Skip to main content

Dla pacjenta

Dzień Okulisty i Okulistyki z ŁOW NFZ

Środa, 8 maja 2024 r.

godz. 10:00 - 14:00

Sala Obsługi Klientów, ul. Targowa 35 Łódź

W środę 8 maja 2024 r. w godz. 10:00-14:00 w naszej Sali Obsługi Klientów w Łodzi przy ul. Targowej 35, odbywać się będzie wydarzenie pod hasłem „Dzień Okulisty i Okulistyki z ŁOW NFZ”.

Na Sali Obsługi Klientów NFZ w godzinach 10:00- 14:00 będziemy rozmawiać o tym jak dbać o swój wzrok. Do Państwa dyspozycji będzie lekarz okulista, z którym będzie można się skonsultować w godzinach 10:00- 12:30 oraz ortoptystka z Polskiego Towarzystwa Ortoptycznego - Pani Martyna Skonieczny.

Podczas tego wydarzenia można skorzystać z profilaktycznego badania wzroku w kierunku jaskry i zaćmy, m.in. badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka.

Specjaliści udzielą informacji dotyczących objawów towarzyszących najczęstszym chorobom oczu. 

Pomogą również w doborze korekcji okularowej, wykonają pomiary widzenia obuocznego oraz wskażą zasady prawidłowego dbania o swój wzrok.

Oczy są jednym z naszych najważniejszych narządów. O czym nam mówią? Co im szkodzi i jak o nie zadbać?

Najczęstsze problemy w zależności od wieku

Dzieci i młodzież

Jeżeli dziecko mruży i pociera oczy, podchodzi zbyt blisko do rzeczy, które ogląda, lub trzyma zbyt blisko twarzy książkę czy rysunek – skonsultuj się z okulistą. Zaniepokoić powinno Cię też, gdy często się potyka, skarży na bóle głowy czy oczu bądź w rodzinie występują choroby oczu.

U dziecka w wieku rozwojowym ważna jest urozmaicona dieta, bogata w witaminę A.

Gdy dziecko idzie do szkoły, sprawdź, jak widzi. Jeśli okulista stwierdzi wadę wzroku, właściwie dobrane okulary ułatwią dziecku naukę. Plagą u dzieci w wieku szkolnym jest krótkowzroczność, do której przyczynia się liczba godzin spędzonych przed laptopem czy komórką. Zjawisko to spotęgowała jeszcze pandemia.

Dorośli, zwłaszcza po ukończeniu 40–45 lat

W tym wieku często pojawiają się choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, czy choroby krążenia związane ze stresującym trybem życia. Często lekceważymy pierwsze ich objawy i gdy okulista je wykrywa, jesteśmy zdziwieni. Groźna dla oka jest zwłaszcza cukrzyca. Niekontrolowana uszkadza małe naczynia krwionośne w siatkówce oka, a to prowadzi do postępującej, nieodwracalnej utraty wzroku.

Osoby starsze i w podeszłym wieku

W tym okresie rozwijają się takie choroby wzroku, jak np. zaćma czy jaskra. Nie lekceważ tego! Początkowe przymglenie widzenia może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Utrata wzroku, wraz z innymi problemami tego okresu, jak np. niesprawność ruchowa, najczęściej oznacza wycofanie z życia, skazanie się na stałą opiekę innej osoby.

Zasady profilaktyczne, których należy przestrzegać

 • Zdrowo się odżywiaj. Wybieraj produkty bogate w:
  • luteinę odpowiedzialną za ochronę naczyń włosowatych siatkówki (jarmuż, szpinak, borówka amerykańska, natka pietruszki, brokuły, cukinia),
  • kwasy omega-3 (łosoś, makrela i tuńczyk)
  • cynk
  • karotenoidy
  • witaminy A, C i E.
 • Dbaj o aktywność fizyczną. Ćwicz regularnie przez 150–300 minut tygodniowo. Dzięki ćwiczeniom odstresujesz organizm i usprawnisz krążenie.
 • Zrezygnuj z używek. Rzuć palenie. Ogranicz alkohol. Zmniejsz liczbę wypijanych kaw.
 • Chroń oczy przed urazami. Noś okulary ochronne np. gdy jeździsz na rowerze, rolkach. Dzięki temu zapobiegniesz wpadnięciu ciała obcego do oka.
 • Chroń oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Noś okulary z filtrem UV, gdy przebywasz na słońcu. Pomaga też osłanianie głowy kapeluszem lub czapką z daszkiem.
 • Stosuj zasady higieny pracy z komputerem. Dbaj o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy, odpowiednią odległość od monitora (minimum 70 cm). Rób przerwy po 30 minutach pracy i przeznaczaj je na ćwiczenia oczu – mrugaj, przenoś wzrok w dal. Wietrz pomieszczenie. Jeśli masz wysuszone oczy, nawilżaj je specjalnymi kroplami do oczu.
 • Stosuj zasady higieny narządu wzroku. Myj twarz i oczy czystą wodą, nie pocieraj oczu brudnymi rękoma. Pamiętaj o higienie soczewek kontaktowych.
 • Regularnie rób badania okulistyczne. Odwiedzaj okulistę co najmniej raz w roku. Podstawowe badania okulistyczne trwają do kilkunastu minut, są bezbolesne i bezpieczne. Szybko pozwalają stwierdzić, jaki jest stan oka.

Do zobaczenia!

Źródło: WOKiP