Uprawnienia do recept
Osobą uprawnioną do wystawiania recept na leki refundowane jest osoba uprawniona w rozumieniu art. 2 pkt 14[1] ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, jeżeli wystawia recepty zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne.
Osobami uprawnionymi do wystawiania recept na leki refundowane są zatem:
- osoby posiadające prawo wykonywania zawodu, które zaprzestały jego wykonywania i zamierzają korzystać z prawa do wystawiania recept refundowanych dla siebie, małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (pro auctore lub pro familiae),
- osoby posiadające prawo wykonywania zawodu, które nie zaprzestały jego wykonywania i zamierzają korzystać z prawa do wystawiania recept na leki refundowane dla siebie, małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (pro auctore lub pro familiae),
- osoby wykonujące zawód lekarza albo lekarza dentysty albo felczera albo pielęgniarki albo położnej albo farmaceuty na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w podmiocie leczniczym, który nie zawarł z Oddziałem Wojewódzkim NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
- lekarze/lekarze dentyści/ felczerzy/ pielęgniarki/położne wykonujący swój zawód w ramach działalności leczniczej na zasadach określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej i prowadzący działalność gospodarczą związaną z wykonywaniem działalności leczniczej.
Osoba uprawniona uzyskuje uprawnienie do pobierania numerów recept nadawanych przez dyrektora oddziału Funduszu, właściwego ze względu na:
- adres miejsca udzielania świadczeń, albo
- adres miejsca przyjmowania wezwań - w przypadku wykonywania działalności leczniczej w miejscu wezwania, albo
- adres miejsca zamieszkania - w przypadku wystawiania wyłącznie recept na leki refundowane dla siebie, małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (pro auctore lub pro familiae).
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione odbywa zgodnie z trybem postępowania określonym w zarządzeniu Nr 80/2016/DGL Prezesa NFZ z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty, zmienionym ostatnio zarządzeniem Nr 58/2020/DGL Prezesa NFZ z dnia 14 kwietnia 2020 r. - na zasadach opisanych poniżej.
Dokonanie potwierdzenia tożsamości i składanie wymaganych dokumentów odbywa się w siedzibie Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: ul. Targowa 35, Sala Obsługi Klienta oraz w Delegaturach ŁOW NFZ:
- • Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Armii Krajowej 15,
• Delegatura w Sieradzu, ul. Jana Pawła II 3
• Delegatura w Skierniewicach, ul. Jagiellońska 29.
W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 42 275 49 93.
_________________________________________________________________
[1] osobą uprawnioną jest osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu medycznego, która na podstawie przepisów dotyczących wykonywania danego zawodu medycznego jest uprawniona do wystawiania recept zgodnie z ustawą o refundacji leków oraz ustawą - Prawo farmaceutyczne oraz wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept papierowych
LOGOWANIE DO PORTALU PERSONELU
- Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione, które wcześniej nie zawarły z Funduszem umowy upoważniającej do wystawiania recept i nie posiadają dostępu do Portalu NFZ.
- Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione, które posiadają aktywny dostęp do Portalu NFZ
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione, które wcześniej nie zawarły z Funduszem umowy upoważniającej do wystawiania recept i nie posiadają dostępu do Portalu NFZ.
Zgodnie z § 5 zarządzenia nr 80/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty, zmienionym ostatnio zarządzeniem Nr 58/2020/DGL Prezesa NFZ z dnia 14 kwietnia 2020 r. Wnioskodawca, który wcześniej nie zawarł z Funduszem umowy upoważniającej do wystawiania recept i nie posiada dostępu do Portalu NFZ, w celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept, nadawanych przez Dyrektora Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zobowiązany jest do:
- wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ, zgodnie z Regulaminem (jako cel przekazania wniosku należy wskazać opcję: „Uzyskanie dostępu do Portalu NFZ oraz uzyskanie uprawnienia do pobierania, nadawanych przez Fundusz, numerów recept”),
- wypełnienia wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept;
- przekazania do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w formie elektronicznej, wniosku o dostęp do Portalu NFZ oraz wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept;
- wydrukowania i podpisania wniosku o dostęp do Portalu NFZ wraz z wnioskiem o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept oraz przekazania wniosków do ŁOW NFZ w formie papierowej.
- przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku o dostęp do Portalu NFZ Wnioskodawca składa oświadczenie, że zapoznał się z Regulaminem oraz akceptuje i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień; brak akceptacji Regulaminu uniemożliwia wypełnienie wniosku o dostęp do Portalu NFZ oraz jego rejestrację w SI NFZ;
Uzupełnienie danych we wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept powinno następować poprzez wybór danych podpowiadanych przez słownik |
Wnioskodawca składa wniosek o dostęp do Portalu NFZ wraz z wnioskiem o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept osobiście, w formie papierowej, w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ wraz z:
- kopią dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu;
- kopią dokumentów potwierdzających posiadanie w określonym zakresie specjalizacji; oraz
- w przypadku pielęgniarek lub położnych:
- kopią dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych zawodowych, lub
- kopią zaświadczenia o zdobyciu dodatkowych uprawnień do wystawiania recept, na podstawie odrębnych przepisów - jeżeli dotyczy.
Oryginały ww. dokumentów wnioskodawca przedkłada do wglądu w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ, w przypadku, gdy złożone kopie budzą wątpliwości co do ich autentyczności lub integralności.
W przypadku podpisania przez Wnioskodawcę wniosków z wykorzystaniem profilu zaufanego w systemie ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym istnieje możliwość przekazania dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe w załącznikach do wniosków elektronicznych.
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept wymaga potwierdzenia w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ tożsamości osoby składającej wniosek o uzyskanie takiego uprawnienia.
Dokonanie potwierdzenia tożsamości nie jest wymagane w przypadku, gdy Wnioskodawca:
- ma zawartą z Funduszem umowę upoważniającą do wystawiania recept i nie ma dostępu do Portalu NFZ w celu pobierania numerów recept; albo
- posiada konto dostępu do Portalu NFZ; albo
- nie posiada zawartej umowy z Funduszem upoważniającej do wystawiania recept, ale ma aktywny dostęp do Portalu NFZ; albo
- złożył wniosek o uzyskanie uprawnień do pobierania numerów recept za pośrednictwem platformy ePUAP po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz (potwierdzenie tożsamości następuje poprzez poprawnie złożony podpis profilem zaufanym); albo
- podpisał prawidłowo wniosek o dostęp do Portalu NFZ i uzyskanie uprawnień do pobierania numerów recept kwalifikowanym podpisem elektronicznym po udostępnieniu takiej funkcjonalności przez Fundusz (potwierdzenie tożsamości następuje poprzez poprawnie złożony kwalifikowany podpis elektroniczny).
Złożone w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ wnioski o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept podlegają ocenie pod względem formalno-prawnym.
Wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept powinien:
- być opatrzony podpisem;
- zawierać wszystkie wymagane dane, zgodnie z zakresem danych określonych we wzorze wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept;
- zawierać wszystkie wymagane załączniki do wniosku.
Forma pisemna wniosku winna być zgodna z jego postacią elektroniczną.
Dopuszcza się uzyskanie dostępu do Portalu NFZ oraz uprawnienia do pobierania numerów recept wyłącznie na podstawie wniosków podpisanych przez Wnioskodawcę z wykorzystaniem profilu zaufanego w systemie ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym - złożonych wraz z załącznikami w formie elektronicznej. Wówczas potwierdzenie tożsamości następuje poprzez poprawnie złożony podpis profilem zaufanym albo kwalifikowany podpis elektroniczny. W takim przypadku Wnioskodawca jest zwolniony:
|
Wnioski o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, spełniające wymagania określone ww. zarządzeniem, są podstawą uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept. Przedstawione we wniosku dane powinny być kompletne, poprawne i zgodne z aktualnym stanem prawnym i faktycznym.
Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może odmówić wnioskodawcy uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept, w przypadku wątpliwości, co do wiarygodności informacji zawartych we wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept.
Następnie osoba uprawniona zamierzająca wystawiać recepty, po uzyskaniu dostępu do Portalu NFZ i uzyskaniu uprawnienia do pobierania numerów recept powinna wystąpić również o upoważnienie do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (e-WUŚ), umożliwiającej weryfikację uprawnienia pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, o ile tego upoważnienia dotychczas nie posiadała.
Dokumenty powiązane:
- Regulamin korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia przez pracowników medycznych
- Wniosek o dostęp do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia dla pracowników medycznych
- Instrukcja wypełniania wniosku o dostęp do Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia
- Wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept wraz z instrukcją wypełniania wniosku
- Słownik form działalności
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby uprawnione, które posiadają aktywny dostęp do Portalu NFZ
Zgodnie z § 5 ust. 9 zarządzenia nr 80/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty, zmienionym ostatnio zarządzeniem Nr 58/2020/DGL Prezesa NFZ z dnia 14 kwietnia 2020 r., Wnioskodawca, który posiada aktywny dostęp do Portalu NFZ – w celu uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept obowiązany jest do:
- aktualizacji i uzupełnienia wymaganych danych, zgodnie z zakresem danych określonych we wzorze wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, (wypełnienia wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept),
- przekazania wniosku do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w formie elektronicznej,
- wydrukowania i podpisania wniosku, o którym mowa w pkt 1.
Wydrukowany i podpisany wniosek, wnioskodawca składa osobiście w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ lub przesyła wraz z dokumentami:
- kopią dokumentu potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu;
- kopią dokumentów potwierdzających posiadanie w określonym zakresie specjalizacji; oraz
- w przypadku pielęgniarek lub położnych:
- kopią dokumentów potwierdzających ukończenie studiów wyższych zawodowych, lub
- kopią zaświadczenia o zdobyciu dodatkowych uprawnień do wystawiania recept, na podstawie odrębnych przepisów - jeżeli dotyczy.
Oryginały ww. dokumentów wnioskodawca przedkłada do wglądu w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ, w przypadku, gdy złożone kopie budzą wątpliwości co do ich autentyczności lub integralności.
W przypadku podpisania przez Wnioskodawcę wniosków z wykorzystaniem profilu zaufanego w systemie ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym istnieje możliwość przekazania dokumentów potwierdzających uprawnienia zawodowe w załącznikach do wniosków elektronicznych.
Uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept przez osoby, które posiadają aktywny dostęp do Portalu NFZ - nie wymaga potwierdzenia w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ tożsamości osoby składającej wniosek o uzyskanie takiego uprawnienia.
Złożone w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ wnioski o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept podlegają ocenie pod względem formalno-prawnym.
Wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept powinien:
- być opatrzony podpisem;
- zawierać wszystkie wymagane dane, zgodnie z zakresem danych określonych we wzorze wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept;
- zawierać wszystkie wymagane załączniki do wniosku.
Forma pisemna wniosku winna być zgodna z jego postacią elektroniczną.
Dopuszcza się uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept wyłącznie na podstawie wniosku podpisanego przez Wnioskodawcę z wykorzystaniem profilu zaufanego w systemie ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym - złożonego wraz z załącznikami w formie elektronicznej. Wówczas potwierdzenie tożsamości następuje poprzez poprawnie złożony podpis profilem zaufanym albo kwalifikowany podpis elektroniczny. W takim przypadku Wnioskodawca jest zwolniony:
|
Wnioski o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept, spełniające określone wymagane, są podstawą uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept. Przedstawione we wniosku dane powinny być kompletne, poprawne i zgodne z aktualnym stanem prawnym i faktycznym.
Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może odmówić wnioskodawcy uzyskania uprawnienia do pobierania numerów recept, w przypadku wątpliwości, co do wiarygodności informacji zawartych we wniosku o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept.
Następnie osoba uprawniona zamierzająca wystawiać recepty, po uzyskaniu dostępu do Portalu NFZ i uzyskaniu uprawnienia do pobierania numerów recept powinna wystąpić również o upoważnienie do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (e-WUŚ), umożliwiającej weryfikację uprawnienia pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, o ile tego upoważnienia dotychczas nie posiadała.
Dokumenty powiązane:
- Wniosek o uzyskanie uprawnienia do pobierania numerów recept wraz z instrukcją wypełniania wniosku;
- Słownik form działalnościSłownik form działalności;
- Zarządzenie nr 80/2016/DGL Prezesa NFZ z dnia 29.07.2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty;
- Zarządzenie nr 114/2016/DGL Prezesa NFZ z dnia 16.11.2016 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów recept identyfikujących recepty;
- Zarządzenie nr 44//2017/DGL Prezesa NFZ z dnia 29.06.2017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów recept identyfikujących recepty;
- Zarządzenie nr 123//2017/DGL Prezesa NFZ z dnia 15.12.2017 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów recept identyfikujących recepty;
- Zarządzenie nr 54/2018/DGL Prezesa NFZ z dnia 22.06.2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty;
- Zarządzenie nr 72/2018/DGL Prezesa NFZ z dnia 30.07.2018 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty;
- Zarządzenie Nr 58/2020/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15.04.2020 r. zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty.
Aktualizacja danych przez osoby uprawnione
Zgodnie z § 7 zarządzenia Nr 80/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 lipca 2016 r. w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty, zmienionym ostatnio zarządzeniem Nr 58/2020/DGL Prezesa NFZ z dnia 14 kwietnia 2020 r. osoba uprawniona jest obowiązana do aktualizacji swoich danych, w tym danych dotyczących wykonywanej działalności leczniczej, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany.
Aktualizacja danych odbywa się za pośrednictwem Portalu NFZ, z wykorzystaniem wniosku o aktualizację danych osób uprawnionych do wystawiania recept, składanym w postaci elektronicznej.
Dokumenty powiązane:
Stan na dzień: 1 lipca 2020 r.
Źródło: Wydział Gospodarki Lekami