Drukuj

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Zobacz cukrzycę!

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

„Problem cukrzycy to nie jest problem podwyższonego cukru we krwi, to problem następstw w postaci ślepoty, amputacji, niewydolności nerek, niewydolności serca po zawale serca, szeregu innych powikłań, które pojawiają się w przypadku wieloletniej cukrzycy, która nie jest właściwie leczona” - konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek (cyt. za www.mz.gov.pl)

Objawy wskazujące na możliwość rozwoju cukrzycy:

Insulina jest hormonem białkowym, którego zadanie polega na obniżaniu poziomu cukru we krwi. Produkowana jest w komórkach beta trzustki, a następnie wydzielana do krwi w małych ilościach przez całą dobę. Zwiększenie produkcji insuliny jest również możliwe w memencie, gdy człowiek zobaczy lub poczuje zapach jedzenia.

PACJENCIE PAMIĘTAJ!

Cukrzyca w Łódzkiem w liczbach

32 mln zł wydał Łódzki OW NFZ na leczenie pacjentów z cukrzycą (bez kosztów poniesionych w ramach ryczałtów i stawki kapitacyjnej).

131 996 pacjentów z cukrzycą (czyli pacjentów z takim rozpoznaniem leczonych w różnych poradniach czy oddziałach szpitalnych)było leczonych w poradniach i szpitalach w Łódzkiem.

295 tys. świadczeń dla 105 838 pacjentów z cukrzycą udzialono w poradniach lekarzy POZ.

200 tys. porad pacjentom z cukrzycą udzielono w poradniach specjalistycznych.

7000 pacjentów z cukrzycą było hospitlizowanych. NFZ zapłacił za leczenie szpitalne 20,5 miliona złotych.

7,3 mln złotych kosztowała opieka nad pacjentami w poradniach diabetologicznych.

1000 dzieci skorzystało z leczenia w poradniach diabetologicznych dla dzieci.