Email: Pacjentka

Subject: Stomatologia

Message: Witam.

Chciałabym dowiedzieć się, jak to w końcu jest z lepszymi wypełnieniami, a mianowicie kompozytami światłoutwardzanymi, w gabinetach mających kontrakt z NFZ.

W informatorze "Gdzie się leczyć bezpłatnie 2012-2014" wyczytałam, że stomatolog, po uzgodnieniu tego z pacjentem, za opłatą, może użyć innych materiałów stomatologicznych niż wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (tzn. chemoutwardzalnych do zębów 3-3 i amalgamatu do reszty). Natomiast w dwóch gabinetach poinformowano mnie, że od roku 2010 nie ma tzw.dopłat do lepszych wypełnień i jak chcę lepszą "plombę" to muszę zapłacić za całą wizytę tyle, ile kosztuje ona prywatnie.

Jaka jest prawda?

Mam w przednich zębach refundowane wypełnienia i po dwóch latach nadawały się do wymiany z powodu przebarwień, chodzę tak, bo mnie nie stać na prywatne wizyty, a w gabinetach z kontraktem z NFZ bezpłatnie proponują mi tylko takie same wypełnienia, bo: "dopłat już nie ma".

Pozdrawiam

Zarówno informacja w Informatorze, jak i u lekarza  jest prawdziwa. Dopłat nie ma. U osób dorosłych w zębach przednich NFZ refunduje tylko wypełnienie chemoutwardzalne.Plomby światłoutwardzalne nie są refundowane, a ceny są ustalane indywidualnie przez poszczególne gabinety. O rodzaju materiału jaki należy użyć do wypełnienia zęba, decyduje lekarz stomatolog, po zbadaniu pacjenta i stwierdzeniu klasy ubytku.