Przejdź do głównej treści

Dla pacjenta

27 września - zapraszamy na Dzień Szczęśliwego Jelita

Piątek, 27 września 2024

godz.10:00 - 12:30

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi 

WCZESNA DIAGNOZA - KLUCZEM DO SUKCESU W TERAPII RAKA JELITA GRUBEGO

Już 27 września odbędzie się Dzień Szczęśliwego Jelita w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi organizowany we współpracy z Fundacją EuropaColon Polska.

Przewidziane są również wykłady i konsultacje prowadzone przez szpitalnych ekspertów. Będzie można również zajrzeć do wnętrza dmuchanego modelu jelita grubego  i zobaczyć jak wygląda od środka.

Raka jelita grubego możemy uniknąć prowadząc zdrowy styl życia i wykonując kolonoskopię, która dostępna jest w ramach Programu Badań Przesiewowych finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ponad 600 ośrodkach w Polsce. Jednym z nich jest właśnie Pracownia Endoskopii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 2 w Łodzi.

Na bezpłatne badania mogą zgłosić się bez skierowania osoby od 50. do 65. roku życia lub od 40. do 49. lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Warto znać czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka jelita grubego takie jak palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, zespół metaboliczny, wiek powyżej 50. lat, choć niestety zachorowują coraz młodsze osoby. Nie bez znaczenia jest dieta uboga w błonnik i wapń, wysokokaloryczna dieta bogatotłuszczowa, przewlekłe choroby zapalne jelit, rak jelita w rodzinie, czy zespoły polipowatości rodzinnej.

Pierwsze objawy nowotworu często umykają naszej uwadze, ponieważ są bardzo niespecyficzne i w większości przypadków przypominają powszechne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Zdarza się, że często są bagatelizowane i nieutożsamiane z takimi zagrożeniami, jak rak jelita grubego. Niestety ten nowotwór może rozwijać się nawet do 10 lat nie dając charakterystycznych objawów. Natomiast, jeśli objawy takie jak ból brzucha, naprzemienne zaparcia i biegunki, krew w kale, osłabienie, nieplanowany spadek masy ciała utrzymują się 2-3 tygodnie, nie powinno się ich lekceważyć i należy pilnie zgłosić się do lekarza.

W leczeniu raka jelita grubego tylko wczesna diagnoza daje większe szanse na skuteczny zabieg chirurgiczny. Rodzaj przeprowadzanej operacji zależy od stadium raka i miejsca jego występowania. Coraz częściej w codziennej praktyce lekarskiej stosuje się operacje laparoskopowe, które pozwalają pacjentom szybciej wracać do zdrowia i wcześniej opuścić szpital. Niestety w Polsce ponad 60% osób diagnozowanych jest w III i IV fazie zaawansowania choroby co oznacza, że 5 lat od diagnozy przeżywa już tylko 15% w przypadku przerzutów odległych.

Aktualnie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 Uniwersytetu Medycznego w Łodzi kompleksową opieką onkologiczną nad pacjentem z nowotworem jelita grubego włączając w to zabieg operacyjny objętych jest rocznie ponad 200 nowo zdiagnozowanych chorych.

Pacjent po rozpoznaniu nowotworu ma przeprowadzaną pełną diagnostykę obrazową obejmującą  m.in. tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Kolejnym krokiem jest spotkanie wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów, podczas którego planowany jest sposób leczenia każdego chorego na nowotwór jelita grubego. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami u pacjentów, którzy tego wymagają przeprowadzane są badania genetyczne w celu kwalifikacji do leczenia systemowego. Nad wszystkim czuwa koordynator opieki onkologicznej. Pacjenci są następnie kwalifikowani do zabiegów operacyjnych. W Klinice Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej wykonywane są operacje z wykorzystaniem wszystkich dostępnych technik w tym małoinwazyjne operacje laparoskopowe oraz przezodbytnicze zabiegi mikrochirurgiczne. Gdy pacjent jest już po operacji wspomniany przeze mnie zespół wielodyscyplinarny spotyka się ponownie aby podsumować dotychczasowe leczenie chorego i zaplanować kolejne etapy terapii. Chory może być wówczas skierowany na chemioterapię lub radioterapię. Pacjent po zakończonym leczeniu jest nadal pod opieką specjalistyczną w poradni przyklinicznej, gdzie ma systematycznie przeprowadzane badania kontrolne. Tak w skrócie wygląda w naszej klinice kompleksowa opieka onkologiczna  nad pacjentem z nowotworem jelita grubego. - wyjaśnia dr hab. n. med. Michał Mik, prof. UM, Kierownik I Katedry Chirurgii i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Chirurgii Ogólnej, Przewodniczący Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Chirurgów Polskich.

 

W ramach Dnia Szczęśliwego Jelita, który odbędzie się 27 września 2024 roku zaplanowane są wykłady:

  • 10:00 – 10:30 Jak nasza dieta wpływa na rozwój nowotworu jelita grubego? (dr Joanna Braszczyńska – Sochacka)
  • 10:30 – 11:00 Nowotwór jelita grubego - co powinno mnie zaniepokoić? (dr Andrzej Kawiński)
  • 11:00 – 11:30 Kolonoskopia – czy musze się jej bać? (dr Krzysztof Kujawski)
  • 11:30 - 12:00 Nowoczesne metody leczenia chorych z rakiem jelita grubego (prof. Michał Mik)
  • 12:00 – 12:30 Stomia nie taka straszna jak ją malują (mgr Agnieszka Biskup)

W godzinach 10:00-14:00 członkowie Zespołu Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 2 w Łodzi będą udzielać konsultacji w poszczególnych obszarach leczenia raka jelita grubego. Poniżej tematy konsultacji:

  • Diagnostyka w nowotworach jelita grubego – dr Konrad Zyzik
  • Badania przesiewowe w raku jelita grubego – dr Katarzyna Dzika
  • Radioterapia i chemioterapia u pacjentów z rakiem jelita grubego – dr Miłosz Sokołowski
  • Czy i kiedy wykonywać badania genetyczne? –dr Jakub Sochacki
  • Boję się choroby nowotworowej – porady psychologa – dr Katarzyna Malinowska

Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów przewodu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych i pomoc w powrocie do zdrowia.

Więcej informacji o fundacji: https://europacolonpolska.pl/ 

Kontakt dla mediów Iga Rawicka Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.: 600 600 166

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji