Dla personelu medycznego
Import docelowy
Lek nieposiadający pozwolenia na dopuszczenie do obrotu lub niedostępny w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i sprowadzany z zagranicy na warunkach i w trybie określonym w art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne oraz środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, o którym mowa w art. 29a ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia – tzw import docelowy, mogą być wydawane po wniesieniu przez świadczeniobiorcę opłaty ryczałtowej, za opakowanie jednostkowe, pod warunkiem wydania zgody na ich refundację przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
W przypadku realizacji recepty, na której przepisano refundowany produkt leczniczy lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzany w ramach tzw importu docelowego, produkt ten lub środek wydaje się po odebraniu od pacjenta decyzji o refundacji, oraz:
- po dołączeniu do recepty zgody na sprowadzenie dostarczonej przez pacjenta, którego ona dotyczy - jeżeli została ona wydana w postaci papierowej, albo
- po weryfikacji w SOID istnienia po stronie pacjenta uprawnienia do wydania mu produktu leczniczego lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanego w tym trybie.
Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny przekazuje do oddziału wojewódzkiego Funduszu właściwego ze względu na adres apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego, dwa razy w miesiącu - w terminach określonych w ustawie refundacyjnej, dokumenty dotyczące zgody na sprowadzenie produktu z zagranicy.
Przekazanie, może się odbyć w następujący sposób:
- przez złożenie w oddziale wojewódzkim Funduszu kserokopii dokumentu
- z wykorzystaniem rozwiązań teleinformatycznych określonych w umowie na realizację recept, przez przesłanie do oddziału wojewódzkiego Funduszu skanu albo innej formy odwzorowania graficznego dokumentu.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 42 275 49 93.
Stan na dzień: 1 marca 2021 r.
Źródło artykułu: Wydział Gospodarki Lekami