Drukuj

W dniach 12-17 września 2016 r. obchodzone są Polskie Dni Spirometrii 2016. Głównym organizatorem akcji jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę.

Dni Spirometrii to inicjatywa polegająca na wykonywaniu nieodpłatnych dla Pacjentów badań spirometrycznych w różnych miejscach w Polsce: w przychodniach szpitalach, urzędach użyteczności publicznej, ośrodkach sportowych i innych obiektach. „Włącz opcję aktywną” – to hasło tegorocznych obchodów Dni Spirometrii, będących częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life" („Zdrowe płuca do życia”).

Co to jest spirometria?

Spirometria to podstawowe badanie pozwalające ocenić pojemność płuc i przepływ powietrza. Polega na wykonaniu przez pacjenta gwałtownego wydechu do urządzenia, które mierzy stan układu oddechowego. Badanie jest nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne. Pomaga w rozpoznaniu obturacyjnych schorzeń płuc. Adresowane jest przede wszystkim do osób, które mają chroniczny kaszel, palą tytoń, odczuwają duszność.

Jak się przygotować do badania?

Strój badanego powinien być luźny i nie krępować ruchów.

W przypadku wyniku wskazującego na występowanie schorzenia płuc, pacjent otrzyma list do swojego lekarza POZ, z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku obturacyjnych chorób płuc: astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc - POCHP.

Wczesne wykrycie obturacyjnej choroby płuc i właściwe postępowanie lecznicze, daje pacjentom szansę na spowolnienie procesu chorobowego oraz poprawę jakości i długości życia.

Poniżej znajdą Państwo listę Świadczeniodawców z województwa łódzkiego, którzy zadeklarowali swój udział w ogólnopolskiej akcji, umożliwiając pacjentom skorzystanie z bezpłatnej spirometrii i porady (wykaz jest na bieżąco aktualizowany)

Zapraszamy na stronę akcji Liczy się każdy oddech

Źródło:rzecznik prasowy