Opieka długoterminowa
Pacjent powinien otrzymać skierowanie, które wyda każdy lekarz posiadający umowę z NFZ (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz z poradni specjalistycznej, a jeśli pacjent przebywa w szpitalu – lekarz ze szpitala).
W ramach opieki długoterminowej pacjent może skorzystać ze świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych realizowanych w zakładach stacjonarnych lub w warunkach domowych.
- Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w warunkach stacjonarnych
- Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w warunkach domowych
- Pielęgniarska opieka długoterminowa
Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w warunkach stacjonarnych
Przeznaczone są dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagają hospitalizacji.
Jedynym warunkiem przyjęcia do ZOL jest wynik oceny pacjenta skalą poziomu samodzielności (skala Barthel): pacjent powinien uzyskać 40 punktów lub mniej. W przypadku dzieci do ukończenia 3. roku życia nie dokonuje się oceny skalą Barthel.
Do zakładu opiekuńczo – leczniczego nie przyjmuje się pacjentów, u których podstawowym wskazaniem do objęcia opieką jest zaawansowana choroba nowotworowa, choroba psychiczna lub uzależnienie.
Świadczeń w ZOL udzielają:
- lekarz,
- pielęgniarka,
- fizjoterapeuta,
- psycholog,
- terapeuta zajęciowy.
Bezpłatnie przysługują:
- leki,
- leczenie dietetyczne,
- niezbędne badania diagnostyczne (laboratoryjne, a w razie konieczności także rtg i usg),
- a także wyroby medyczne konieczne do udzielenia świadczenia ( w tym pampersy).
Skierowanie składa się bezpośrednio do wybranego ZOL wraz z wywiadem lekarskim i pielęgniarskim, kartą oceny świadczeniodawcy oraz dokumentami stwierdzającymi wysokość dochodu. Informacje dotyczące wymaganych dokumentów otrzymają Państwo w wybranym zakładzie.
Przed przyjęciem pacjenta zostanie dokonana ponowna ocena jego stanu przez lekarza i pielęgniarkę danego zakładu opiekuńczo – leczniczego, którzy kwalifikują pacjenta do przyjęcia.
Zakład Opiekuńczo – Leczniczy pobiera opłatę stanowiącą koszt wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczna opłata wynosi 250% najniższej emerytury lecz nie może być wyższa niż 70% miesięcznego dochodu pacjenta.
Jeśli pacjent przebywa czasowo poza zakładem, opłata wynosi 70% kwoty płaconej w czasie pobytu w zakładzie.
Pacjent może skorzystać z przepustki (do 10% czasu pobytu w ZOL w roku kalendarzowym).
W przypadku hospitalizacji pacjenta trwającej powyżej 15 dni konieczne jest ustalenie terminu ponownego przyjęcia do ZOL – z kierownikiem zakładu. Nie trzeba wtedy ponownie przynosić skierowania.
Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w warunkach domowych
Zespoły długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie
Przeznaczone są dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagającym stosowania wentylacji mechanicznej, a niewymagającym hospitalizacji w oddziałach intensywnej terapii lub pobytu w zakładach udzielających całodobowych świadczeń, jednak wymagającym stałego specjalistycznego nadzoru lekarza, profesjonalnej pielęgnacji i rehabilitacji.
Pacjentowi objętemu opieką zespołu nie przysługują świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej oraz świadczenia gwarantowane w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi (leczenie obturacyjnego lub centralnego bezdechu sennego za pomocą protezy powietrznej - aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego).
Do skierowania należy dołączyć:
- kartę informacyjną leczenia szpitalnego,
- wyniki badań,
- kwalifikację do objęcia opieką w warunkach domowych, którą wydaje lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii ze szpitala, w którym pacjent zakończył leczenie (w przypadku stosowania wentylacji nieinwazyjnej także lekarz specjalista chorób płuc ze szpitala, w którym pacjent zakończył leczenie).
Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa – dla pacjentów dorosłych, dzieci i młodzieży
Przeznaczone dla pacjentów, którzy w ocenie skalą Barthel otrzymali 40 punktów lub mniej. W przypadku dzieci do ukończenia 3. roku życia nie dokonuje się oceny skalą Barthel.
Do tej formy opieki nie kwalifikuje się pacjent pozostający w ostrej fazie choroby psychicznej.
Pacjent korzystający z tego świadczenia nie może pozostawać pod opieką hospicjum domowego, zakładu udzielającego świadczeń gwarantowanych w warunkach stacjonarnych, zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.
Pacjentowi przysługują:
- świadczenia udzielane przez pielęgniarkę,
- świadczenia pielęgnacyjne, zgodne z procesem pielęgnowania,
- przygotowanie świadczeniobiorcy i jego rodziny do samoopieki i samopielęgnacji, w tym kształtowanie umiejętności radzenia sobie z niesprawnością,
- edukację zdrowotną świadczeniobiorcy i jego rodziny,
- pomoc w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych związanych z samodzielnym funkcjonowaniem w środowisku domowym,
- pomoc w pozyskiwaniu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego niezbędnego świadczeniobiorcy w domu.
Wizyta pielęgniarki
Każdą wizytę pielęgniarki pacjent, jego rodzina lub opiekun potwierdza własnoręcznym podpisem.
Rodzina pacjenta lub jego opiekun faktyczny zapewnia środki higieniczne i opatrunkowe, leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Stan na dzień: 6 listopada 2023r.
Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej
- Aktualności
- Internetowa rezerwacja wizyt
- Internetowe Konto Pacjenta
- NFZ bliżej Pacjenta
- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna
- Gdzie się leczyć
- Sprawdź termin leczenia
- Jak się leczyć
- Profilaktyka
- Sanatorium
- Leczenie za granicą
- Poszkodowani w misjach
- O zdrowiu w mediach
- Informacje w języku migowym
- Zadaj pytanie
- Kontakt z oddziałem