Drukuj

Skuteczne mycie rąk

 

Higiena w liczbach

 

CZY WIESZ …

Czym jest mycie rąk?

Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła.

 

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund. Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.

 

Co jest potrzebne przy myciu rąk?

Do mycia rąk niezbędne są:

Regularne i dokładne mycie rąk może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań na takie choroby jak: WZW typu A, grypę, zatrucie Salmonellą czy bakteryjne zapalenie jamy ustnej.

 

Profilaktyka

Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:

 

Profilaktyka od najmłodszych lat!
Mycie rąk zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów oraz ogranicza zakażenie pasożytami. Ucz dzieci regularnego mycia rąk od najmłodszych lat.

 

Higiena mycia rąk w czasie pandemii

Źródło: Zespół Profilaktyki Zdrowotnej

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (Środa z profilaktyką - Skuteczne mycie rąk.pdf)Środa z profilaktyką - Skuteczne mycie rąk.pdf 736 kB