Drukuj

 

Środa z profilaktyką - Profilaktyka od najmłodszych lat. Wady postawy.

 

Z przeprowadzonych przez lekarzy badań profilaktycznych wykonanych w grupie wiekowej 3–18 lat wynika, że wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u dzieci i młodzieży.

 

Wady postawy w liczbach

Nieprawidłowości postawy można zauważyć u 50–60% dzieci w zależności od regionu. Natomiast poważne wady postawy mogą dotyczyć 10–15% dzieci w wieku szkolnym, przy czym wyróżnia się:

 

Wady postawy u dzieci i młodzieży

Poprzez wady postawy rozumiemy zaburzenia struktur więzadłowych, mięśniowych i kostnych.

Wady te występują nie tylko w różnych obszarach ciała, ale również w różnych płaszczyznach.
Odstępstwa od prawidłowej postawy ciała dzielimy na dwie charakterystyczne grupy:

Niestety duży odsetek wad postawy spowodowany jest małą aktywnością ruchową, nadwagą czy też otyłością. Warto pamiętać, że liczne wady postawy lub tendencje do ich rozwijania się można zaobserwować i zdiagnozować już w bardzo wczesnym wieku.

 

Przyczyny powstawania wad postawy

Główne przyczyny wad postawy, poza zmianami wrodzonymi, to:

Nieskorygowane wady postawy nabyte w latach młodszych mogą mieć poważne konsekwencje w wieku starszym. Spośród schorzeń, do których doprowadza zaniedbana profilaktyka wad postawy, możemy wyróżnić: zaburzenia krążeniowo-oddechowe, upośledzenia sprawności i wydolności ogólnej, zespół bólowy kręgosłupa, a także – w przypadku kobiet – problemy ginekologiczne.

 

Kodeks zdrowej postawy ciała

 

Co to takiego szyja smartfonowa?

Szyja smartfonowa to zespół bólowy, który jest coraz częściej diagnozowany u dzieci. Zgłaszają one przede wszystkim różnorakie bóle głowy, barków, karku, a także okolicy międzyłopatkowej.

Dolegliwości bólowe pojawiają się w wyniku nieprawidłowej postawy ciała podczas długotrwałego korzystania z urządzeń mobilnych. Syndrom ten opisany został przez dr. Kena Hansraja. Obliczenia wykazały, że pochylenie głowy o zaledwie kilkanaście stopni obciąża nasz kręgosłup o 12 kg. Przy większym pochyleniu (ok. 60 stopni) obciążenie może wzrosnąć już do 27 kg.

Główne objawy szyi smartfonowej to:

 Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji