem a chirurgiem i pielęgniarkami opiekującymi się chorymi po zabiegu, tak aby w przypadku pojawienia się bólu można go było szybko zredukować odpowiednio dobranymi dawkami leków.

Po zabiegach, niestety, widoczne są linie szwu, o czym pacjentki powinny być poinformowane przed podjęciem decyzji o rekonstrukcji piersi. Jednak linie cięcia przeważnie udaje się tak poprowadzić, aby nie były one widoczne w linii dekoltu czy w staniku.

w górę


Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Rak_piersi_dodatek.PDF)Rak_piersi_dodatek.PDF 1510 kB