3 DODATKOWY 1 POST TWITTER 800x418 1

 

CUKIER SZKODZI!

 

Eksperci alarmują, że polskie dzieci już tyją najszybciej w Europie. Akcentują, że jeśli nie zmienimy ich przyzwyczajeń żywieniowych, za kilka lat co czwarty mały Polak będzie otyły. Specjaliści podkreślają, że wraz z nadmiarem kilogramów znacznie wzrasta ryzyko zachorowania i groźnych powikłań związanych z cukrzycą, chorobami układu krążenia i nowotworami.

 

Przeczytaj głosy ekspertów i nie igraj ze swoim zdrowiem!

Szosland

 

 

 

 

Cukier nie krzepi tylko sprzyja chorobom cywilizacyjnym. Nadciśnienie, choroba wieńcowa, otyłość, cukrzyca to również efekt nadmiernego spożycia cukrów. Dlatego zalecam swoim pacjentom przechodzenie na dietę niskowęglowodanową, co może korzystnie zmienić bieg ich życia.

Dr hab. Konrad Szosland
Klinika Endokrynologii i Chorób Metabolicznych
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

 

 dr Beata Chmielewska Pytka

 

Nadmierne spożycie cukru sprzyja rozwojowi raka. Niemiecki biochemik Otto Heinrich Warburg odkrył, że metabolizm nowotworów złośliwych jest uzależniony w znacznym stopniu od poziomu glukozy w organizmie, za co otrzymał w 1931 r. nagrodę Nobla. Otyłość, spowodowana między innymi nieprawidłową przemianą glukozy, jest czynnikiem ryzyka powstawania raka jelita grubego; u pacjentów onkologicznych - pogarsza tolerancję leczenia, a w konsekwencji rokowanie. Zalecenie unikania spożycia cukru ujęto jako jedną z 12 zasad w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem.

Beata Chmielewska-Pytka
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im.
M. Kopernika w Łodzi
Kierownik Pracowni Edukacji Zdrowotnej
lekarz Oddziału Radioterapii i Onkologii Ogólnej

 

 Aneta Gwozdowska

Największym problemem jest brak świadomości w społeczeństwie, ile cukru potrafimy spożyć w codziennej diecie. Szacuje się, że nawet 75% cukrów prostych, które spożywamy nie pochodzi z zamierzonego dosładzania, a jest przyjmowane razem z rozmaitymi przetworzonymi produktami. Może mamy większą wiedzę na temat tego, że cukier jest szkodliwy i co może powodować jego nadmierna konsumpcja, ale etykiet produktów spożywczych już nie czytamy. Często nie mamy świadomości, że wypijamy jogurt pitny z 10 łyżeczkami cukru lub kupujemy płatki śniadaniowe dla dziecka, w których 1/3 opakowania to czysty cukier i właśnie tą niewiedzą szkodzimy sobie i swoim dzieciom.

Aneta Gwozdowska
Dietetyk kliniczny
Poradnia Wrodzonych Wad Metabolizmu
Poradnia Chorób Metabolicznych
Regionalne Centrum Chorób Rzadkich
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
w Łodzi 

 

 Źródło: Rzecznik prasowy

%MCEPASTEBIN%