Drukuj

 

Nadmiar kalorii na talerzu to prosta droga do otyłości, powodującej ciągłe niszczenie tkanek i uszkadzanie kolejnych elementów naszego organizmu.

Eksperci nie mają wątpliwości, że otyłość urosła do rangi choroby cywilizacyjnej. Z nadwagą lub otyłością mierzy się już ok. 70 proc. Polaków. Zbędne kilogramy to coraz częściej także problem najmłodszych. Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących maluchów w Europie - aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Dodatkowe kilogramy to zaś nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Nieleczona otyłość:

OdWagi! Zaczynamy zmiany

W profilaktyce i leczeniu otyłości kluczowe znaczenie ma zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna. W zaplanowaniu zdrowych posiłków pomaga portal diety.nfz.gov.pl. Z jego pomocą każdy zainteresowany może przygotować dla siebie darmowy jadłospis oparty o dietę DASH – uważaną za najzdrowszą na świecie – o wartości kalorycznej dopasowanej do masy ciała oraz codziennego trybu życia.

Zalecenia zdrowego odżywania:

Dowiedz się więcej:

Środa z Profilaktyką. Otyłość - Akademia NFZ

Środa z Profilaktyką. Otyłość - profil Akademii NFZ w serwisie YouTube

Portal diety.nfz.gov.pl

Program 8 tygodni do zdrowia

 

Źródło: rzecznik prasowy