Przejdź do głównej treści

Dla pacjenta

9 paździenika - Zdrowie Kobiety w każdym wieku - menopauza i osteoporoza - zapraszamy na salę obsługi

Środa, 9 października 2024

godz.10:00 - 14:00

Sala Obsługi Klientów, ul. Targowa 35 Łódź

ŁOW NFZ zaprasza wszystkich do udziału w akcji profilaktycznej pod hasłem „Zdrowie Kobiety w każdym wieku - menopauza i osteoporoza ”.

Podczas wydarzenia gościć będziemy:

  • Lekarza ginekologa - pani dr Monkę Tadros- Zins, która będzie udzielała konsultacji w zakresie menopauzy. Odpowie na pytania jak radzić sobie z menopauzą, czy też jak łagodzić związane z nią dolegliwości.
  • Dietetyczkę (w godzinach 10:00- 12:00), która podpowie co jeść by wzmocnić kości oraz jak powinna wyglądać dieta w osteoporozie.
  • Łódzkie Amazonki, które przeprowadzą instruktaż samobadania piersi.

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi

Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny. Na świecie żyje 7,8 mln kobiet chorych na raka piersi.

W tym roku z mammografii w Łódzkiem skorzystało już 74 tys. kobiety. 94% kobiet dowiedziało się, że są zdrowe.

W Łódzkiem z powodu raka piersi zoperowano niemal 1000 kobiet

 

Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, obecnie ta liczba przekracza 24 tysiące. Ryzyko zachorowania na raka piersi podczas życia kobiety wynosi od 10 do 15%.

Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, co podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kołacińska-Wow  z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego specjalistka chirurgii onkologicznej i  chirurgii rekonstrukcyjnej piersi : Najważniejszy czynnika ryzyka zachorowania na raka piersi to płeć żeńska (to, że jesteśmy kobietami). 1 na 8 kobiet zachoruje w ciągu całego swojego życia ale na świecie żyje ok. 7,8 miliona kobiet, u których rozpoznano w ciągu ostatnich 5 lata raka piersi. Żyje, a więc rak piersi to choroba dobrze wyleczalna.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi to badanie, które powinna robić każda kobieta. Badanie trzeba robić regularnie, żeby dobrze poznać piersi i wyczuć ewentualną różnicę między badaniami.  Należy je wykonywać zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce. Samobadanie piersi nie zastępuje ani mammografii, ani USG piersi. Jeśli kobietę coś Cię zaniepokoi w wyglądzie piersi, wyczuje guzek – powinna zgłosić się do lekarza.

Kobiety, które nie kwalifikują się do programu profilaktyki raka piersi także mogą i powinny skorzystać z badań USG piersi i mammografii. Skierowanie na badanie może wystawić np. ginekolog lub onkolog. Za badanie zapłaci NFZ. Każda kobieta ma także swoją położną POZ, z którą może porozmawiać o profilaktyce raka piersi, poprosić o naukę samobadania piersi.

Dodatkowo 9 października na sali obsługi będzie można:

  • skorzystać z pomiarów w Kiosku Profilaktycznym, a wyniki omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia
  • potwierdzić Profil Zaufany i uzyskać pomoc w logowaniu do Internetowego Konta Pacjenta,
  • wyrobić kartę EKUZ.

Bezpłatne spotkania na temat zdrowia w Sali Obsługi Klienta NFZ odbywają się regularnie. Informację o kolejnych można znaleźć na stronie internetowej www.nfz-lodz.pl. Sala obsługi przy ul. Targowej 35 czynna jest w poniedziałki w godz. 8:00-18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00.

Zapraszamy!

Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji