Skip to main content

Dla pacjenta

Program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży. Gdzie się zgłosić?

 

  • Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia uruchomiliśmy program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży.
  • W 16. ośrodkach w Polsce mali pacjenci będą diagnozowani w kierunku wykrywania wad postawy.
  • Program potrwa do 2025 roku.
  • Na badania nie trzeba skierowania.

Wady postawy dotykają ok. 50-90% dzieci. Konsekwencje nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, wpływają na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Tym samym mogą oddziaływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne zdiagnozowanie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczniejszą terapię.

Ruszył program pilotażowy MZ i NFZ


Dlatego resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali pilotażowy program badania stóp dzieci i młodzieży.

– Program jest skierowany do dzieci od 5 roku życia, aby już od tego wieku profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy – podkreśla lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ.

Program obejmie populację 24 tys. pacjentów w wieku 5-16 lat.

Na czym polega pilotaż?


– Rolą pilotażu jest sprawdzenie w praktyce efektywności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci – zaznacza Maciej Karaszewski.

Program obejmuje:

  • badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz zdiagnozowanie przyczyny i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból
  • badanie podoskopowe, czyli badanie diagnostyczne stóp, które daje wiele informacji dotyczących kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, ale także umożliwia przeprowadzenie badania stabilności stóp.
  • komputerowe badanie stóp na platformie polegające na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub w trakcie chodu.

Na badanie bez skierowania. Płaci NFZ

  • Badania w ramach pilotażu są bezpłatne. Finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do jednego z 16. ośrodków w Polsce, które realizują program (lista poniżej). Na badania nie potrzeba skierowania.

Na realizację pilotażu NFZ przeznaczy ok. 5,5 mln zł.

Gdzie jest realizowany program w Łódzkiem?

  • MED-REH BIS S.C. Michał Zasada, Renata Zasada, Krzysztof Zasada, ul. Henryka Sienkiewicza 47, Brzeziny, tel. 577 677 227 rejestracja czynna: poniedziałek 13-18; wtorek-piątek godz. 8-13.

 

Źródło: Centrala NFZ