Drukuj

Lekarz od wszystkiego

Każdy z nas (jeśli, oczywiście, ma ubezpieczenie zdrowotne) wybiera lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie problemów możemy bezpłatnie zmienić go dwa razy w roku. To do niego powinniśmy zwrócić się, gdy poczujemyjakiekolwiek dolegliwości.

Lekarz POZ pomoże zarówno przy zwykłym przeziębieniu lub grypie, jak i w przypadku reakcji alergicznej albo bólu kręgosłupa.

Większość przychodni w Łodzi czynna jest między godz. 8 a 18 i w tym czasie lekarze POZ przyjmują pacjentów. Istniejeteż możliwość zamówienia wizyty domowej. 

Lekarz POZ nie tylko udziela porad lekarskich. Zleca także dodatkowe badania diagnostyczne, np. USG brzucha, TSH, RTG zatok, ALT, badania moczu i kału. Tych badań nie wykonuje się profilaktycznie, dlatego o skierowaniu decyduje lekarz.

Po konsultacji specjalisty pacjent powinien wrócić do lekarza POZ.


Gdy zachoruję w nocy...

Większość przychodni POZ w Łódzkiem czynna jest tylko do godz. 18. Gdzie mamy szukać pomocy jeśli poczujemy się gorzej w nocy, w ś więta lub w weekend? Zamiast od razu wzywać pogotowie, które zarezerwowane jestdla pacjentówwstanie zagrożenia życia lub udać się na szpitalny oddział ratunkowy, warto zgłosić się do lekarza w punkcie nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej.

W każdej rejonowej przychodni powinna być informacja, gdzie znajduje się najbliższy punkt udzielania nocnej pomocy. Lista dostępna jest też na stronie NFZ. Można z niej skorzystać w razie nagłego zachorowania a także np. w przypadku potrzeby wykonania zastrzyku przez pielęgniarkę w trakcie leczenia.


Dobry lekarz dba i o profilkatykę, i o leczenie

Dzisiejsze wydanie dodatku Twój fundusz zdrowia postanowiliśmy poświęcić zasadom leczenia u lekarza POZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to najczęściej ten lekarz, któryjako pierwszy diagnozuje u nas symptomy groźnych chorób lub powikłań. Dobry lekarz - dba o profilaktykę, przypomina o zasadach zdrowego odżywiania, raz na jakiś czas zleca wykonanie podstawowych badań. W najbliższym czasie, jak zapowiada minister zdrowia, rola lekarza POZ w naszym życiu znacząco wzroś nie.

Miejmy nadzieję, że dłuższa lista ważnych badań diagnostycznych, którą będzie dysponował lekarz POZ pozwoli nam leczyć się niemal wyłącznie u niego, w pobliżu domu, w dogodnym dla nas czasie, bez kolejki - bez konieczności wizyt u specjalistów lub w szpitalu. Korzystając z okazji, wszystkim Mamom z okazji ich święta życzę, aby miały jak najwięcej czasu, by spełniać swoje marzenia i potrzeby. W sobotę, 24 maja, z okazji Dnia Matki, będzie czekało na panie wiele otwartych gabinetów ginekologicznych - warto skorzystać z bezpłatnej cytologii.

Jolanta Kręcka, dyrektor oddziału NFZ w Łodzi

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (NM_polska_dziennik_odzki_20140521_9(1).pdf)NM_polska_dziennik_odzki_20140521_9(1).pdf 3472 kB