Opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci - Ośrodki I poziomu
4 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży
Od 1 marca w Łódzkiem są 4 a od 1 maja 2 nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży z umową z Łódzkim NFZ. Powstały w powiatach, w których do tej pory nie było chętnych do świadczenia takiej opieki. Pomoc w środowisku dziecka i nastolatka jest szczególnie istotna po pandemii, która znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne najmłodszych z powodu konieczności pozostawania w domu czy ograniczenia kontaktów z rówieśnikami. Wsparcie terapeutyczne specjalistów dla dzieci i ich bliskich jest dostępne bez skierowania.
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziom referencyjny są podstawą nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Pomocy udzielają tu specjaliści - psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Mogą tu zgłaszać się – bez skierowania - rodzice dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18 r.ż. muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi. W ośrodkach można skorzystać m.in. z porady psychologicznej, sesji psychoterapii rodzinnej, sesji psychoterapii grupowej, wizyta, porady domowej lub środowiskowa.
Działanie ośrodków
Praca ośrodków jest oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.
Dr n. med. Aleksandra Lewandowska, psychiatra, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży: Fundament reformy psychiatrii dzieci i młodzieży i podstawa jej piramidy to właśnie ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, funkcjonujące jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka czy nastolatka. W ośrodkach tych pomoc oferują psychologowie, psychoterapeuci dzieci i młodzieży oraz terapeuci środowiskowi dzieci i młodzieży. Praca z dzieckiem czy nastolatkiem to tak naprawdę również praca z osobami, instytucjami, które są zaangażowane w proces rozwoju i wychowania naszego małego i nastoletniego pacjenta. Filarem tej pracy jest koordynacja działań nie tylko w zakresie ochrony zdrowia, ale także i systemu oświaty czy opieki społecznej.
Dane statystyczne oraz praktyka kliniczna wyraźnie pokazują, że większość małoletnich pacjentów wymaga głównie wsparcia terapeutycznego 60-70%, czyli właśnie takiego, które oferują ośrodki I poziomu referencyjnego świadczące zakres opieki opisywany powyżej, a skoncentrowany na współpracy, która oparta jest na zasadach otwartego dialogu. Optymalne rozwiązanie w odniesieniu do założeń reformy to takie, że w każdym powiecie znajduje się I poziom referencyjny, a w dużym mieście najlepiej jeden w każdej dzielnicy, dlatego tak ważna dla nas wszystkich jest informacja o kolejnym powiecie, który będzie taki ośrodek posiadał, a którego dotychczas nie było.
Ośrodki w Łódzkiem
W Łódzkiem jest już – wraz z nowo otwartymi – 27 ośrodków I poziomu, z czego 7 w Łodzi.
Pierwsze zaczęły opiekę nad pacjentami w kwietniu 2020 r. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb dzieci i młodych ludzi, chcemy jak najlepszej dostępności do takiego leczenia.
Ogłosiliśmy kolejne konkursy na ośrodki dla dzieci i młodzieży. Tym sposobem dodatkowo od 1 maja dostępne będą dla pacjentów dwie nowe placówki - podkreślił A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.
Lista placówek w województwie łódzkim.
Lista placówek jest aktualizowana
Raport Narodowego Funduszu Zdrowia
Z najnowszego raportu NFZ na temat depresji wynika, że w Polsce rośnie liczba pacjentów poniżej 18. r.ż. , którzy skorzystali z refundowanych leków przeciwdepresyjnych. W 2019 korzystało ich 39 tys., w 2021 r. już o 22% więcej – 56,7 tys.
Łódzkie ma jeden z najwyższych w Polsce odsetków osób, czyli 4, 9 %, w stosunku do ludności województwa, które w 2021 roku zrealizowały co najmniej jedną receptę na refundowany lek przeciwdepresyjny.
Źródło: Zespół Komunikacji Społecznej
- Aktualności
- Internetowa rezerwacja wizyt
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem