Skip to main content

Dla pacjenta

Opieka paliatywna i hospicyjna

  

OPIEKA PALIATYWNA I HOSPICYJNA

Przysługuje pacjentom dotkniętym chorobą nowotworową i nienowotworową nieuleczalną, niepoddającą się leczeniu przyczynowemu, postępującą, ograniczającą życie.

Opieka paliatywna ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Polega na leczeniu objawów choroby oraz wszechstronnej, całościowej opiece ukierunkowanej na poprawę jakości życia.

Do poradni, hospicjum domowego i hospicjum stacjonarnego potrzebne jest skierowanie, które wydaje każdy lekarz posiadający umowę z NFZ (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz z poradni specjalistycznej, a jeśli pacjent przebywa w szpitalu – lekarz ze szpitala).


Poradnia medycyny paliatywnej

W poradni medycyny paliatywnej przyjmowani są pacjenci dorośli  oraz dzieci i młodzież

Świadczeń udziela:

 • lekarz,
 • pielęgniarka,
 • psycholog.

Wizyty odbywają się w poradni lub w domu chorego.

Świadczenia te przeznaczone są dla pacjentów, których stan jest stabilny, również dla tych, którzy nie zakwalifikowali się do hospicjum domowego.

Bezpłatnie zapewnia się niezbędne badania lekarskie i diagnostyczne, ordynację leków, zlecenie zabiegów pielęgnacyjnych, kierowanie do innych podmiotów leczniczych, np. hospicjów, wydawanie niezbędnych orzeczeń i opinii o stanie zdrowia pacjenta.

 


Hospicjum stacjonarne

W hospicjum stacjonarnym lub oddziale medycyny paliatywnej przyjmowani są pacjenci dorośli oraz dzieci i młodzież.

Świadczeń udziela:

 • lekarz,
 • pielęgniarka,
 • psycholog,
 • fizjoterapeuta.

Bezpłatnie przysługują leki, badania zlecone przez lekarza hospicjum oraz wyroby medyczne konieczne do wykonania świadczeń podczas pobytu w hospicjum.

Pacjent może skorzystać z przepustki – do 2 dni w miesiącu.  

Możliwe jest uzyskanie opieki wyręczającej, polegającej na przyjęciu pacjenta do oddziału lub hospicjum stacjonarnego na okres nie dłuższy niż 10 dni.

 


Hospicjum domowe

Świadczeń udziela:

 • lekarz,
 • pielęgniarka,
 • psycholog,
 • fizjoterapeuta.

Bezpłatnie przysługują badania zlecone przez lekarza hospicjum, ordynacja leków, a także wypożyczenie niezbędnych wyrobów medycznych.

Wizyty odbywają się nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu (lekarz) i nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu (pielęgniarka). Wizyty psychologa i fizjoterapeuty - w zależności od stanu pacjenta – ustalane są przez lekarza.

Pacjentom hospicjum domowego nie przysługują świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej domowej oraz świadczenia rehabilitacji leczniczej udzielane w warunkach domowych.

 W województwie łódzkim są dwa hospicja domowe dla dzieci i młodzieży:

 • Centrum Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej – Łupkowa; ul. Łupkowa 1, Łódź, tel. 42 656 97 97;
 • Fundacja Gajusz; ul. Gen. J. Dąbrowskiego 87, Łódź, tel. 42 631 00 41 wewn. 4, oraz 663 009 509


Perinatalna opieka paliatywna dla rodziców oczekujących dziecka oraz dla noworodków

 

Możliwa jest w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Służy zapewnieniu wsparcia rodzicom dziecka, w tym będącego w fazie prenatalnej (przed narodzinami) oraz opieki nastawionej na zapewnienie komfortu i ochronę przed uporczywą terapią noworodkom.

Obejmuje porady i konsultacje lekarskie oraz porady psychologa.

Zapewniona jest koordynacja opieki z wymaganymi specjalistami, a także ciągłość leczenia i opieki, np. w hospicjum.

Świadczenia realizowane są do 28. dnia po porodzie. Po tym okresie można korzystać ze świadczeń w hospicjum domowym lub stacjonarnym.

 

 • Hospicjum Perinatalne prowadzi Fundacja Gajusz w Łodzi
  ul. Dąbrowskiego 87
  42 631 00 41 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Stan na dzień: 6 listopada 2023 r.

Źródło: Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej

U lekarza i w szpitalu