CO TO JEST E-RECEPTA

Tu zrealizujesz 3

E- recepta to nowoczesna i wygodna dla pacjenta, lekarza i farmaceuty forma recepty.

Pierwszą receptę w Łódzkiem i jedną z pierwszych w Polsce wystawiono w Skierniewicach 9 maja 2018 r. Od tego czasu 78 lekarzy w naszym regionie wystawiło już prawie 60 tysięcy recept dla 6715 pacjentów. Rekordową liczbę recept wystawił NZOZ Judyta w Skierniewicach, tuż za nim jest NZOZ Wigor, lekarze z tej placówki w Łowiczu wystawili już ponad 6 tys. e-recept. Dr Sylwester Tworek z Łowicza to prawdziwy entuzjasta cyfryzacji, do jego poradni można się także zarejestrować elektronicznie.  Dr Marcin Kowalczyński z NZOZ Medicor w Łodzi, zachęca pacjentów nie tylko do korzystania z e-recept, ale także Internetowego Konta Pacjenta (IKP): E-recepta to szybkość i bezpieczeństwo. Eliminuje możliwość podrobienia recepty, jasno łączy pacjenta, numer recepty i leki. Umożliwia szybkie wycofanie leku wprowadzonego obrotu. Pacjent może przed zakupem sprawdzić w IKP, jakie leki zostały wypisane oraz sprawdzić całe archiwum zrealizowanych recept. Jakość, szybkość i postęp spotkały się w jednym miejscu.

Recepty wystawiają lekarze w 17 miastach naszego regionu między innymi: w Łodzi, Radomsku, Warcie, Poddębicach, Wieluniu. Od 1 stycznia 2020 r. e-recepty będą obowiązkowe.

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu pacjent może sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie, logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

E-recepta to recepta czytelna dla farmaceuty – eliminuje problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki, czy niewyraźnym pismem lekarza – to było zmorą pacjentów, którzy czasem musieli wrócić do poradni, by poprawić receptę.

Jest wygodna dla pacjenta także ze względów ekonomicznych: pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków lub każdego leku w innej aptece – bez konieczności proszenia o odpis.

 

Pacjent, który ma Internetowe Konto Pacjenta ma stały dostęp i łatwy do wszystkich wystawionych recept – przez telefon lub komputer.

 Tu zrealizujesz 2

E-recepta jest dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją.

 

Dr Ewa Sosińska-Dobrzyńska z NZOZ Medyk w Warcie, która wystawiła już kilkaset recept, podkreśla: "e-recepta oszczędza czas i lekarza i pacjenta, eliminuje błędy przy wystawianiu recept i uniemożliwia ich fałszowanie. Zachęcam lekarzy do wypróbowania tej nowej funkcjonalności, myślę że nie będą już chcieli wrócić do odręcznie wypisywanych recept".

  

Screenshot 20190326 111420

 

JAK DZIAŁA E-RECEPTA

 

Lekarz wystawia pacjentowi receptę elektronicznie, pacjent otrzymuje wydruki informacyjny lub e-receptę drogą elektroniczną – jako SMS z 4-cyfrowym kodem lub e-mail. Pacjent receptę może zrealizować w każdej aptece. Farmaceuta skanuje kod z wydruku lub wpisuje 4-cyfrowy kos z SMS i PESEL, a pacjent otrzymuje lek: jeden lub wszystkie – jak woli.

 

 Jak działa

INTERNETOWE KONTO PACJENTA

 

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta? To internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób zalogowany pacjent znajdzie informacje o swoich danych medycznych.

 Tu zrealizujesz 4

 

Na swoim IKP pacjent zobaczy: informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla niego i bliskich, informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych świadczeniach w ramach NFZ.

Aby zalogować się na swoje Internetowe Konto pacjenta wystarczy mieć profil zaufany. Zakłada się go bez wychodzenia z domu, jeśli mamy np. konto w banku, który ma zgodę na potwierdzanie Profilu zaufanego. Wykaz banków i innych instytucji, w których można założyć Profil można znaleźć na stronie internetowej Obywatel.gov.pl.

 

Od  1 stycznia e-recepty będą obowiązkowo wystawiane we wszystkich placówkach w Polsce. W Łódzkiem już 126 placówek medycznych spełniło wymogi formalne i otrzymało certyfikat, który umożliwia komunikację z systemem e-zdrowie. Po dostosowaniu swoich aplikacji gabinetowe lekarze wystawią swoim podopiecznym nowoczesne e-recepty.

  

E-RECEPTY WYSTAWIANE SĄ W NASTĘPUJĄCYCH PLACÓWKACH:

   

Stan na dzień: 26 marca 2019 r.

 • LUTMED Sp. z o.o. w Lutomiersku,
 • NZOZ WIGOR Sp. z o.o. w Łowiczu,
 • CEREO-MED Sp. z o.o. w Łodzi,
 • Gabinet Ewa Karasiewicz w Łodzi,
 • MEDICOR w Łodzi,
 • SP ZOZ PABIAN-MED w Pabianicach,
 • PPHU "TOMKAR" S.C. Halina Styśko, Piotr Styśko w Poddębicach,
 • NZOZ MEDAX Sp. z o.o w Radomsku,
 • Filip Diks Praktyka Kardiologiczna w Skierniewicach,
 • MEDYK Sp. z o.o w Skierniewicach,
 • Wojewódzki Szpital Zespolony im. S. Rybickiego w Skierniewicach ,
 • NZOZ JUDYTA Sp. z o.o. w Skierniewicach,
 • Poradnia Rodzinna Jacek Patykowski w Spale,
 • Gabinet Stomatologiczny Ewa Domżał w Tomaszowie Mazowieckim.
 • Leonarda Bujnowicz Tomaszów Mazowiecki
 • NZOZ MEDYK Bożena Nowicka, Ewa Sosińska - Dobrzyńska, Tadeusz Bryński w Warcie
 • MEDYK Sp z o.o. w Wieluniu

 

 

PRZYDATNE LINKI:

 

Załóż Profil Zaufany
Skorzystaj z Internetowego Konta Pacjenta
Jak działa e-recepta
Obywatel.gov.pl

Źródło: Rzecznik Prasowy