Drukuj

 

Profilaktyka chorób oczu

 

Choroby oczu

 

CZY WIESZ

Czym są choroby oczu?

Choroby narządu wzroku zaliczane są do tzw. chorób cywilizacyjnych, powodują zaburzenia lub utratę zdolności widzenia. Dzisiejszy styl życia: niewłaściwe odżywianie, brak aktywności fizycznej, praca przy komputerze, sztuczne oświetlenie sprawiły, że coraz częściej choroby oczu występują w młodym wieku i nie dotyczą tylko osób starszych.

 

Choroby cywilizacyjne oczu

Choroby oczu często rozwijają się powoli, a ich wystąpienie może być powiązane ze stylem życia oraz z występowaniem chorób tj. cukrzyca.

 

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi w organizmie między wolnymi rodnikami (utleniaczami) i antyoksydantami (przeciwutleniaczami). Może doprowadzić do chorób naczyniowo – krążeniowych tj. zawał, udar oraz do uszkodzenia bardzo delikatnych naczyń włosowatych oczu. Przyczyny stresu oksydacyjnego to m.in. niewłaściwe odżywianie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, stres, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie środowiska a także wiek.

 

Profilaktyka

Ryzyko wystąpienia chorób oczu mogą zmniejszyć zmiany w trybie życia:

 

Oczy są jednym z najważniejszych narządów.
Dbaj o nie!

 

Profilaktyka od najmłodszych lat

Jeżeli dziecko mruży i pociera oczy, podchodzi zbyt blisko rzeczy, które chce zobaczyć lub trzyma zbyt blisko twarzy książkę, rysunek, często się potyka, skarży się na bóle głowy, oczu bądź w rodzinie występują choroby oczu, skonsultuj się z okulistą.

 

U dzieci w wieku rozwojowym ważna jest urozmaicona dieta, bogata w witaminę A.

 

Gdzie szukać okulisty dziecięcego:

 

Przydatne linki:

 Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Środa z profilaktyką - profilaktyka chorób oczu.pdf)Środa z profilaktyką - profilaktyka chorób oczu.pdf 649 kB