Drukuj

Logo środa z profilaktyką

 

 

Nowotwory głowy i szyi

 

Czy wiesz

 

Czym są nowotwory głowy i szyi?

Nowotwory głowy oraz szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych w różnych częściach głowy i szyi, np. języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy lub gardła. Nie zaliczają się do nich nowotwory mózgu. Nowotwory głowy i szyi zaliczane są do grupy nowotworów, których leczenie jest bardzo trudne. Jest to związane przede wszystkim z lokalizacją guza.

Każde leczenie, a zwłaszcza leczenie chirurgiczne tej okolicy anatomicznej wiąże się z zagrożeniem dysfunkcji ważnych dla życia organów oraz dramatycznym obniżeniem jakości życia.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Według Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi każda osoba, u której przynajmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, nie ustępuje pomimo leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, powinna zgłosić się do lekarza.

 

Wczesna diagnoza to większa szansa na wyleczenie lub lepszą jakość życia.

 

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

 

Program Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Nowotworów Głowy i Szyi

Ogólnopolski program profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi skierowany jest do osób w wieku 40–65 lat znajdujących się w grupie ryzyka (m.in. wieloletnich palaczy, osób nadużywających alkoholu, osób z podwyższonym ryzykiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego oraz tych, u których przez ponad 3 tygodnie występuje jeden z objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych). Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłosić taki zamiar w przychodni(u lekarza POZ) biorącej udział w realizacji programu.

Szczegółowe informacje oraz listę placówek biorących udział w programie znajdziesz na stronie www.pacjent.gov.pl/programyprofilaktyczne/

 

Przydatne linki

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem

W czwartek 4 lutego 2021 obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Ten dzień jest formą wyrażenia solidarności i wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. To również doskonała okazja aby zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą profilaktyki przeciwnowotworowej.

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Środa z profilaktyką - Nowotwory glowy i szyi.pdf)Środa z profilaktyką - Nowotwory glowy i szyi.pdf 870 kB